چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸
پرشین خودرو
قطار شهری کرج چه زمانی به بهره برداری می‌رسد؟
۱۵:۳۳ | ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
اجاره خودرو

قطار شهری کرج چه زمانی به بهره برداری می‌رسد؟

پرشین خودرو: عضو شورای شهر کرج گفت: مردم حق دارند بدانند که قطار شهری کرج چه زمانی به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایسنا،  رحیم خستو در جلسه شورای اسلامی شهر کرج با اشاره به ضرورت شفاف‌سازی در خصوص پروژه قطار شهری کرج، اظهار کرد: مترو یکی از مهترین پروژه‌های در دست اجرا در کلانشهر کرج است. باید با برنامه‌ریزی صحیح و با نگاهی واقع‌بینانه زمان دقیق بهره‌برداری از این پروژه اطلاع‌رسانی شود.


وی توضیح داد: بدون شک بدون تامین اعتبار لازم، فرایند تکمیل این پروژه به کندی پیش می‌رود به همین دلیل باید به فکر جذب منابع لازم برای آن باشیم. برای این کار در مرحله اول باید هزینه اجرای پروژه خط 2 قطار شهری به طور شفاف مشخص شود و بعد شورا و شهرداری مشخص کنند که چقدر از این هزینه را می‌توانند تامین کنند.

وی تصریح کرد: چنانچه این پروژه اعتبار 4000 میلیارد تومانی نیاز دارد، ما در پروسه چهار ساله و هر سال 1000 میلیارد تومان به مترو تزریق کنیم تا کار یکسره شود اما اگر بناست این پروژه تا 20 سال آینده نیز به سرانجام نرسد و ما همه ساله چند ده میلیارد تومان از سرمایه‌های شهر را به آن تزریق کنیم، باید گفت که کار بیهوده‌ای است.

عضو شورای شهر کرج خاطرنشان کرد: بدون شک در شرایط اقتصادی موجود و با بالا رفتن قیمت‌ها، تامین منابع مالی پروژه قطار شهری به راحتی انجام نمی‌شود ولی نباید فراموش کنیم که تکمیل آن چه تاثیر زیادی در کاهش ترافیک، کاهش آلودگی هوا و تسهیل در سفرهای درون شهری دارد.

در ادامه این جلسه عضو دیگر شورای شهر کرج با تاکید بر ضرورت اجرای طرح‌های موثر فرهنگی در شهر گفت: با برنامه‌ریزی و هزینه‌های درست می‌توانیم جایگاه فرهنگی کرج را ارتقا دهیم.

غدیر مهدوی ادامه داد: بسیاری از مسئولان به اهمیت اجرای پروژه‌های عمرانی مثل ساخت پل که هزینه بالایی دارد، توجه دارند اما کمتر به این مساله توجه می‌کنند که با ترویج فرهنگ رانندگی می‌توان کاری کرد که عابر پیاده و راننده به حقوق یکدیگر احترام بگذارند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود بر ضرورت ساماندهی وضعیت میادین شهری تاکید کرد وافزود: بی نظمی میادین باعث نارضایتی شهروندان شده بنابراین باید هر چه زودتر فکری به حال این مشکل شود.تاکسی‌ها هم در جای نامناسبی مسافر خود را سوار و پیاده می‌کنند که این موضوع نیز بی نظمی را افزایش داده است. باید چند میدان به عنوان پایلوت برای آرام سازی انتخاب شود تا شاهد رضایت نسبی شهروندان در این زمینه باشیم.

پیش از این عضو ناظر شورای شهر در سازمان حمل و نقل ریلی کرج در خصوص اعتباراتی که در سفر سال 95 رئیس جمهور به مترو کرج اختصاص داده شد اعلام کرده، در سفر رئیس جمهور به البرز، 187 میلیارد تومان برای پروژه قطار شهری کرج در نظر گرفته شد اما تاکنون به نتیجه نرسیده است.

 

قطار

 


محمدحسین خلیلی اردکانی در خصوص آخرین وضعیت مترو کرج و روند پیشرفت این پروژه گفت: در حال حاضر حدود 700 نیرو در مترو مشغول به کار هستند اما متأسفانه درآمدهایی چون فروش اوراق مشارکت و اعتبارات سفر رئیس جمهور که باید برای تزریق به این پروژه کسب می‌شد با مشکل اساسی مواجه شده است.

وی افزود: با وجود این مشکل اساسی، فعلاً خبر امیدبخشی در مورد مترو وجود ندارد اما در هر حال ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا برنامه از پیش تعیین شده برای اتمام دو ایستگاه تا پایان سال عملی شود. این برنامه فقط برای اتمام بنای دو ایستگاه تعیین شده و به معنای آن نیست که قطار وارد این ایستگاه‌ها شود.

این عضو شورای شهر کرج در خصوص اعتباراتی که در سفر سال 95 رئیس جمهور به مترو کرج اختصاص داده شد هم اعلام کرد: در سفر رئیس جمهور به البرز، 187 میلیارد تومان برای پروژه قطار شهری کرج در نظر گرفته شد اما تاکنون به نتیجه نرسیده است. حتی یک ریال از این اعتبار به استان نیامده است، ما در این خصوص در حال مکاتبه با نهاد ریاست‌جمهوری هستیم.

 گسترش شبکه مترو در داخل شهر کرج از اوایل دهه 80 مطرح و در مهر ماه 82 ، شش خط برای این کلان‌شهر به تصویب رسید و البته کلنگ آن نیز در سال 1384 به زمین زده شد تا در سال 1389 کار تمام شود، اما اکنون با گذشت 13 سال از آغاز پروژه، مجموع پیشرفت فیزیکی خطوط و ایستگاه‌های قطار شهری کرج کمتر از 34 درصد برآورد می‌شود.

یکی از ایرادات اساسی مترو کرج، عدم دقت پیمانکار در محاسبه هزینه‌های پروژه و تشدید آن با نوسانات ارزی اواخر دولت دهم بود که باعث شد در سال‌های بعد کار پیمانکار و کارفرما به دعوای قضایی و طرح موضوع خلع ید بکشد تا اینکه در نهایت با روی کار آمدن شورای پنجم قرار شد پیمانکار به کار خود ادامه دهد.

شهرداری و شورا اعلام کرده‌اند اولین قطار مترو کرج سال 1400 بر روی ریل حرکت خواهد کرد، چیزی که با توجه به دور جدید نوسانات ارزی و مشکلات شدید مالی در پیشبرد پروژه‌های گرانی چون مترو سخت به نظر می‌رسد اما محمدحسین خلیلی اردکانی در این خصوص با اشاره به اولویت‌بندی بخش‌های مختلف مترو کرج تاکید کرد که سعی می‌شود تا سال 1400 چهار یا پنج ایستگاه آماده بهره‌برداری شود.

حسن روحانی آذرماه 95 به استان البرز سفر کرد و قرار بود مصوبات این سفر حداکثر ظرف سه سال نهایی شود.

عزیزاله شهبازی، استاندار جدید البرز که یک ماهی است سکاندار این استان شده اخیراً از تحقق 62 درصدی مصوبات سفر رئیس جمهور به البرز خبر داده و گفته که بر اساس مسئولیت محوله از سوی دولت مامور به پیگیری و تحقق مصوبات رییس جمهور به البرز هستم و در این راستا با اهتمام ویژه‌ای اقدام می‌کنم.

برچسب ها:
متروکرج
نظر بینندگان
!
!
!