یكشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
پرشین خودرو
خودروسازان، قطعات را به یک سوم قیمت از قطعه سازان می خرند
۰۵:۱۱ | ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
ایرانسل2
یک فعال صنعت خودرو:

خودروسازان، قطعات را به یک سوم قیمت از قطعه سازان می خرند

پرشین خودرو: خودروسازان حاضر نیستند قیمت قطعات را متناسب با هزینه تولید واقعی قطعه‌ سازان تعدیل کنند و همین حالا قطعات را به یک‌ سوم قیمت از قطعه‌ ساز می‌خرند.

به گزارش پرشین خودرو، یکی از فعالان صنعت خودرو که نخواست نامش فاش شود، با بیان این مطلب گفت: خودروسازان تا بخواهند قیمت قطعات را به‌ روز کرده و پول آن را به قطعه‌ سازها بپردازند، حدود شش ماه طول می‌کشد؛ از طرفی، آنها حاضر نیستند قیمت قطعات را متناسب با هزینه تولید واقعی قطعه‌ سازان تعدیل کنند و همین حالا قطعات را به یک‌ سوم قیمت از قطعه‌ سازان می‌خرند.


وی افزود: زنجیره خودروسازی در حال حاضر با 4 چالش بزرگ مواجه است که عبارتند از: «کمبود نقدینگی»، «به‌ روز نشدن قیمت قطعات»، «تحریم» و «قدیمی بودن ماشین‌ آلات تولید»؛ بنابراین اگر قرار است تیراژ را تا حدی افزایش دهیم که سبب کاهش قیمت شود، باید این چهار مشکل را برطرف کنیم.

 

خط تولید برلیانس

این فعال صنعت خودرو تاکید کرد: دولت وعده پرداخت 12هزار میلیارد تومان پول به زنجیره خودروسازی را داده؛ در‌ حالی‌ که اوضاع مالی کشور خوب نیست و بعید به نظر می‌رسد چنین رقمی پرداخت شود؛ از سوی دیگر، خودروسازان نیز هنوز قیمت قطعات را تعدیل و به‌ روز نکرده‌اند و همین دو موضوع به تنهایی می‌تواند مانع افزایش تیراژ شود.

وی ادامه داد: از طرفی، ماشین‌آلات و کلا بخش سخت‌افزاری خودروسازی و قطعه‌سازی قدیمی است و اگر به‌ روزرسانی نشوند، هم روی روند تولید تاثیر می‌گذارند و هم کیفیت را به چالش می‌کشند.

این فعال صنعت خودرو افزود: با فرض اینکه همین امروز قیمت قطعات به‌ روز شود و نقدینگی وعده داده شده، پرداخت و مشکل سخت‌ افزاری را هم رفع کنیم، تازه می‌رسیم به غول تحریم که داستان خود را دارد.

وی خاطرنشان کرد: تحریم‌های این دوره بسیار سخت‌تر از قبل هستند، تا جایی که امکان نقل و انتقال پول تقریبا نیست و برای تامین قطعات و مواد اولیه نیز باید چند کشور را دور بزنیم و کلی هزینه اضافه بپردازیم؛ بنابراین بعید است تیراژ خودرو در حدی که بتواند قیمت‌ها را(مطابق انتظار مشتریان) پایین بیاورد، به این زودی‌ها افزایش یابد.

منبع: دنیای اقتصاد

اجاره خودرو
kerman2
نظر بینندگان
!
!
!