شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸
پرشین خودرو
 آزمایش سیستم كنترل پایداری در محصولات ایران خودرو
۱۱:۴۴ | ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
اجاره خودرو
برای نخستین بار در صنعت خودرو كشور محقق شد؛

آزمایش سیستم كنترل پایداری در محصولات ایران خودرو

پرشین خودرو: گروه صنعتی ایران خودرو برای نخستین بار در صنعت خودرو كشور موفق شد تا سیستم كنترل پایداری الكترونیكی (ESC) را به منظور مطابقت با استانداردهای 85 گانه، بر روی محصولات دناپلاس، رانا و 207 اتوماتیك نصب كند.

به گزارش پرشین خودرو، با وجود مشكلات فراوانی كه به واسطه محدودیت های بین المللی در حوزه توسعه و مشاركت با منابع خارجی در توسعه سیستم ESC ایجاد شده، معاونت طراحی و توسعه محصولات جدید ایران خودرو (NPD) موفق به تولید و نمونه سازی سه دستگاه خودرو مجهز به ESC به عنوان یكی از الزامات جدید استاندارد شد.

برمبنای این گزارش،‌ آزمون های تایید این سیستم نیز در آزمایشگاه مركز طراحی و توسعه محصولات جدید با موفقیت انجام شده است، انجام این آزمایش نیازمند مهارت و تبحر بالا در كنترل خودرو است كه متخصصان آزمایشگاه دینامیك ایران خودرو قادر به انجام آن هستند. این آزمایشگاه گواهینامه ایزو 17025 سازمان استاندارد ایران را داراست.

سیستم كنترل پایداری الكترونیكی خودرو نقش بسیار زیادی در كاهش تصادفات جاده ای داشته و از سویی توان رقابت در بازار خودرو را افزایش می دهد.

گفتنی است، سیستم كنترل پایداری الكترونیكی خودرو (ESC) با توجه به سنسورهایی که در اختیار دارد مسیر فرمان راننده را تشخیص داده و با مسیر واقعی خودرو مقایسه می كند. در صورت مشاهده انحراف از مسیر خودرو، وارد عمل شده و با اعمال نیروهای ترمزی، خودرو را به مسیر فرمان راننده باز می گرداند. این سیتسم علاوه بر عملكرد كنترل پایداری در دینامیك جانبی خودرو كارایی های دیگری از جمله جلوگیری از قفل شدن چرخ ها هنگام ترمزگیری، اعمال نیروی ترمز با توجه به وزن خودرو بر روی هر اكسل و جلوگیری از چرخش درجای چرخ ها در هنگام شروع به حركت در سطوح لغزنده دارد.

همچنین در مواقعی كه راننده به طور ناگهانی ترمزگیری می كند فشار هیدرولیك ترمزی را بلافاصله به حداكثر می رساند و در شروع حركت در سربالایی نیز با نگه داشتن فشار ترمز از حركت رو به عقب خودرو جلوگیری می كند.

درحال حاضر در صورت تامین قطعات مورد نیاز، ایران خودرو آمادگی تولید انبوه این محصولات را با نصب سیستم كنترل پایداری الكترونیكی (ESC) را دارد.

نظر بینندگان
!
!
!