شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸
پرشین خودرو
اولین قایق ساخته شده از پلاستیک بازیافتی
۰۱:۳۱ | ۱۳۹۷/۱۱/۰۴
اجاره خودرو

اولین قایق ساخته شده از پلاستیک بازیافتی

پرشین خودرو: یکی از مقامات ارشد سازمان ملل متحد به تازگی از کنیا برای ساخت نوعی قایق شناور تولید داخلی موسوم به جهاز دریایی (شناور چوبی با بادبان‌بندی لچکی) از پسماندهای پلاستیکی تمجید کرده است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایسنا، مدیر اجرایی سازمان محیط زیست ملل متحد اظهار کرد: این ابتکار کنیا نشان می دهد کشورهای آفریقایی می توانند نقشی مهم در حفاظت از محیط زیست ایفا کنند.

او در مراسم پرده برداری از اولین قایق ساخته شده از پسماندهای پلاستیکی در نایروبی با اشاره به این که این ابتکار کنیا حاکی از پیشرفت این کشور از سال ۲۰۱۷ میلادی است که استفاده از کیسه های پلاستیکی ممنوع شد، گفت: این اتفاق نشان می دهد ابتکارات مبتنی بر جامعه نیز می توانند راه حلی بلندمدت برای مشکلاتی ایجاد کنند که در جامعه جریان دارند.

او در ادامه با بیان این که در حال حاضر حدود هشت میلیون تن پسماند پلاستیکی هر سال در سراسر جهان به اقیانوس‌ها سرازیر می‌شوند که از این میان تنها کمتر از ۹ درصد بازیافت می‌شوند، از کشورهای آفریقایی خواستار اقداماتی شدیدتر برای تسریع مقابله با آلودگی‌های پلاستیکی شد و اعلام کرد: در حال حاضر کشورهای منطقه زیرصحرای آفریقا (آفریقای سیاه) حدود ۱۷۰ میلیون تن پسماند تولید می‌کنند که ۱۲ درصد از کل این پسماندها را پلاستیک‌ها تشکیل می‌دهند.

یک مقام عالی رتبه سازمان ملل در کنیا نیز آگاهی بخشی و فرهنگ سازی را عاملی جدی برای حذف پلاستیک‌هایی از اقیانوس‌ها دانست که حتی تعدادشان از ماهی‌ها نیز بیشتر شده است. او گفت: برای تفهیم ضرورت مقابله با پلاستیک‌ها و ممنوعیت استفاده از پلاستیک‌های یک بار مصرف باید از کاربردِ اصطلاحات تخصصی و پیچیده برای مردم اجتناب کرد.

وی تاکید کرد: دولت‌های آفریقایی باید پا را از اهداف توسعه پایدار فراتر گذاشته و مقابله با پسماندها را از منبع آغاز کنند. هم‌چنین با گسترش چنین ابتکاراتی علاوه بر مقابله با آلودگی‌های پلاستیکی به کاهش فقر در جوامع نیز کمک کنند.

این فرستاده سازمان ملل در مورد قایق ساخته شده از پسماندهای پلاستیکی گفت: این قایق ۹ متری در فراخوانی میان ساکنان ساحل نشین برای پاکسازی اقیانوس‌ها، از ۱۰ تن پلاستیک دور ریخته شده در آب‌های اقیانوس ساخته شده است.

این جهاز دریایی اولین قایق جهان است که به طور ۱۰۰ درصدی از پلاستیک‌های بازیافتی ساخته شده و تجهیزات منحصر به فردی مانند رادیو و جلیقه‌های نجات نیز دارد.

بنابر گزارش خبرگزاری شینهوا،‌ این قایق قرار است سفر ۵۰۰ کیلومتری خود را با حمایت از برنامه پاکسازی دریاهای سازمان محیط زیست ملل متحد از شهر "لامبو" در کنیا به مقصد شهر "استون تاون" در جزیره "اونگوجا"ی تانزانیا آغاز کرده و با مدارس، جوامع و مقامات دولتی ملاقات کند.

نظر بینندگان
!
!
!