چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۱۰:۴۸ | ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
اعلام زمان تحویل خودروهای معوق به مشتریان از سوی خودروسازان
۱۰:۴۸ | ۱۳۹۷/۱۱/۰۶
اجاره خودرو
معاون بازرسی سازمان حمایت خواستار شد:

اعلام زمان تحویل خودروهای معوق به مشتریان از سوی خودروسازان

پرشین خودرو: معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در رابطه با اجرای تعهدات خودروسازان در پیش فروش خودروها گفت: خودروسازان ملزم هستند به تعهدات خود در قبال مشتریان پاسخ دهند.

به گزارش پرشین خودرو، شهرام میرآخورلو، با بیان این مطلب گفت: چنانچه زمان این تعهدات، سررسید شده باشد باید قیمتی که در پیش فروش عادی ذکر شده برابر با قیمت زمان تحویل مندرج در قرارداد باشد.

وی در ادامه با اشاره به مشکلاتی که تحریم ها برای خودروسازان به وجود آورده است، اظهار داشت: چنانچه به دلیل اعمال تحریم ها، خودروسازان نمی توانند خودروی خاصی را به مشتریان تحویل دهند باید نسبت به جایگزینی خودروی پیش فروش شده با خودرویی دیگر هم تراز با سلیقه و رضایت مشتری اقدام کنند و به طور کلی باید رضایت مصرف کننده جلب شود.

میرآخورلو افزود: ممکن است خودروساز به دلیل تحریم و یا مشکلات تامین قطعه، امکان تولید یک خودروی خاص را نداشته باشد ولی نباید برای معرفی خودروی جایگزین، به مشتری تحمیلی صورت گیرد.

عضو هیات مدیره سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در ادامه اذعان داشت: قطعا وزارت صمت تمهیداتی را برای حل مشکلات خودروسازان به منظور دور زدن تحریم ها و یا در قالب اعطای ارز و یا تسهیلات ریالی اتخاذ می کند تا تیراژ تولید خودرو به شرایط قبلی خود بازگشته و چرخه تولید متوقف نشود.

میرآخورلو تاکید کرد: هیچ کس شرایط پیش آمده امروز بر اثر تحریم ها را پیش بینی نمی کرد، بنابراین تا خودروسازان بتوانند برای مبارزه با تحریم ها و تامین قطعات مورد نیاز راهکاری پیدا کنند مدتی زمان خواهد برد، اما آنچه که مهم است و باید اتفاق بیفتد این است که شرکت های خودروسازی باید برای خودروهای پیش فروش سررسید شده، زمان تحویل را برای مصرف کننده مشخص کنند و رضایت مصرف کننده را در این زمینه جلب نمایند.

وی گفت: شاید به دلیل دور زدن تحریم ها نیاز به زمان بیشتری برای تحویل خودروهای معوق باشد اما در هر صورت چرخه تولید باید ادامه پیدا کند و مشتریان به تمام حق و حقوق خود برسند.

عضو هیات مدیره سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اظهار داشت: به تازگی بازرسانی در شرکت های خودروسازی از سوی سازمان حمایت مستقر شده اند و مقرر شده که 80 درصد از میزان تولید روزانه خودروسازان برای رفع تعهدات گذشته شرکت و 20 درصد نیز برای مدیریت بازار در قالب فروش فوری عرضه شود.

میرآخورلو افزود: بر اساس ماده 4 آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کننده، خودروساز باید در قراردادهای پیش فروش جدید به گونه ای رفتار کند که بتواند در موعد مقرر، خودروی مورد نظر را به مشتری تحویل دهد و از این پس زمان تحویل خودروهای پیش فروش شده باید کاملا مشخص باشد.


وی در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه در پیش فروش های قبلی، مشکلاتی در زمینه تولید برخی خودروها و یا تامین قطعات آنها موجب ایجاد التهاب در صنعت خودرو شد اما تلاش می کنیم از این پس، با هدف کسب رضایت کامل مشتریان، دوره زمانی تحویل کاملا مشخص باشد.

نظر بینندگان
!
!
!