جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸
پرشین خودرو
تعدیل بیش از 130 هزار نیرو در صنعت خودرو
۱۱:۰۵ | ۱۳۹۷/۱۱/۰۸
اجاره خودرو
رئیس انجمن خودرو و نیرو محرکه کرمانشاه مطرح کرد:

تعدیل بیش از 130 هزار نیرو در صنعت خودرو

پرشین خودرو: رئیس انجمن خودرو و نیرومحرکه استان کرمانشاه از تعدیل بیش از 130 هزار نیرو در صنعت خودرو کشور خبر داد و گفت: این صنعت در معرض تعطیلی است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایسنا، بابک کریم‌خان در نشست فعالان اقتصادی استان کرمانشاه با معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، با اشاره به تأثیر مشکلات اقتصادی اخیر بر صنعت خودروسازی کشور، اظهار کرد: خودروسازی دومین صنعت بزرگ کشور بعد از نفت و پتروشیمی است و اگر حمایت نشود در معرض تعطیلی قرار دارد.


وی یادآور شد: با تعطیلی این صنعت بزرگ، ۷۰۰ هزار نفر اشتغالزایی مستقیم که ۱۵۰ هزار نفر در بخش خودرو و ۵۵۰ هزار نفر در بخش قطعه‌سازی است، از دست خواهد رفت.

به گفته عضو هیأت مدیره خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه، هم اکنون ظرفیت تولید صنعت خودروسازی کشور به حدود یک چهارم رسیده است.

وی از خطر جدی که قطعه‌سازان را تهدید می‌کند هم یاد کرد و ادامه داد: این بخش نیز به دلیل مطالبات زیادی که از خودروسازان دارند در خطر تعطیلی است و سرمایه‌گذاری ۲۵۰ هزار میلیارد تومانی آن از بین خواهد رفت.

 

صنعت خودرو

 


کریم‌خان برآورد کرد که هم اکنون مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان به ۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

رئیس انجمن خودرو و نیرومحرکه کرمانشاه خاطرنشان کرد: از اشتغال ۵۵۰ هزار نفری بخش قطعه‌سازی کشور، هم اکنون شاهد تعدیل ۱۳۰ هزار نفر و تعلیق ۱۵۰ هزار نفر نیرو در این صنعت هستیم.

وی تنها راهکار را پرداخت تسهیلات به خودروسازان دانست که بتوانند بخشی از مطالبات خود به قطعه‌سازها را پرداخت کنند و ادامه داد: اگر این تسهیلات پرداخت نشود، دولت مجبور است همین پول را صرف بیمه بیکاری کارگران بکند.

به گفته کریم‌خان، خودروسازی و قطعه‌سازهای کرمانشاه نیز با همین مشکلات مواجه و نیازمند حمایت هستند.

نظر بینندگان
!
!
!