دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸
پرشین خودرو
احیای کارت سوخت منتفی نشده است
۱۵:۵۰ | ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
اجاره خودرو
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز :

احیای کارت سوخت منتفی نشده است

پرشین خودرو: سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: احیای کارت سوخت از دیدگاه این ستاد منتفی نیست زیرا آن را ابزار موثری در ایجاد شفافیت در تولید، توزیع و مصرف سوخت می‌دانیم اما اینکه سیاست وزارت نفت در اقدام چه باشد، به خودش باز می‌گردد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از تسنیم، حمیدرضا دهقانی‌نیا  درباره آخرین اقدامات انجام شده برای جلوگیری و کاهش قاچاق سوخت اظهار کرد: در حوزه قاچاق سوخت اتفاقات قابل توجهی افتاده که از آن جمله می‌توان به کارت‌های مهاجر و شناسنامه‌دار شدن محصولات و مشتقات فرآورده‌های نفتی اشاره کرد.

این مقام مسئول در ستاد مبازه با قاچاق کالا و ارز افزود: پیش از این خلاء‌هایی در این حوزه صادرات مشتقات نفتی وجود و این محصولات بدون اینکه شناسنامه و کُدی داشته باشند خیلی راحت تحت عنوان یک فرمولاسیون، صادر می‌شدند.

دهقانی‌نیا با اشاره به شناسنامه‌دار شدن و استانداردسازی محصولات و فراورده‌های نفتی گفت: در راستای شناسنامه‌دار کردن فراورده‌های نفتی، پروانه‌های بهره‌برداری شرکت‌های تولیدی مورد اصالت‌سنجی و صحه‌گذاری قرار گرفت این در حالی است که پیش از این، سازوکار شفاف و متقنی در حوزه صادرات فراورده‌های نفتی وجود نداشت و تخلفاتی هم مانند عدم مطابقت فراورده‌های صادراتی با پروانه بهره‌برداری، خرید و فروش اسناد منشاء یا عدم تناسب فراورده اظهار شده با ظرفیت تولید اتفاق می‌افتاد.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان یک سیاستگذار، یکی از برنامه‌هایی که تعریف کرد ساماندهی صدور پروانه تاسیس و بهره‌برداری فراورده‌های نفتی و مشتقات آن و شناسنامه‌دار و هویت دار کردن محصول تولیدی بود با این هدف که اگر قرار است فراورده نفتی صادر شود، باید دارای هویت و مشخصه فنی معلوم و قابل اندازه‌گیری باشد.

دهقانی‌نیا توضیح داد: در همین رابطه کارگروه‌هایی تشکیل شد که البته این کارگروه‌ها در سال‌های قبل هم فعال بودند ولی یک بازنگری کامل در ساختار و فعالیت‌های آنها بوجود آمد و سپس با مسئولیت سازمان ملی استاندارد جلسات آن برگزار و ضمن بازدید از واحدهای تولیدی فراروده‌های نفتی و مشتقات آن، شرایط و امکانات این واحدها با نوع فعالیت‌ درج شده در پروانه فعالیت، مطابقت داده شد.

 

سوخت

 

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به دگرگون شدن نمونه‌برداری و آزمایش فراورده‌های نفتی و مشتقات آن، اظهار داشت: در رویه جدید، نتیجه نمونه‌برداری پس از ارسال از طرف آزمایشگاه با بررسی‌های قبلی صورت گرفته در محل واحد تولیدی، انطباق یافته و به نوعی فرایند تولید فراورده نفتی و مشتقات آن، شناسنامه‌دار می‌شود و سازمان ملی استاندارد به محصولاتی که شرایط و فرایندها در آن رعایت شده باشد، کد استانداردسازی می‌دهد و با هماهنگی شرکت پخش فراورده‌های نفتی، اطلاعات محصول در سامانه ثامن یا «ثبت الکترونیکی معاملات نفتی» درج می‌شود و این موضوع از خرید و فروش، جعل اسناد منشاء و صدور فاکتورهای صوری توسط شرکت‌های واسطه و دلال جلوگیری می‌کند.

دهقانی‌نیا ادامه داد: همه این اقدامات در راستای تبصره دو ماده 3 آئین‌نامه اجرایی مواد 56 قانون مبارزه با قاچاق کالا و بند 21 تبصره 3 و بند 29 دستور العمل ماده 45 آئین‌نامه اجرایی قانون انجام شده است. طبق آمارهایی هم که دریافت کردیم، روند قاچاق سوخت در ماه‌های اخیر رو به کاهش بوده و به عبارتی حذف کارت‌های مهاجر و شناسنامه‌دار کردن فراورده‌های نفتی و مشتقات آن در کاهش قاچاق موثر بوده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه آیا موضوع احیای کارت سوخت منتفی شده است یا خیر گفت: کارت سوخت از نظر ما منتفی نیست زیرا آن را ابزار موثری در ایجاد شفافیت در تولید، توزیع و مصرف سوخت می‌دانیم. وقتی مصرف شفاف و کنترل شده و کاهشی باشد، قاعدتاً تولید کم می‌شود و در نهایت وقتی تولید کاهش یابد، عرضه خارج از شبکه و قاچاق هم کاهش می‌یابد.

وی تاکید کرد: از نظر ما کارت سوختی که وزارت نفت پیگیر آن است اگر برای مصرف‌کنندگان نهایی صاحب خودرو عملیاتی شود، ابزار خوبی است و این نظر فنی و کارشناسی ماست اما اینکه سیاست وزارت نفت در اقدام چه باشد به خودش باز می‌گردد .

دهقانی‌نیا تاکید کرد: از نقطه نظر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کارت سوخت چون فضا را در حوزه مصرف شفاف و کنترل می‌کند، در پیشگیری از قاچاق موثر است و از این موضوع حمایت می‌‌کنیم.

نظر بینندگان
!
!
!