یكشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۰۸:۴۹ | ۱۳۹۷/۱۱/۱۲
مجلس موافق سهمیه بندی بنزین با اولویت افراد است
۰۸:۴۹ | ۱۳۹۷/۱۱/۱۲
اجاره خودرو

مجلس موافق سهمیه بندی بنزین با اولویت افراد است

پرشین خودرو: عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: چنانچه دولت می خواهد سهمیه بندی بنزین را اجرایی کند این سهمیه بندی باید با اولویت هر فرد ایرانی باشد و نباید بر اساس خودروها صورت گیرد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایرنا، طرح سهمیه بندی بنزین سه ماده دارد که در جلسه 30 دی ماه مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد.

حسینعلی حاجی دلیگانی، با بیان این مطلب اظهار داشت: اگر بناست دولت سهمیه بندی انجام دهد ما نظرمان این است که اولویت با هر فرد ایرانی که در این کشور است، باشد. اولویت نباید با خودرو باشد وگرنه ما دنبال افزایش قیمت بنزین نیستیم.

وی افزود: دادن امتیاز فقط به کسانی که خودرو و موتورسیکلت دارند و ندادن این کالای یارانه ای که هر لیترش حداقل پنج هزار تومان تفاوت قیمت دارد به آن هایی که هیچ خودرو و موتورسیکلتی ندارند، بر خلاف عدالت است.

حاجی دلیگانی اظهار داشت: در یکی از بندها آورده ایم که وزارت نفت باید سامانه الکترونیکی را در قالب بورس خرید و فروش بنزین ایجاد کند که افراد بتوانند آن مقدار سهمیه که استفاده نمی کنند را در بازار الکترونیک بورس به فروش برسانند.

وی گفت: طرح سهمیه بندی بنزین هم اکنون در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است.

طراحان در مقدمه توجیهی این طرح نوشته اند: یکی از اهداف اجرای قانون هدفمندی یارانه تحقق عدالت در توزع یارانه بین مردم بوده و هست، اما اختصاص یارانه به بنزین و تعیین سهمیه بندی آن به شکل فعلی گرچه از یک سو با توجه به افزایش مصرف آن و قاچاق سوخت یک ضرورت غیر قابل اغماض است اما نحوه اجرای فعلی آن هر چند در مدیریت مصرف و کاهش قاچاق موثر بود اما در توزیع عادلانه آن موفق نبود .

در توضیح دلایل ناموفق بودن سهمیه بندی بنزین از دید طراحان طرح آمده است: اختصاص سهمیه بنزین یارانه ای به وسایل نقلیه اولا اقضار ضعیف که عموما فاقد خودرو هستند را از دریافت یارانه در عین استحقاق بیشتر محروم می کند و ثانیا خانواده های ثروتمند با داشتن خودروهای شخصی متعدد در عین حال که شرایط دریافت یایارنه ندارند بیشترین یارانه را دریافت می کنند.

طراحان افزوده اند: برای رفع این نقیصه در اجرای طرح هدفمندی و تخصیص سهمیه به افراد و صرف نظر از این که مالک ماشین باشند یا نه و مکان فروش سهمیه خود در واقع عدالت و در توزیع نیز تحقق می یابد و بنابر این طرح مذکور جهت نیل به اهداف اجرای عدالت در طرح موصوف ارائه می شود.

بر اساس ماده یک این طرح آمده است: دولت موظف است دو ماه بعد از لازم الاجرا شدن این قانون سهمیه بندی بنزین را بر مبنای هر ایرانی روزانه یک لیتر اعمال کند.

ماده یک ، تبصره ای دارد که بر اساس آن ' وزارت نفت موظف است سامانه بورس الکترونیک معاملات بنزین سهمیه بندی را ایجاد و امکان خرید و فروش بنزین مازاد بر نیاز شهروندان را فراهم کند، جایگاه های سوخت موظفند بنزین آزاد را بر مبنای قیمت این سامانه به فروش برسانند'.

ماده 2 این طرح هم چنین است: اولویت استفاده از جایگاه های سی ان جی، پس از سهمیه بندی بنزین با خودروهای عمومی و وانت بار است این خودروها خارج از نوبت از جایگاه استفاده خواهند کرد و وزارت نفت موظف است نوبت بندی جایگاه های سی ان جی را به صورت الکترونیک و با استفاده از نرم افزارهای تلفن همراه اعمال کند.

در تبصره ماده 2 طرح سهمیه بندی بنزین آمده است: دولت موظف است ساز و کاری را برای ثبت نام از تاکسی های اینترنتی فراهم کند تا آن ها هم مشمول استفاده خارج از نوبت از جایگاه های سی ان جی شوند.

بر اساس ماده 3 این طرح ' قوانین مغایر با این قانون نسخ می شود'.

نظر بینندگان
!
!
!