جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸
پرشین خودرو
اعتراض فدارسیون به برنامه « ستاره‌ساز »
۱۵:۰۰ | ۱۳۹۷/۱۱/۱۵
اجاره خودرو

اعتراض فدارسیون به برنامه « ستاره‌ساز »

پرشین خودرو: در حالی که مدتی است تبلیغات برنامه‌ای با عنوان «ستاره‌ساز» با حضور چهره‌های مطرح از شبکه سوم سیما پخش می‌شود، فدراسیون فوتبال این برنامه را فاقد اعتبار دانسته است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایرنا، این برنامه با موضوع کشف استعدادهای فوتبال و با اجرای محمدحسین میثاقی و امیرعلی دانایی تبلیغ می‌شود و کارشناسان آن نیز خداداد عزیزی، فیروز کریمی و مجتبی جباری هستند. حالا فدراسیون فوتبال با انتشار اطلاعیه‌ای اصالت و اعتبار این برنامه را زیر سؤال برده است. قطعاً این فدراسیون به‌عنوان متولی فوتبال، مرجع رسمی برای تأیید یا رد برنامه‌های استعدادیابی در سرتاسر ایران است؛ گاه در قالب مدارس فوتبال و گاه در قالب برنامه تلویزیونی.

**نفری 10 هزار تومان
آن‌گونه که سازندگان این برنامه گفته‌اند رده سنی شرکت‌کنندگان در این مسابقه، از متولدین 1375 به بالا است. همچنین هزینه شرکت در این مسابقه به مبلغ 10 هزار تومان پس از ارسال فرم، از طریق درگاه پرداخت اینترنتی دریافت خواهد شد. پس از بررسی فیلم ارسالی توسط داوران مسابقه، اطلاعات بیشتر از طریق پیامک یا تماس تلفنی ارسال می‌شود. آن‌طور که در رسانه‌ها آمده است برج دیده‌بان آفتاب به همراه شبکه سوم سیما این مسابقه را برگزار می‌کنند.

**نکته درستی که فدراسیون می‌گوید
فدراسیون فوتبال در این نامه با استناد به قوانین فیفا و مواد 1 و 2 اساسنامه‌اش، خود را بالاترین مرجع ذی‌صلاح در فوتبال می‌داند و یادآور می‌شود که بر اساس ماده 3 اساسنامه، مسئولیت نظارت بر مدارس فوتبال و کشف، جذب و پرورش استعدادهای داخل کشور بر عهده اوست.
اما نکته قابل‌تأمل در این نامه اعتراضی جایی است که فدراسیون می‌گوید: طبق گزارش‌های واصله اخیراً در سیمای جمهوری اسلامی ایران و برخی خبرگزاری‌های رسمی داخلی تبلیغاتی مبنی بر ساخت و پخش قریب‌الوقوع برنامه‌های تلویزیونی در حوزه استعدادیابی و فوتبال پایه به ‌نمایش درآمده است که متأسفانه این فدراسیون هیچ‌گونه اطلاعی از نحوه فعالیت و جزئیات برنامه‌های مذکور ندارد. بازیکنان و خانواده‌ها هوشیار باشند هر برنامه‌ای که از صدا و سیما پخش می‌شود به‌معنای درستی آن نیست، مانند مؤسسات مالی که خود صداوسیما تبلیغ می‌کرد، اما بعد از یک مدت مشخص شد کلاهبرداری هدف آن‌ها بوده است.
البته که تبلیغات این مؤسسات هنوز در اذهان مانده و بسیاری از مردم همچنان پیگیر اموال خود هستند.

**حقی که داده نمی‌شود
اینکه سال‌هاست صداوسیما نه‌تنها حق پخش تلویزیونی مسابقات فوتبال را تمام و کمال پرداخت نمی‌کند، بلکه از کنار آن درآمدزایی هم می‌کند را تقریباً همه می‌دانند و ظاهراً کسی قدرت اصلاح این وضعیت را ندارد. حالا کار به‌جایی کشیده که تلویزیون از کنار فوتبال، درآمدهای دیگری را نیز می‌خواهد. استعدادیابی توسط صدا و سیما و بدون هماهنگی با متولی آن، چه توجیهی دارد؟ صدا و سیما مگر باشگاه حرفه‌ای ورزشی دارد که از طریق آن به پرورش این استعدادها بپردازد؟

واکنش فدراسیون به این برنامه می‌تواند هشداری باشد برای خانواده‌هایی که فرزندان آن‌ها قرار است در این برنامه شرکت کنند. باید از صدا و سیما پرسید که در حوزه‌های دیگر که مسابقات استعدادیابی برگزار کردید چه اتفاقاتی برای آن برگزیدگان افتاد؟ آیا قرار است با هدف کسب درآمد از خانواده‌ها و اسپانسرهای احتمالی با احساسات نوجوانان فراوانی بازی شود؟ آیا صدا و سیما اهمیتی برای نظرات مردم و سازمان‌های دیگر قائل است؟ این بار خوب است با جلوگیری از پخش این برنامه نشان دهد که می‌تواند به قوانین و مخاطبان احترام بگذارد.

نظر بینندگان
!
!
!