یكشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۱۳:۱۶ | ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
خودکفایی بنزین، برای صادرات کافی نیست
۱۳:۱۶ | ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
اجاره خودرو

خودکفایی بنزین، برای صادرات کافی نیست

پرشین خودرو: کارشناس اقتصاد انرژی : صرف افزایش تولید بنزین در کشور و عبور از خودکفایی بنزین منجر به صادرات نخواهد شد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتاق بازرگانی ایران، نرسی قربان، افزود: ایران پیش از این در تولید بنزین خودکفا بود، اما با تکمیل فاز سوم پالایشگاه میعانت گازی ستاره خلیج‌فارس می‌توان گفت: خودکفایی ایران در این حوزه برای مدت طولانی تأمین خواهد شد. اما اینکه با خودکفایی در تولید بنزین، بحث صادرات بنزین هم مطرح‌شده، باید به این نکته توجه داشت که صادرات بنزین در گروی عوامل مختلفی است که چندان ربطی به خودکفایی ندارد.

وی گفت: شرایط صادرات بنزین مانند صادرات نفت است؛ هرچند که صادرات بنزین به دلیل حجم کمتر، کشتی‌های کوچک‌تری لازم دارد و راحت‌تر می‌توان آن را به کشور‌های همسایه صادر کرد، اما باید زیرساخت‌های این صادرات فراهم باشد.
این کارشناس ارشد اقتصاد انرژی گفت: صادرات بنزین در شرایط فعلی در گروی عوامل مختلفی ازجمله داشتن خریدار، مکانیزم‌های مالی و همچنین موضوعات مربوط به کشتیرانی و بیمه‌هاست که با توجه به تحریم‌های موجود می‌بایست این زیرساخت‌ها تقویت شود.

 

سوخت

 


فاز سوم پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس دوشنبه گذشته با حضور رئیس‌جمهوری و وزیر نفت رسماً آغاز به کارکرد؛ که با در مدار قرار گرفتن فاز ۳، پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس قادر خواهد بود روزانه تا ۴۵ میلیون لیتر بنزین یورو ۵، ۱۲ میلیون لیتر نفت گاز، ۳ میلیون لیتر گاز مایع و ۲ میلیون لیتر سوخت جت تولید کند که جهشی تاریخی در تولید بنزین محسوب می‌شود.

بیژن زنگنه وزیر نفت در مراسم افتتاح فاز جدید این پالایشگاه اعلام کرد: در سال ۹۱، ظرفیت تولید بنزین پایه کشور روزانه ۵۲ میلیون لیتر و با احتساب اکتان‌افزا‌ها روزانه ۵۸ میلیون لیتر بود که در بهمن ۹۷ با افزایش ۵۰ میلیون لیتری و رشد دو برابری به روزانه ۱۰۱ میلیون لیتر رسید و تا پایان سال این مقدار از رقم ۱۰۵ میلیون لیتر در روز عبور می‌کند.
به اعتقاد وزیر نفت، بر خلاف دهه پیش که یک مورد از تحریم‌ها محدود کردن واردات بنزین به کشور بود، اکنون دیگر نه‌تن‌ها واردکننده بنزین نیستیم، بلکه صادرکننده شده‌ایم و آمریکایی‌ها حتی نمی‌توانند کلمه‌ای دراین‌باره به زبان بیاورند.

نظر بینندگان
!
!
!