چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۱۰:۳۱ | ۱۳۹۷/۱۲/۰۶
کمیته بررسی و سیاست گذاری بازار خودرو تشکیل می شود
۱۰:۳۱ | ۱۳۹۷/۱۲/۰۶
اجاره خودرو
/اختصاصی/وزارت صنعت نمی تواند قیمت خودرو را کاهش دهد!

کمیته بررسی و سیاست گذاری بازار خودرو تشکیل می شود

پرشین خودرو: وزیر صنعت معتقد است که وزارت صمت نمی تواند قیمت خودرو را کاهش دهد و فقط با عرضه بیشتر خودرو، قیمت ها در بازار کاهش خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، روز گذشته به رغم اظهارات برخی نمایندگان و فشردگی جلسات بررسی بودجه، کمیسیون صنایع مجلس به منظور بررسی وضع بازار و قیمت خودرو با حضور وزیر صنعت و مدیران دو شرکت ایران خودرو و سایپا تشکیل جلسه داد.

در این جلسه حساسیت موضوع قیمت خودرو و سوالات متعدد نمایندگان موجب حضور سایر اعضای کمیسیون ها در جلسه کمیسیون صنایع شد تلاشی که با وجود حضور نمایندگان مختلف، نتیجه چندانی را به همراه نداشت و پس از پرسش و پاسخ میان نمایندگان و وزیر صنعت، تنها به تشکیل کار گروهی برای بررسی وضع کنونی قیمت خودرو بسنده شد.

جهش قیمت خودرو که در روزهای اخیر موج نگرانی مردم در بازار را به دنبال داشته و موجب ورود پول های سرگردان و دلالان به بازار خودرو شده است در این روزها جزء چند تذکر کتبی و شفاهی نمایندگان و طرح برخی دلایل و وعده مدیران وزارت صمت واکنش چندانی را به همراه نداشت با این حال فشار ناشی از قیمت ها و طرح انتقادات واکنش های مردمی وزیر صنعت و مدیران خودروسازی را به کمیسیون صنایع کشاند تا به سوالات نمایندگان پاسخ و در خصوص علت وضع کنونی قیمت ها توضیحاتی ارائه کنند.

در همین زمینه یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو با اشاره به جزئیات جلسه روز گذشته کمیسیون صنایع گفت: در این جلسه که با حضور جمع زیادی از نمایندگان دیگر کمیسیون های مجلس برگزار شد سوالات زیادی از وزیر صنعت در خصوص قیمت خودرو و علت وضع فعلی بازار خودرو مطرح گردید که با وجود پاسخ وزیر صنعت ، راهکاری برای خروج از وضع کنونی ارائه نشد.

 عبدالله رضیان همچنین به عدم تاثیر جلسه روز گذشته کمیسیون صنایع در رفع ابهامات بازار خودرو اشاره کرد و اظهار داشت: در این جلسه با وجود پاسخ وزیر صنعت به سوالات نمایندگان ، وضع کنونی بازار خودرو و علت سیر صعودی قیمت ها با ابهامات بیشتری همراه شد.

وی گفت: در این جلسه وزیر صنعت علت وضع فعلی قیمت خودرو را خارج از اختیارات وزارت صمت عنوان و مطرح کردند که قیمت خودرو را وزارت صمت تعیین نمی کند بلکه بازار تعیین کننده قیمت خودرو است.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس به اشاره به اظهارات وزیر صنعت در جلسه روز گذشته کمیسیون صنایع، خاطر نشان کرد: وزیر صنعت معتقد بودند که قیمت خودرو را وزارت صمت نمی تواند کاهش دهد و تنها با عرضه بیشتر خودرو قیمت ها در بازار کاهش خواهد یافت.

رضیان خاطر نشان کرد: در این جلسه با توجه به عدم قانع شدن نمایندگان از توضیحات وزیر صنعت مقرر گردید تا کمیته ای با حضور اعضای کمیسیون صنایع و برخی از نمایندگان سایر کمیسیون ها تشکیل و به بررسی علت وضع موجود و راهکار کاهش قیمت خودرو پرداخته شود.

وی گفت: امیدواریم با تشکیل این کارگروه و هماهنگی وزیر و برگزاری جلسات سران قوا، سیاست گذاری درستی برای مدیریت وضع فعلی صنعت و بازار خودرو تدوین و اجرایی شود.

وی همچنین با اشاره به نگاه وزیر و برخی نمایندگان در خصوص قیمت خودرو یادآور شد: به اعتقاد وزیر و تعدادی از نمایندگان شرایط کنونی قیمت خودرو در نتیجه تزریق 250 هزار میلیارد پول سرگردان در بازار و ایجاد شوک در بازار است.

این عضو کمیسیون صنایع در پایان با توجه به نقش سیاست های پولی کشور در اوضاع بازار خودرو، خاطر نشان کرد: با شرایط و سیاست های حاکم بر اقتصاد و موج نقدینگی سرگردان و نزدیک شدن به سال جدید، تداوم افزایش قیمت خودرو در روزهای پایانی سال دور از انتظار نیست.

نظر بینندگان
!
!
!