یكشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۱۵ | ۱۳۹۷/۱۲/۰۶
مطالعه خط آهن جلفا - چشمه ثریا آغاز شد
۱۳:۱۵ | ۱۳۹۷/۱۲/۰۶
اجاره خودرو

مطالعه خط آهن جلفا - چشمه ثریا آغاز شد

پرشین خودرو: معاون فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد ارس از انعقاد قرارداد مطالعات امکان سنجی فنی و اقتصادی احداث خط آهن جلفا – چشمه ثریا در کشور ترکیه خبر داد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، ایرج حاتمی با اعلام اینکه این طرح مطالعاتی با هزینه 6 میلیارد و 600 میلیون ریالی سازمان منطقه آزاد ارس و در 18 ماه اجرا می شود، گفت: این طرح راه آهن ایران را به اروپا متصل می کند.

وی در زمینه مزایای احداث این خط آهن، تاکید کرد: با احداث این خط آهن، منطقه آزاد ارس به یک شاه بندر و مرکز بزرگ لجستیکی در منطقه تبدیل خواهد شد.
وی با بیان اینکه طرح مطالعاتی برای راه اندازی دو خط ترانزیت ریلی انجام می شود، افزود: در مرحله نخست یک خط با توان ترانزیت 6 تا 10 میلیون تن بار بررسی و با این کار خط آهن ارس به طور مستقیم به ترکیه و اروپا متصل می شود.
حاتمی با اشاره به اینکه دولت نیز از این طرح حمایت می کند و این مسیر جزو گزینه های مورد حمایت وزارت راه و شهرسازی است، یادآوری کرد: ترکیه نیز خط آهن خود را تا چشمه ثریا گسترش می دهد و به محض اتمام احداث این مسیر 147 کیلومتری، اتصال راه آهن ایران به اروپا از این مسیر، محقق خواهد شد.
وی اعلام کرد: جذب سرمایه گذار برای احداث این خط آهن به محض اتمام مطالعات امکان سنجی فنی و اقتصادی، آغاز خواهد شد تا ایران بدون نیاز به گذر از نخجوان به طور مستقیم از طریق ترکیه به اروپا متصل شود.
منطقه آزاد ارس با بیش از 50 هزار هکتار وسعت در حاشیه رودخانه مرزی ارس در 130 کیلومتری شمال غرب تبریز با جمهوری های آذربایجان و ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان هم مرز است.
در این منطقه دو گذرگاه مرزی رسمی و گمرک های جلفا و نوردوز وجود دارد و فاصله آن تا خاک ترکیه نیز کمتر از 150 کیلومتر است.
احداث خط راه آهن از جلفا به عنوان قلب تپنده منطقه آزاد ارس تا خاک ترکیه، می تواند منطقه شمال غرب را به گذرگان اصلی ترانزیت ریلی اروپا و منطقه قفقاز تبدیل کند؛ خط آهن جلفا - تبریز نیز با 102 سال قدمت ریال قدیمی ترین خط آهن ایران محسوب می شود که برقی و در زمان حاضر فعال است.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!