یكشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
پرشین خودرو
با اُفت هیجان خرید، بازار خودرو به کما می رود!
۱۳:۳۷ | ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
kerman2
/اختصاصی/آینده مبهم بازار خودرو در سال پیش رو؛

با اُفت هیجان خرید، بازار خودرو به کما می رود!

پرشین خودرو: پس از افزایش عرضه خودروسازان، قیمت خودروهای داخلی با افت چند میلیونی مواجه شده اما همچنان بازار در انتظار کاهش قیمت ها است و با وجود افت قیمتی رخ داده، خریداری با قیمت های فعلی در بازار وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، پس از شیب صعودی قیمت خودرو و افزایش اعتراضات نسبت به فرمول قیمتی خوشبختانه در روزهای اخیر با تدبیر دولت و خودروسازان و برنامه مستمر فروش فوری شرکت ها هیجان خرید در بازار خودرو فروکش کرده اما با تغییر مسیر قیمتی، رکود جایگزین وضع فعلی بازار خودرو شده است چنانچه بیم آن می رود با ادامه این رکود و افت بیشتر تقاضا، سال جدید اوضاع متفاوتی را در بازار و امار فروش خودروسازان شاهد باشیم.

این روند در حالی موج نگرانی از بازار آتی خودرو را به همراه دارد که در روزهای اخیر و پس از افزایش عرضه خودروسازان قیمت عمده خودروهای داخلی با افت چند میلیونی در پایه قیمتی همراه شده و با این حال همچنان بازار در انتظار کاهش قیمت ها است.

روند کلی قیمت ها در شرایطی نزولی است که به گفته فعالان بازار با فروکش کردن هیجان خرید در بازار خودرو و سایه سنگین رکود بر بازار، خودروهای خریداری شده بر روی دست خریداران مانده و با توقف خرید و فروشی در بازار، طی روزهای آتی قیمت ها بیش از این ریزش خواهد کرد.

با وجود اعلام نرخ جدید خودروها و کاهش چند میلبونی پایه قیمتی برخی از آنها توسط خودروسازان همچنان بسیاری از فعالان بازار خودرو قیمت پایه خودروها را غیر منطقی می دانند و معتقدند چنانچه پایه قیمتی خودروها بیش از ارقام فعلی کاهش یابد قیمت ها در بازار بیش از این افت خواهد کرد و با افت هیجان خرید و رکود تقاضا و تداوم عرضه به بازار شاهد افت بیشتر قیمت ها در بازار خواهیم بود.

 در همین اوضاع بررسی بازار خودرو حاکی از آن که قیمت پژو پارس در دو روز گذشته با افت 3 میلیونی از 95 به 92 میلیون در بازار رسیده است در حالی که پژو 405 نسبت به یک هفته اخیر افت 5 میلیونی را تجربه کرده و در روز گذشته با قیمت 76 میلیون در بازار معامله شده و 206 تیپ 2 نیز با کاهش یک و نیم میلیونی قیمت به 80 میلیون و سمند ال ایکس نیز که نسبت به هفته گذشته با افت 3 میلیونی از 83 میلیون به 80 میلیون در بازار رسیده است.

در حالی بازار خودرو های صفر روند نزولی قیمت ها در پیش گرفته که بر خلاف انتظار بازار خودروهای دست دوم نیز متاثر از بازار خودروهای صفر با رکود جدی روبرو شده و قیمت ها در بازار خودروهای دست دوم داخلی و خارجی نیز در حال کاهش است.

نظر بینندگان
!
!
!