یكشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
پرشین خودرو
نوستالژی‌های جان‌دار!
۱۱:۱۲ | ۱۳۹۷/۱۲/۱۵
kerman2

نوستالژی‌های جان‌دار!

پرشین خودرو: اگر نوستالژی‌باز هستید و هوای تجدید خاطرات با چند خودروی دهه هفتادی معروف را کرده‌اید یا اصلا قصد دارید یکی از ماشین‌های قدیمی را خریداری و در چشم دیگران فردی خاص جلوه کنید، همینجا بمانید.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از خبرآنلاین، می‌خواهیم دو اسطوره به‌یادماندنی را معرفی که نه، به شما یادآوری کنیم: بی ام و ۲۰۰۲ و اپل کورسا دنده‌ای قدیمی که دست بر قضا هر دو خودرو در سایت دیوار هنوز خرید و فروش می‌شوند.


سال ۱۹۹۳ میلادی، یعنی در حدود ۱۳۷۱ شمسی شرکت آلمانی اپل، کورسای دنده‌ای را به میدان آورد. کلاس بدنه این خودرو از نوع سوپرمینی بود اما قابلیت شگفت‌آور کورسای دنده‌ای صندوق عقب جادویی‌اش بود که در صورت خواباندن صندلی‌های پشتی خودش را نشان می‌داد. موتور این وسیله نقلیه اگر چه در میان ماشین‌های امروزی چندان قدرتمند نیست، اما در آن زمان یک موتور ۴ سیلندر ۸ سوپاپه که ۱.۲ لیتر حجم داشت و می‌توانست ۴۵ اسب بخار تولید کند و با این اوضاف موتوری قدرتمند به شمار می‌آمد. همچنین کورسا دنده‌ای در اوج سرعت، رقم ۱۴۵ کیلومتر در ساعت را نشان می‌داد. آینه‌های جانبی برقی، برف‌پاک کن دو سرعته تایمردار، شیشه‌شور عقب، آنتن برقی، شیشه بالابر برقی جلو و رینگ‌های آلومینیومی از دیگر مشخصات این خودرو عنوان شده است. در سایت دیوار اپل کورسا دنده‌ای قدیمی مدل ۱۹۹۴ در یک آگهی به قیمت ۲۸ میلیون تومان به فروش می‌رسد. در مورد دیگری دور رنگ شده این خوردو ۱۷ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است که به گفته فروشنده چند قطعه آن نیز باید تعویض گردد.

اما در آن سال‌ها و البته همچنان، رقیب شماره اول اپل کورسا چه در آلمان و چه در ایران، بی ام و ۲۰۰۲ بود؛ خودرویی متعلق به کمپانی آلمانی بی ام و که نشان آن همان چراغ‌های گرد جلویی‌اش است که گویا همیشه از چیزی متعجب است. البته لازم به ذکر است که قدمت این خودرو نیز در برابر اپل کورسا بسیار بیشتر است، سال ساخت آن به ۱۹۶۸ برمی‌گردد. ۲۰۰۲ خودرویی سدان به شمار می‌آید که در مقایسه با اپل کورسا فضای بیشتری داشت و خب برای خانواده‌های ایرانی، چه چیزی بهتر از خودرویی با صندوق عقب حجیم؟ ۲۰۰۲ در چند تیپ تولید شد و شاید بتوان آخرین نسخه آن را رقیب سرسخت کورسا دنده‌ای دانست. موتور این خودرو از نوع ۴ سیلندر ۸ سوپاپه است، با حدود ۲ لیتر حجم. این موتور می‌تواند ۱۴۰ اسب بخار قدرت داشته باشد و در هر ساعت ۱۹۰ کیلومتر اوج‌گیری کند. بی ام و ۲۰۰۲ در سایت دیوار در برابر اپل کورسال دنده‌ای نیز آگهی‌های بیشتری برای خرید و فروش دارد. به عنوان مثال در یک مورد ۲۰۰۰۲ قدیمی با لوازم تزیینی کامل و ۲۰۰ هزار کیلومتر کارکرد و به رنگ نارنجی براق به قیمت ۳۹ میلیون تومان به فروش می‌رسد. در آگهی دیگری نیز بی ام و ۲۰۰۲ یشمی با ۱۸۰ هزار کیلومتر کارکرد ۷۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. فروشنده می‌گوید مدت‌هاست از این خودرو استفاده نکرده و صرفا جنبه نمایشگاهی داشت.

نکته آخری که در خصوص مقایسه اپل کورسا و بی ام و ۲۰۰۲ باید متذکر شد، فراوانی قطعات ۲۰۰۲ در برابر کورسا دنده‌ای است. آگهی‌های فروش قطعه ۲۰۰۲ نیز در سایت دیوار خود موید این موضوع است.

نظر بینندگان
!
!
!