دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
پرشین خودرو
نکات کلیدی برای رانندگی در جاده های کوهستانی و برفی
۱۵:۲۴ | ۱۳۹۷/۱۲/۱۵
kerman2

نکات کلیدی برای رانندگی در جاده های کوهستانی و برفی

پرشین خودرو: معاون عملیات ترافیک پلیس راهور ناجا در باره رانندگی صحیح در استان های شمالی کشور گفت: رانندگی در جاده های کوهستانی و کویری متفاوت است و رانندگان به علت تراکم جمعیتی بالا در حاشیه راه ها باید بیشتر دقت کنند.

به گزارش پرشین خودرو به نقل ازایرنا، سرهنگ علی اصغر مهری افزود: با توجه به اینکه در ایام نوروز تقریبا همه هموطنان اقدام به سفر می کنند، بنابراین اگر معبر یا مقصد سفرهای آن ها استان های شمالی کشور است؛ توصیه می شود با توجه به شرایط رانندگی در جاده های برون شهری استان های شمالی به برخی نکات توجه ویژه ای داشته باشند.

وی اضافه کرد: معمولا در استان های شمالی، فاصله شهرها از یکدیگر حداکثر بین 5 تا 30 کیلومتر است و این استان ها دارای شهرها و روستاهای زیاد و با تراکم جمعیتی بالا در حاشیه راه های اصلی و فرعی هستند.
سرهنگ مهری افزود: وجود هوای متبوع، جاذبه های فراوان زیارتی، سیاحتی، طبیعی، مناظر بسیار بدیع و خدادادی، وجود جنگل و اراضی کشاورزی در حاشیه مناطق مسکونی و جاده های برون شهری و تنوع اقلیم جغرافیایی از دیگر جاذبه های معابر شهری و جاده های استان های زیبای شمالی کشور محسوب می شوند. عمدتا شهرهای بزرگ این استان ها فاقد کنار گذر (کمربندی) برون شهری و تقاطع های غیرهم سطح است و تقریبا بیشتر معابر برون شهری آن ها معابر فرعی و روستایی هستند.
معاون عملیات ترافیک پلیس راهور افزود: وجود تقاطع های زیاد فرعی و اصلی و وجود بریدگی های غیر ایمن نسبتا زیاد در وسط بزرگراه های برون شهری آن ها برای دور زدن وسائل نقلیه به مسیر مخالف، مشکلاتی را ایجاد می کند که این ویژگی ها، از نقطه نظر ترافیکی شرایطی را برای جاده های این استان ها رقم می زند.

 

جاده

 


وی اضفه کرد: مهم ترین این ویژگی ها عبارت است از عبور ترافیک اصلی کشوری و اختلاط آن با ترافیک شهری و محلی استان، استفاده بیش از حد مردم از موتورسیکلت آن هم با چند نفر ترک نشین. همچنین تقریبا در تمام ساعات شبانه روز استفاده از موتورسیکلت برای ترددهای بین شهری که انواع وسائل نقلیه سنگین و سبک، تند رو و کندرو در آن در حرکت هستند، مشکلاتی را ایجاد می کند.
وی ادامه داد: عبور بسیار زیاد عابران پیاده از عرض معابر، تردد ادوات کشاورزی کند رو در سطح معابر اصلی، عبور دادن احشام اهلی یا عبور احشام وحشی از سطح راه ها نیز از دیگر ویژگی های جاده های استان های شمالی کشور است. لذا این شرایط حکم می کند که در فصل مسافرت ها بویژه نوروز اولا شهروندان این استان ها باید خودشان مقررات عبور ومرور و ترافیک را بسیار بیشتر از مسافران رعایت کنند تا دچار حوادث رانندگی نشوند و رانندگان وسائل نقلیه مخصوصا مسافران، به این شرایطی که بیان شد خیلی توجه داشته باشند و ضمن رعایت سرعت مطمئنه، مواظب حرکت موتورسواران و عابران پیاده باشند تا سفری ایمن و خاطره انگیز در معابر استان های شمالی داشته باشند.

نظر بینندگان
!
!
!