دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۳۰ | ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
« کریدور سبز » پیش روی توسعه و تجارت
۰۹:۳۰ | ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
گرندکس

« کریدور سبز » پیش روی توسعه و تجارت

پرشین خودرو: راه آهن قزوین - رشت علاوه بر این که جایگاه بین المللی ایران در ترانزیت و سفر را تثبیت و مسیری به نام «کریدور سبز» پیش روی توسعه و تجارت امروز و آینده کشور از خزر تا خلیج همیشه فارس قرار می دهد، بیانگر شکست سیاست تحریم بر ضد ایران است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایرنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری هفته گذشته در سفر استانی خود به گیلان در ایستگاه راه‌آهن رشت، فرمان افتتاح و بهره‌برداری رسمی از خط آهن رشت- قزوین را صادر کرد.
دستوری که مسافران اولین قطار آن با 120نفر از خانواده های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران استان گیلان بودند و از دامان جنگل های سبز گیلان، عازم بارگاه سبز و نورانی امام رضا(ع) شدند و طرح «کریدور سبز» رسما به بهره برداری رسید.
اتصال گیلان به عنوان چهارمین استان ملحق شده به شبکه ریلی کشور در دولت های یازدهم و دوازدهم و بهره مندی مردم، صنایع و کارخانجات این استان از خط ریلی راه آهن، احداث بخش مهمی از کریدور ریلی شمال - جنوب در داخل کشور، شبکه ترابری استان شمالی کشور را افزایش و ایمنی سفر و همچنین رونق اقتصادی و اجتماعی منطقه منجر شده و به صنعت گردشگری کشور نیز کمک می کند.
راه آهن قزوین - رشت به طول 164 کیلومتر با اعتباری بالغ بر یک هزار و 850 میلیارد تومان در هشت قطعه احداث شده که وجود تونل ها و پل های متعدد بزرگ و زیبا در این محور، مسیر راه آهن قزوین - رشت را به یکی از زیباترین مسیرهای ریلی کشور تبدیل کرده است.
این مسیر ریلی از ایستگاه سیاه چشمه در شمال غرب قزوین و قبل از شهر تاکستان از خط آهن اصلی تهران- تبریز منشعب شده و با گذر از محدوده کوهین - شیرین سو به سمت لوشان و منجیل ادامه مسیر داده و پس از گذشتن از محدوده رودبار با عبور از منطقه امامزاده هاشم به ایستگاه رشت منتهی می شود.
این محور در ادامه از یک مسیر به بندرانزلی و از مسیر دیگر به شهر آستارا در ایران و سپس به شهر آستارا در کشور جمهوری آذربایجان متصل می شود.
اتصال چهارمین استان کشور به راه آهن سراسری و توسعه بنادر از دستاوردهای دولت تدبیر و امید است و پیش بینی شده 1.4 میلیون نفر مسافر و 5.1 میلیون تن بار کالا در سال اول بهره برداری و همچنین 2.8 میلیون نفر مسافر و هفت میلیون تن بار در سال بیستم بهره برداری از طریق این خط ریلی انجام شود.

**کریدور سبز؛ خط ریلی راهبردی
اما افتتاح این خط ریلی ابعاد دیگری هم دارد؛ حضور نمایندگانی از کشورهای همسایه از جمله جمهوی آذربایجان، پاکستان و عراق در مراسم افتتاح راه آهن قزوین – رشت بیانگر اهمیت این خط ریلی در منطقه است زیرا از یک راه آهن ایران به چین متصل می شود و همچنین قرار است بزودی راه آهن ایران و عراق نیز به یکدیگر وصل شود ، مسیری که پیوند با همسایگان را عمیق تر خواهد کرد و یکی از نشانه های شکست سیاست تحریم ایران است.
حسن روحانی رییس جمهوری در آیین افتتاح راه آهن قزوین - رشت اظهارداشت: پروژه راه آهن قزوین - رشت پیچیدگی های فراوان مهندسی داشت، ولی به بهترین شکل اجرا شد و باعث افتخار است که این پروژه بسیار مهم با تمام پیچیدگی‌ها از لحاظ احداث پل و تونل توسط مهندسین ایرانی طراحی و اجرا شده است.
کریدور سبز همچنین می تواند یک خط ریلی مهم و راهبردی در منطقه باشد که با بهره‌برداری از آن و اتصال آن به آستارا خلیج فارس به شمال کشور، منطقه قفقاز، روسیه، شرق و شمال اروپا متصل شده و از یک طرف مسیر چهار سویه ریلی، شمال – جنوب و همچنین شمال به غرب ایجاد می شود و از طرف دیگر فرصت ها و ظرفیت های زیادی برای حمل و نقل بین کشورهای منطقه را ایجاد می کند.
اکنون چهار هزار کیلومتر مسیر ریلی در آغاز انقلاب اسلامی، با افزایش سه برابری به 12 هزار کیلومتر رسیده است ، یعنی در دولت تدبیر و امید نیز طی 5 سال 20 درصد راه‌آهن کشور افزایش داشته است؛ در طول 2 سال چندین استان به راه‌آهن سراسری کشوری متصل شده است و در سال آینده نیز با اتصال راه‌آهن بستان‌آباد – تبریز شاهد اتصال پنجمین استان به راه‌آهن سراسری کشور خواهیم بود.
بر همین اساس رییس جمهوری با تأکید بر اینکه مسیر ریلی و تقویت بنادر از افتخارات دولت تدبیر و امید است، تصریح کرد: حمل و نقل و قدرت بنادر از اهمیت بسیاری برخوردار است و از لحاظ ظرفیت و جابجایی به بیش از 10 برابر ارتقاء یافته است و از 19 میلیون در اوایل انقلاب اسلامی به بیش از 200 میلیون ظرفیت بار رسیده‌ایم.
در راه اندازی خطوط ریلی و اتصال راه‌آهن نباید فقط به ابعاد اقتصادی آن توجه کرد، بلکه این اتفاق یک حرکت ارزشمند از لحاظ سیاسی برای تقویت رابطه کشورها است؛ ارتباط ریلی می‌تواند، پیوندهای بین کشورهای منطقه را مستحکم‌تر می کند.
اتصال راه‌آهن ایران به کشورهای پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، ترکیه و به زودی عراق اهمیت اساسی دارد و حضور مقام های سیاسی و اقتصادی کشورهای منطقه و جهان در مراسم افتتاح راه آهن قزوین – رشت، نشانگر بی‌اعتنایی به تفکر ساخت دیوار بین کشورها، تلاش برای اختلاف افکنی بین آنها و اختلال در روابط فرهنگی و اقتصادی ملت ها در مناطق مختلف جهان است.
همین امر باعث شد دکتر روحانی نشست خبری خود در استان گیلان اعلام کند: بر خلاف دیوارسازی ها، راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، راه‌آهن ضددیوار بوده ، کوه‌ها را می‌شکافد، راه‌ها و پل‌ها را می‌سازد و ملت‌ها را به هم متصل می‌کند و از طریق این راه‌آهن خلیج فارس به مدیترانه، دریای سیاه، اروپا، و حتی آسیا وصل می‌شود.
اکنون با توسعه خطوط ریلی نه تنها به دریای سیاه و مدیترانه، بلکه از طریق راه‌آهن اینچه برون به چین متصل می‌شویم و پیوند جمهوری اسلامی ایران با کشورهای همسایه و جهان مستحکم‌تر می‌شود و نشان می‌دهد تحریم‌های یک جانبه علیه جمهوری اسلامی ایران مؤثر نیست و کسانی که می‌خواهند در روابط کشورهای منطقه اختلال ایجاد کنند، موفق نخواهند بود.

اجاره ماشین عروس
اجاره خودرو
نظر بینندگان
!
!
!