یكشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸
پرشین خودرو
مادران سیگاری و بروز سندروم مرگ ناگهانی برای جنین
۰۶:۵۲ | ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
اجاره خودرو

مادران سیگاری و بروز سندروم مرگ ناگهانی برای جنین

پرشین خودرو: نتایج این بررسی نشان می‌دهد سیگار کشیدن مادر در طول دوره بارداری، حتی به قدر یک نخ در روز، می‌تواند احتمال بروز سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را تا دو برابر افزایش دهد البته با افزایش تعداد نخ سیگار در روز، این احتمال باز هم افزایش می‌یابد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از میزان، موسسه تحقیقات کودکان سیاتل در آخرین مطالعه خود ارتباط بین سیگار کشیدن مادران در طول بارداری و احتمال سندروم مرگ ناگهانی در نوزادان را بررسی کرده است. سندروم مرگ ناگهانی در نوزادان (SIDS)، به مرگ‌های ناگهانی نوزادان زیر یکسال در زمان خواب و بدون داشتن سابقه بیماری، گفته می‌شود.

مطالعات نشان می‌دهد برخی عوامل در بروز این شرایط دخیل‌اند؛ مواردی، چون نارس به دنیا آمدن، به شکم خوابیدن، در معرض دود دخانیات بودن و ... در این مطالعه، برای اولین بار محققان در پی بررسی تاثیر سیگار کشیدن مادر در طول دوره بارداری بر آمدند و برای این کار، نوزادان به دنیا آمده در فاصله سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ را در آمریکا تحت مطالعه قرار دادند.


نتایج این بررسی نشان می‌دهد سیگار کشیدن مادر در طول دوره بارداری، حتی به قدر یک نخ در روز، می‌تواند احتمال بروز سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را تا دو برابر افزایش دهد البته با افزایش تعداد نخ سیگار در روز، این احتمال باز هم افزایش می‌یابد. اما خبر خوش این که این مطالعه نشان می‌دهد اگر مادری در زمان بارداری میزان سیگار کشیدن خود را کاهش دهد، می‌تواند تا ۱۲ درصد میزان بروز این خطر را کاهش دهد و از آن مهم‌تر اینکه اگر مادری در آغاز دوره بارداری سیگار کشیدن را ترک کند، میزان این خطر را تا ۲۳ درصد کاهش داده است.


مجریان این پژوهش معتقدند اگر بتوان مادران را به ترک سیگار در آغاز دوره بارداری ترغیب کرد، می‌توان کاهش قابل توجهی در میزان سندروم مرگ ناگهانی نوزادان مشاهده کرد. هر چند خوشبختانه در ایران، میزان سیگار کشیدن زنان در سطح پایینی قرار دارد، اما توجه به این نکات می‌تواند در پیشگیری از چنین مواردی یاری‌رسان باشد.

نظر بینندگان
!
!
!