پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۱۲ | ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
پرواز بویینگ 737 مکس بر فراز آسمان ایران ممنوع شد
۱۴:۱۲ | ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
اجاره خودرو

پرواز بویینگ 737 مکس بر فراز آسمان ایران ممنوع شد

پرشین خودرو: پس از ممنوعیت پرواز بویینگ ۷۳۷ سری مکس بر فراز آسمان بسیاری از کشورهای جهان، ایران نیز عبور این هواپیما از آسمان خود را ممنوع اعلام کرد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از وزارت راه و شهرسازی، به دنبال اعلام ممنوعیت پرواز هواپیمای بویینگ 737 سری Max در آسمان اکثر کشورهای جهان، پرواز این هواپیما در آسمان ایران نیز ممنوع اعلام شد.

به دنبال سقوط یک فروند بویینگ 8-737 سری مکس در کشور اتیوپی در تاریخ 10 مارس سال جاری و مرگ 157 سرنشین آن، بسیاری از کشورهای جهان پرواز این هواپیما در آسمان کشور خود را ممنوع اعلام کرده‌اند.

این دومین سانحه مرگبار این هواپیما در 5 ماه اخیر به شمار می‌رود. پیش از این نیز در تاریخ 29 اکتبر سال 2018، یک فروند ار این مدل هواپیما متعلق به خطوط لاین‌ایر اندونزی در آسمان این کشور سقوط کرده و 189 نفر را به کام مرگ کشانده بود. تنها چند ماه از تولید و ورود به خدمت هر دو هواپیما می‌گذشت و هر دو هواپیما نو و با طراحی نو به حساب می‌آمدند.

سری مکس جدیدترین سری هواپیمای پرطرفدار بویینگ 737 به حساب می‌آید که از طراحی نوین و فناوری به روز برخوردار است. بویینگ 8-737 مکس اولین پرواز خود را در تاریخ 29 ژانویه سال 2016 میلادی انجام داده و از جدیدترین هواپیماهای معرفی شده به صنعت هوانوردی به شمار می‌رود.

هرچند تا پیش از اعلام گزارش نهایی این دو سانحه، نمی‌توان درمورد علت سانحه اظهار نظر کرد، اما طبق بررسی‌های اولیه به نظر می‌رسد سقوط هر دو هواپیما به علت نقص در یک سامانه کامپیوتری باشد که به منظور جلوگیری از واماندگی (Stall) هواپیما طراحی شده است.

البته سوانح مرگبار تنها رخ‌دادهای پیش آمده برای بویینگ هفتصد و سی و هفت مکس نیستند، تا کنون بیش از 12 حادثه برای این نوع هواپیما پیش آمده که یکی از آن‌ها بر فراز آسمان ایران بوده است. در تاریخ 14 دسامبر سال 2018 هواپیمای بویینگ 8-737 سری Max هواپیمایی نروژی که از دوبی عازم اسلو بود، بر فراز آسمان ایران با افت فشار روغن یکی از موتورهای خود مواجه شد و به ناچار در فرودگاه شیراز فرود اضطراری کرد. این هواپیما به علت تحریم‌های آمریکا علیه صنعت هوانوردی کشورمان نزدیک به 4 ماه در فرودگاه شیراز زمین‌گیر بود، چراکه امکان تامین قطعات مورد نیاز برای تعمیر آن فراهم نمی‌شد.

حال پس از دومین سانحه مرگبار برای بویینگ 737 سری مکس، بسیاری از کشورهای جهان پرواز این هواپیما را ممنوع اعلام کرده‌اند. چین، اتیوپی و اندونزی نخستین کشورهایی بودند که پرواز این هواپیما را ممنوع اعلام کرده و ناوگان خود را زمین‌گیر کردند. این اقدام به سرعت در اتحادیه اروپا، فیجی، مالزی، عمان، استرالیا، کانادا، برزیل، امارات متحده عربی، بریتانیا و چندین کشور دیگر نیز دنبال شد و نهایتا در آمریکا نیز پرواز این هواپیما ممنوع اعلام شد.

نکته حائز اهمیت این است که بسیاری از کشورهایی که این هواپیما را در ناوگان خود ندارند نیز، پرواز بویینگ 737 سری مکس بر فراز آسمان خود را ممنوع اعلام کرده‌اند.

اکنون ایران نیز به جمع این کشورها پیوسته و پرواز بویینگ 737 سری مکس را بر فراز آسمان خود ممنوع اعلام کرده است.

رضا جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری صدور نوتم (اطلاعیه هوانوردی) برای اعلام ممنوعیت پرواز این نوع هواپیما را تایید کرد و گفت: به دنبال اعلام ممنوعیت پرواز بویینگ 737 سری مکس در آسمان بسیاری از کشورها از جمله آمریکا، یعنی کشور سازنده، پرواز این هواپیما بر فراز آسمان ایران نیز ممنوع اعلام شد.

لازم به ذکر است که همانطور که بالاتر گفته شد، ایران از جمله کشورهایی است که سوانح این هواپیما مستقیما بر ایمنی آسمان آن اثر منفی گذاشته است.

نظر بینندگان
!
!
!