جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸
پرشین خودرو
توقف در پرداخت تسهیلات ارزی اجرای تعهدات خودروسازان را به تاخیر می اندازد
۱۱:۴۱ | ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
kerman2
/اختصاصی/ 3راهکار قطعه سازان برای خروج از بحران تولید در سال 97 ؛

توقف در پرداخت تسهیلات ارزی اجرای تعهدات خودروسازان را به تاخیر می اندازد

پرشین خودرو: در صورت عدم تزریق 7 هزار میلیارد تومان از باقی مانده تسهیلات 11 هزار میلیاردی در سال جدید، شرایط خوبی پیش روی قطعه سازان نخواهد بود و با افت تولید اجرای تعهدات خودروسازان به تاخیر خواهد افتاد.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو ایران با بیان این مطلب اظهار داشت: با عدم تدوام تزریق نقدینگی ظرف فروردین و اردبیهشت 98 نقدینگی قطعه سازان به اتمام رسیده و با گذشت این زمان مجددا شاهد افت تولید البته با روند کند تر در واحدهای قطعه سازی خواهیم بود که به هیچ وجه شرایط خوبی را برای قطعه سازان نخواهد بود و بدون شک منجر به تاخیر در اجرای تعهدات خودروسازان خواهد شد.

مازیار بیگلو در گفت وگو با خبرنگار پرشین خودرو سال 97 را از دو منظر مورد بررسی قرار داد و گفت: سال 97 به خصوص سه ماه پایانی سال قطعه سازان از 2 منظر تزریق نقدینگی و آغاز اصلاح قیمت ها شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه و بازگشت به جریان تولید بودند.

وی ایجاد فضای جدید تولید در صنعت خودرو را در راستای ارائه 3 راهکار قطعه سازان برای خروج از بحران بوجود آمده در سال 97 دانست و گفت: قطعه سازان با آغاز مجدد تحریم ها 3 راهکار برای خروج از بحران در صنعت خودرو ارائه دادند البته این 3 راهکار به تنهایی هر یک10 درصد ارزش داشت اما با هم ارزشی 100 درصدی را ایجاد می کرد.

 دبیر انجمن قطعه سازان تزریق نقدینگی ، اصلاح قیمت قطعه سازان دو بخش از راهکار قطعه سازان به دولت عنوان کرد و افزود: سومین راهکار ایجاد سازوکارهایی برای انتقال پول بود که البته این سازوکارها نه لزوما از طریق نظام بانکی بلکه از طریق صرافی ها و به نوعی ثبت سفارش بدون انتقال ارز را مورد تاکید قرار می داد.

بیگلو خاطر نشان کرد: در حال حاضر بخشی از تزریق نقدینگی و همچنین اصلاح قیمت ها رخ داده است اما در سال جدید حتی اگر نقدینگی باقی مانده مصوب دولت تزریق و ادامه اصلاح قیمت ها عملی شود اما ثبت سفارش بدون انتقال ارز را بانک مرکزی باز نکند و تحریم داخلی باقی بماند تزریق نقدینگی حاصلی را برای قطعه سازان نخواهد داشت.
به گفته وی با عدم تبدیل نقدینگی به ارز، تامین مواد اولیه خارجی قطعه سازان با مشکل مواجه شده و نهایتا تولید قطعات روند کاهشی خواهد داشت.

وی در پایان تاکید کرد: در صورتی که دولت در سال جدید مسیر ثبت سفارش بدون انتقال ارز را باز نماید نه تنها روند تولید خودروسازان تثبیت می شود بلکه خودروساز و قطعه ساز با اجرای برنامه هایی تولید را از ارقام فعلی نیز بیشتر خواهد نمود.

نظر بینندگان
!
!
!