شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸
پرشین خودرو
سفر فضایی عامل بروز تب‌خال است!
۰۱:۱۹ | ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
اجاره خودرو

سفر فضایی عامل بروز تب‌خال است!

پرشین خودرو: گزارش‌های ناسا حاکی از این هستند که فضانوردان در سفر فضایی، دچار تب‌خال می‌شوند.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایسنا، گزارش‌های ناسا نشان می‌دهد ویروس‌های "هرپس‌"(Herpes) که عامل تب‌خال هستند، تقریباً در نیمی از سرنشینان مأموریت فضایی "شاتل"(Shuttle) و فضانوردان "ایستگاه فضایی بین‌المللی"(ISS) دیده شده‌اند.

ناسا برای تضمین ایمنی فضانوردان در برابر این مشکل، برنامه‌های پژوهشی بسیاری را در مورد سیستم‌های تشخیص ویروس و ابداع روش‌های درمانی ترتیب داده است.

دکتر "ساتیش مهتا"(Satish Mehta)، از نویسندگان این پژوهش گفت: فضانوردان ناسا باید هفته‌ها و یا حتی ماهها، شرایطی مانند ریزگرانش و تابش کیهانی را تحمل کنند. این مشکلات، با شرایط استرس‌زا از جمله جدایی از جامعه، محبوس بودن در یک جا و تغییر چرخه خواب و بیداری نیز همراه است.

مهتا و همکارانش برای بررسی تأثیر فیزیکی پرواز فضایی، نمونه‌های خون و ادرار فضانوردان را قبل از مأموریت فضایی، طی ماموریت و پس از آن بررسی کردند.

طی سفر فضایی، سطح هورمون‌های مربوط به استرس مانند کورتیزول و آدرنالین که سیستم ایمنی را سرکوب می‌کنند، افزایش می‌یابد. ما در این پژوهش دریافتیم که تاثیر سلول‌های ایمنی فضانوردان طی سفر فضایی و گاهی اوقات تا ۶۰ روز بعد نیز کاهش می‌یابد.

مهتا افزود: تاکنون، بین ۴۷ نفر از ۸۹ فضانورد ماموریت شاتل و ۱۴ نفر از ۲۳ فضانورد ماموریت‌های مربوط به ایستگاه فضایی بین‌المللی، ویروس هرپس را در نمونه خون و ادرار خود داشته‌اند. شاید بررسی‌های دقیق در این زمینه بتوانند به پیشگیری و درمان موثر ویروس هرپس منجر شوند.

این پژوهش، در مجله "Frontiers in Microbiology" به چاپ رسید.

نظر بینندگان
!
!
!