دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۵۳ | ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
افتتاح فاز اول قطار شهری قم در سال ۹۸
۱۱:۵۳ | ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
اجاره خودرو

افتتاح فاز اول قطار شهری قم در سال ۹۸

پرشین خودرو: شهردار قم گفت: فاز اول قطار شهری بنا بود در سال جاری به افتتاح برسد ولی ۱۱ بسته تجهیزاتی وابسته به خارج بود و به همین دلیل این پروژه به تاخیر افتاد و امیدواریم در سال ۹۸ فاز اول مترو قم به افتتاح برسد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از مهر، سید مرتضی سقاییان نژاد، صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه عنوان کرد: در جلسه با استاندار قم بنا شد که برای توسعه قم، یک مجمع مشورتی تشکیل داده شود و باید برای این مجمع، هر سازمان برنامه درستی داشته باشد و در همین راستا یک برنامه استراتژیک در دستور کار شهرداری قرار گرفته است.


وی افزود: طبق جمع بندی که از برنامه سه ساله شهرداری تا سال ۱۴۰۰ انجام شد، برنامه‌ها تاکنون به خوبی اجرایی شده است و پیشرفت‌های خوبی شکل گرفته است؛ به دلیل شرایط کشور سیر حرکت پیشرفت تا حدی کند شده است ولی در اجرای برنامه موفق بوده‌ایم.


شهردار قم بیان کرد: شهرداری قصد داشت ۲۰۰ اتوبوس را به طور نقد خریداری کند، در قبل قیمت اتوبوس ۴۰۰میلیارد تومان بوده ولی اکنون این قیمت به یک میلیارد و ۴۵۰‌ میلیون تومان رسیده است؛ در تلاش هستیم با هماهنگی‌های لازم، بتوانیم تا قبل از عید چند دستگاه اتوبوس را وارد استان کنیم.

وی ادامه داد: تحریم‌ها در روحیه کاری شهرداری قم تاثیری نداشته و نخواهد گذاشت و ما با تلاش بیتشر به دنبال انجام اقدامات هستیم و دست از کار نمی‌کشیم؛ در استان قم همبستگی و اتحاد خوبی وجود دارد و همین اتحاد باعث پیشرفت استان شده است.

سقاییان نژاد تصریح کرد: شب گذشته پروژه‌های متعدد شهری با اعتبار ۱۱۰میلیارد تومان به افتتاح رسید که افتتاح تقاطع بلوار مرجعیت و شهرک قدس یکی از این پروژه‌ها است.
 

۲۳۵۰ میلیارد تومان، بودجه شهرداری در سال ۹۸
 

وی اضافه کرد: در سال ۹۳، بودجه شهرداری ۸۶۸میلیارد تومان بوده است که این بودجه در سال ۹۸ به ۲۳۵۰میلیارد تومان رسیده است؛ این بودجه بدون احتساب اوراق مشارکت و فاینانس پروژه‌ها است.

شهردار قم اظهار کرد: یکی از اقدامات در دستور کار شهرداری، انجام آسفالت معابر است ، در سال۹۶، ۳۰۳هزار تن آسفالت ریزی انجام شد که اقدام بسیار بزرگی بود، از چند ساله گذشته مشغول ترمیم آسفالت شهر هستیم و این روند در چند سال آینده نیز ادامه خواهد داشت تا تمامی آسفالت معابر ترمیم شود.

سقاییان نژاد بیان کرد: برخی از مناطق پردیسان که هنوز آسفالت نشده است، به دلیل عدم تعیین تکلیف شرکت‌هایی است که باید اقدامات اولیه را انجام می‌دادند ولی نیمه کاره رها کردند و باید این موضوع مشخص شود، همچنین مناطقی که خارج از محدوده شهرداری است، آسفالت این معابر برعهده اداره راه و شهرسازی است.

وی گفت: در حال حاضر سرانه فضای سبز شهری قم، به ۱۹متر رسیده است و این روند باید ادامه داشته باشد تا سرانه فضای سبز به ۲۷متر برسد تا فضای مناسبی را در شهر قم شاهد باشیم.

افتتاح باغ پرندگان قبل از تابستان سال آینده


سقاییان نژاد خاطرنشان کرد: احداث۶سالن ورزشی، احداث باغ پرندگان تا قبل از تابستان سال آینده، افتتاح بوستان کوثر از مجموعه پروژه‌های پارک هزار هکتاری قم، احداث فاز سوم بلوار جمهوری حدفاصل میدان امام حسین تا تقاطع یادگار امام، افتتاح فاز۵عماریاسر و احداث تقاطع غیر همسطح کیوانفر با خیابان امام خمینی از پروژه‌های مهم شهرداری برای سال ۹۸است.

وی تاکید کرد: فاز اول قطار شهری بنا بود در سال جاری به افتتاح برسد ولی ۱۱بسته تجهیزاتی وابسته به خارج بود و به همین دلیل این پروژه به تاخیر افتاد و امیدواریم در سال ۹۸ فاز اول مترو قم به افتتاح برسد.

تولید ۳۰۰ تن کود کمپوس از زباله‌های شهری


شهردار قم عنوان کرد: تا کنون روزانه ۷۲۰تن زباله دفع می‌شد ولی تا پایان همین هفته کارخانه تولید کود کمپوس راه اندازی می‌شود و روزانه ۳۰۰تن تبدیل به کود کمپوس می‌شود و در سال آینده نیز با ارتقا تجهیزات ۳۰۰تن به ظرفیت کارخانه اضافه می‌شود.

وی افزود: ۲۰۰ دستگاه خودرو و ۵۰ ایستگاه تفکیک زباله در سطح شهر وجود دارد و امیدواریم فرهنگ سازی تفکیک زباله از مبدا انجام شود؛ همچنین ۲۴ایستگاه آتش نشانی در شهر قم فعال است و استاندارهای کامل آتش نشانی در این مجموعه‌ها وجود دارد.

سقاییان نژاد در خصوص انتخاب به عنوان شهردار برتر کشور بیان کرد: به دنبال به دست آوردن این عناوین نیستم و این موارد در اولویت‌های کاری بنده نیست و با جدیت کار خود را پیش می‌بریم و به دنبال خدمت رسانی به مردم قم هستیم.

انجام ۱۹۰ برنامه برای ترویج فرهنگ شهروندی در سال آینده


وی ادامه داد: در سال ۹۸برای ترویج فرهنگ شهروندی اقدامات آغاز می‌شود و ۱۹۰برنامه برای سال آینده در این خصوص پیش‌بینی شده است و این موضوع در سال آینده در اولویت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قرار می‌گیرد.

شهردار قم تصریح کرد: در بافت فرسوده و تاریخی با هدف کاهش رفت‌وآمد وسایل نقلیه و حفظ این آثار سنگفرش این معابر انجام شد و درخواست‌های بسیاری مبنی بر ادامه این روند وجود دارد ولی به دلیل اینکه برخی مخالف این طرح هستند رح متوقف شده است، هدف شهرداری جلب رضایت مردم است و تا زمانی که اکثر مردم موافق این طرح نباشند، طرح ادامه پیدا نمی‌کند.

توافق جمعی مسئولان برای اجرای پروژه مونوریل با کاربرد توریستی


سقاییان نژاد اظهار کرد: در پروژه مونوریل، ۴.۷کیلومتر باید به نتیجه برسد و همه مسئولین بر این موضوع تاکید و توافق جمعی وجود دارد؛ یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مدتی پیش گفتند که به دنبال جذب سرمایه گذار برای انجام ۱۸کیلومتر پروژه مونوریل هستند؛ ولی به نظر می‌رسد باید توجه بر تکمیل ۴.۷ کیلومتر با کاربرد توریستی و فرهنگی باشد.

وی در خصوص ماشین‌های برقی اطراف حرم گفت: این ماشین‌ها توسط پیمانکار تهیه شده است و پیمانکار برای تامین هزینه‌های خود، کرایه دریافت می‌کند، انتقاداتی در خصوص عملکرد پیمانکاران این بخش وجود دارد ولی به دلیل بالا بودن هزینه‌ها شهرداری نمی‌تواند در این بخش حمل و نقل رایگان ایجاد کند؛ باید با نظارت درست، برخورد پیمانکاران برای دریافت کرایه از مردم اصلاح شود.

لزوم جلوگیری از ترویج نمای رومی


شهردار قم تاکید کرد: توجه به نماهای اسلامی موضوعی است که باید به آن توجه بسیاری کرد، نماهایی که اکنون اجرا می‌شود برگرفته از فرهنگ غرب است، به دلیل اقدام برخی از افراد برای جذب سرمایه، اجرای این نماها افزایش یافته است و باید برنامه ریزی درستی برای جلوگیری از این موضوع انجام شود؛ اگر بتوانیم طرح و ایده‌های مناسبی برای اجرای نمای ساختمان را در اختیار مردم قرار دهیم، شهروندان به سمت اجرای نماهای اسلامی روی می‌آورند.

لازم به ذکر است، طبق اعلام مسئولان شهرداری، دکتر مرتضی سقاییان نژاد، شهردار قم به عنوان شهردار برتر در سطح کشور برگزیده شده است.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
قطارقمشهردار
نظر بینندگان
!
!
!