پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۵:۴۴ | ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
افتتاح 4 فاز پارس جنوبی توسط رئیس جمهور
۱۵:۴۴ | ۱۳۹۷/۱۲/۲۶
اجاره خودرو

افتتاح 4 فاز پارس جنوبی توسط رئیس جمهور

پرشین خودرو: بهره برداری از فاز ۱۳، ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی توسط رئیس جمهور آغاز شد؛ با بهره‌برداری از این فازها، برای نخستین بار برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی از قطر پیشی می‌گیرد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از مهر، فاز ۱۳، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی با حضور حسن روحانی رئیس جمهور، بیژن زنگنه وزیر نفت و سعید محمد فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا به طور رسمی افتتاح شد.

هدف از توسعه هرکدام از فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی روزانه ۵۶ میلیون متر مکعب گاز ترش، ۷۵ هزار بشکه میعانات‌گازی و ۴۰۰ تن گوگرد و تولید سالانه یک میلیون و ۵۰ هزار تن گاز مایع ال‌پی‌جی (پروپان و بوتان) و یک میلیون تن اتان به‌منظور تأمین خوراک واحدهای پتروشیمی است. ارزش اقتصادی حاصل از بهره‌برداری و دستیابی به تولیدات این طرح‌ها حدود ۵ میلیارد دلار در سال برآورد شده است.

مجموع سرمایه‌گذاری انجام شده در این دو مگاپروژه، ۱۱ میلیارد دلار بوده که با توجه به میزان تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور در سال ۱۳۹۶ (معادل ۴۲۷ میلیارد دلار)، ارزش‌آفرینی محصولات این دو طرح فراتر از ۲ درصد تولید ناخالص داخلی کشور است.

با بهره‌برداری از این فازها، برای نخستین بار برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی از قطر پیشی می‌گیرد.

همزمان با افتتاح این دو مگاپروژه، سامانه‌های اندازه‌گیری گاز پالایشگاه‌های پارس‌جنوبی (میترینگ)، کارخانه تولید مواد بوددارکننده گاز در عسلویه (مرکاپتان) و خط لوله راهبردی اتان «عسلویه - کنگان» به‌صورت ویدئو کنفرانس از سوی رئیس جمهوری افتتاح شد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!