دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۱۲:۳۱ | ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
مجوزهای فروش فوری و پیش فروش خودروسازان باید لغو شود!
۱۲:۳۱ | ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
یک مقام مسئول در وزارت صمت:

مجوزهای فروش فوری و پیش فروش خودروسازان باید لغو شود!

پرشین خودرو: باید مجوزهای فروش فوری و پیش فروش خودرو در اسرع وقت لغو و تمام تمرکز خودروسازان به ایفای تعهدات قبلی خود معطوف شود.

به گزارش پرشین خودرو، یک مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت، با بیان این مطلب گفت: ایران خودرو و سایپا در سال 97 و اوایل 98 در مجموع 780 هزار تعهدات معوق دارند که باید تمام تمرکز تولیدی خود را برای تحویل آن به کار گیرند.

به گفته وی، در حال حاضر 65 هزار دستگاه خودروی ناقص در ایران خودرو و 40 هزار خودروی ناقص در انبار سایپا قرار دارد.

این مقام مسئول که خواست نامش فاش نشود، با اشاره به اینکه مدیریت بازار خودرو، امروز به سازمان حمایت برنمی‌گردد، تصریح کرد: در حال حاضر پول عجیبی به بخش خودرو هدایت شده به نحوی که عدم توجه بانک مرکزی به تخصیص ارز به کالاهای سرمایه‌ای و مصرفی بادوام عاملی شده تا رشد قیمت این کالاها از قیمت ارز پیشی گرفته و هر روز روند صعودی پیدا کند.

وی با بیان اینکه امروز عدم تعادل در عرضه و تقاضای خودرو وجود دارد، افزود: امروز خودروساز تولید می‌کند اما بخشی از این تولیدات به سمت انبارها می‌رود چرا که کسری قطعه دارند. از جهتی قطعه ساز نیز به دلیل عدم دریافت پول از خودروسازان تمایلی به ارائه قطعه جدید به خودروساز ندارد.

این مقام مسئول در وزارت صمت، با تأکید براینکه امکان پذیر نیست دولت پول بیشتری برای پرداخت معوقات خودروسازان به قطعه سازان پرداخت کند، تصریح کرد: امروز تقاضای کاذب در بازار بوجود آمده و فقط منفعت این موضوع به جیب دلالان می‌رود البته خودروسازان نیز از این شرایط سود می‌برند.

وی تاکید کرد: باید قیمت خودرو آزاد شود تا این مشکلات برطرف گردد، البته باید توجه کنید که خودروسازان ما تولیدکننده نیستند بلکه خودروسازی هستند.

این مقام مسئول همچنین با اعلام اینکه آزادسازی قیمت خودرو خطراتی را به دنبال دارد اما باید انجام شود، گفت: باید مدیریت لازم برای قیمت گذاری خودرو توسط خودروسازان انجام شود تا ضمن رفع شکاف قیمتی کارخانه تا بازار، مصرف کننده نهایی بتواند محصول مورد نیاز خود را خریداری کند.

وی در پایان با تأکید براینکه متأسفانه به وزیر صنعت، معدن و تجارت القا کرده‌اند که افزایش قیمت خودرو آن هم در این شرایط به نفع جامعه نیست، خاطرنشان کرد: امسال به طور حتم به چشم انداز تولید خودرو دست پیدا نخواهیم کرد. امروز قطعه سازان پول خود را می‌خواهند و خودروساز نیز پولی ندارد که به آنها بدهد!

منبع تسنیم

نظر بینندگان
!
!
!