شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۶:۴۲ | ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
نوسازی ناوگان تاکسیرانی منتظر خودروسازان داخلی
۱۶:۴۲ | ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
اجاره خودرو

نوسازی ناوگان تاکسیرانی منتظر خودروسازان داخلی

پرشین خودرو: دبیرشورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشورگفت: چناچه دو خودرو ساز داخلی که قول همکاری و تامین خودرو برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی را داده بودند به تعهداتشان عمل کنند، ناوگان تاکسیرانی نوسازی خواهد شد.

به گزارش پرشین خودرو، پوریا محمدیان در مورد تقویت سیستم حمل ونقل عمومی و تاکسیرانی افزود: بحث نوسازی ناوگان تاکسیرانی به تعهدات خودروساز مربوط می‌شود، دولت اعتبارات لازم را در نظر گرفته است، اما طرف حساب اصلی ما در بحث نوسازی تاکسی‌ها دو شرکت خودروسازی داخلی هستند و همچنین اتحادیه تاکسیرانی نیز با این خودروسازان مذاکراتی برای انجام تعهداتشان انجام داده است.

وی تاکید کرد: اما وقتی بخش قابل توجهی از صنعت در انجام تعهدات خود به بازار رسمی کشور با مشکل روبرو است، قاعدتا ما هم به عنوان بخشی از این بازار، به عنوان حمل ونقل عمومی و یکی از مشتری‌های خودروسازان، دچار مشکل می‌شویم، اگر خودروسازان به تعهدات خود عمل کنند، می‌توانیم به درصد قابل توجهی از پروژه نوسازی تاکسیرانی خود عمل کنیم.

محمدیان به ارائه تسهیلات به رانندگان تاکسی اشاره کرد و گفت: به دنبال این هستیم که راهکارهای دیگری نیز در خصوص ارائه تسهیلات به تاکسی داران ارائه دهیم و در کمیسیون‌های تخصصی در دولت نیز این موضوع را دنبال می‌کنیم، بخشی از این راهکارها در خصوص تغییر ضوابط داخلی است.

 

تاکسی


* پیشنهاد شده خودرو کار کرده وارد ناوگان تاکسیرانی شود
وی اضافه کرد: پیشنهاد شده و به دنبال این هستیم که خودروی صفر کیلومتر را وارد ناوگان تاکسیرانی نکنیم، در حقیقت اگر ناوگانی تا پنج سال عمر داشت و دارای معاینه فنی متناسب با خود و کیلومتر کارکرد آن نیز پایین باشد، با هماهنگی شهرداری و سازمان تاکسیرانی، به مراکز شماره‌گذاری معرفی و وارد ناوگان حمل و نقل عمومی شود.
وی ادامه داد: پیشنهاد ما این است که به جای اینکه خودروی صفر کیلومتر وارد ناوگان شود، خودروهای یک تا پنج‌ ساله که شرایط خاص را دارا هستند وارد ناوگان شده و رانندگان به جای اینکه به طورمثال 90 میلیون تومان هزینه خودروی صفر کیلومتر پرداخت کنند با پرداخت هزینه 60 تا 70 میلیون تومان و اخذ تاییدات لازم برای خودروی یک تا پنج ساله این خودروها را وارد ناوگان کرده و سپس رنگ خودرو را به رنگ تاکسی تغییر داده و پلاک آن نیز «ت» شود که البته این طرح در حد پیشنهادی است که به دولت ارائه داده‌ایم.
دبیرشورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور خاطرنشان کرد: ما مدل‌های مختلفی را به عنوان پیشنهاد به دولت ارائه کردیم و در حال بررسی آنها هستیم تا معطل خودروساز برای ورود خودرو به ناوگان نشویم، وظیفه ما جوان‌سازی سن ناوگان تاکسیرانی است و بنابراین چون محدودیت‌ها در این زمینه بسیار زیاد است شرایط مختلف را بررسی خواهیم کرد تا معطل خودروساز نشویم و ناوگان را جوان‌سازی کنیم.


* در صورت سهیمه بندی بنزین قیمت کرایه افزایش نمی یابد، یا بسیار اندک افزایش خواهد داشت
دبیرشورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور گفت: تکلیف سهمیه بندی سوخت هنوز تعیین نشده است و تا زمانی که دولت خط و خطوط را مشخص نکرده باشد در رده کارشناسی سناریوهای مختلف را بررسی خواهیم کرد و چنانچه سهمیه بندی انجام شود، پیشنهاداتی در دستور کار داریم که یا قیمت‌ها افزایش نیابد یا اگر افزایش یافت در حداقل ممکن داشته باشد.
محمدیان افزود: در سهمیه‌بندی سوخت که سال 86 انجام شد، طبق دسته‌بندی‌ها صورت گرفته برای تاکسی ها، آژانس‌های، وانت بارها و چندطیف دیگر سهمیه جداگانه دیده شده بود که بعضی مشکلات در این زمینه پیش آمد و سهمیه سوخت تخصیصی به آنها در جای درست به کار گرفته نشد.
وی ادامه داد: به دلیل اینکه شناسایی و ساماندهی ناوگان به صورت کامل زیر نظر مدیریت شهری صورت نگرفته بود، همچنین مجوز فعالیت از شهرداری‌ها را نداشتند، اگر سهمیه‌ای هم تعلق می‌گرفت، مشخص نبود که آیا از سهمیه درست استفاده می شود یا خیر، بنابراین سعی داریم در سهمیه‌بندی جدید، سهمیه‌بندی سابق را آسیب شناسی کرده و نقش حمایتی خود را با توجه به قیمت‌های جدید بر روی ناوگان حمل و نقل عمومی داشته باشیم.
دبیرشورای عالی ترافیک کشور همچنین به افزایش قیمت ناوگان حمل و نقل عمومی اشاره کرد و گفت: حمل و نقل عمومی در تهران در ابتدای سال 98، 20 درصد افزایش قیمت داشته است، این افزایش قیمت نیز بر اساس مصوبه شورای شهر بود که مورد تایید فرمانداری نیز قرار گرفت.
وی افزود: در حقیقت بنا بود که تورم سال 96 و 97 محاسبه شده و حداکثر عدد به دست آمده از 20 درصد بیشتر نشود، لذا افزایش قیمتی که در تهران اتفاق افتاد با توجه به ظرفیت‌های قانونی شوراها و تایید فرمانداری بود.
دبیرشورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور در ادامه با بیان اینکه ما به دنبال این هستیم که در حوزه حمل و نقل عمومی با توجه به مشخص شدن قیمت بنزین، افزایش نرخ کرایه رخ ندهد، اظهار کرد: در این افزایش قیمتی که در حال حاضر در حوزه حمل ونقل عمومی اتفاق افتاده اصلا بحث سهمیه‌بندی مطرح نبوده است. این افزایش قیمت مربوط به رشد قیمت‌ها و تورم در جامعه است. رانندگان تاکسی هم تفاوتی با کارمند یا کارگری که حقوقش افزایش پیدا کرده، ندارند.
وی اعلام کرد: همچنین قیمت قطعات یدکی نیز افزایش داشته است، بنابراین با توجه به تورمی که در سال 97 داشتیم باید این تورم در درآمد راننده تاکسی نیز لحاظ شود و از همین‌رو شورای شهر بررسی کرده است و در نهایت به این جمع‌بندی افزایش 20 درصدی رسیدند و حال اگر سهمیه‌بندی بنزین یا افزایش قیمت بنزین مطرح شود ما دوباره این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

منبع: ایرنا

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!