پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۲۳ | ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
راه اندازی قطار تهران - آنکارا از ۶ تیر
۱۲:۲۳ | ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
اجاره خودرو

راه اندازی قطار تهران - آنکارا از ۶ تیر

پرشین خودرو: معاون مسافری راه آهن با اعلام این که قیمت بلیت قطارهای مسافری ۵ ستاره آزاد است از راه اندازی قطار تهران-آنکارا از ۶ تیر خبر داد و گفت: با اعمال افزایش ۲۲ درصدی، قیمت بلیت قطارهای مسافری به غیر از قطارهای ۵ ستاره از ۹۹ هزار تا ۱۶۰ هزار تومان است.

به گزارش پرشین خودرو، میرحسن موسوی در نشست خبری حاشیه نمایشگاه بین المللی حمل ونقل در پاسخ به سوالی مبنی بر جزئیات افزایش 22 درصدی قیمت بلیت قطار و تاثیر آن در قیمت بلیت ها اظهار کرد: از سال 94 تا تیر سال گذشته هیچ افزایش قیمتی در قطارهای مسافری نداشتیم. در تیرماه سال 97 قبل از اطلاع از نوسانات ارزی با در نظر گرفتن اینکه سال 97 مانند 95 و 96 خواهد بود قیمت را 10 درصد افزایش دادیم.

وی با یادآوری این که این قیمت ها در بلیت قطارهای مسافری اعمال شد، افزود: نوسانات ارز روی حمل ونقل ریلی مسافری تاثیرگذار بود و به همین دلیل نه در ایام پیک سال 97 و 98 هیچ افزایش قیمتی نداشتیم. محاسبات افزایش قیمت برای هر مسافر مطابق سال 95 مبلغ به مراتب بالاتر بود که پایین تر رقم افزایش قیمتی را به شورای عالی ترابری ارائه دادیم.

وی بیان کرد: در نهایت به افزایش متوسط 22 درصدی بلیت قطارهای مسافری رسیدیم؛ یعنی در برخی مسیرها می توانستیم 10 درصد و در برخی مسیرها 40 درصد بلیت ]ا را افزایش دهیم. اما شرکت های حمل نقلی ریلی متوسط 22 درصدی را قبول کردند تا اقشار ضعیف بتوانند از حمل ونقل ریلی به خصوص در مسیر مشهد استفاده کنند.

معاون مسافری راه آهن افزود: در مسیر تهران-مشهد قیمت بلیت قطار در ایام پیک نسبت به سال گذشته زیر 22 درصد افزایش یافته است.

موسوی با بیان این که قیمت 5 درصد قطارهای 5 ستاره آزاد است، گفت: اما در سایر قطارها قیمت بلیت در ایام پیک از 99 هزار تا 160 هزار تومان است.

وی همچنین از راه اندازی قطار تهران-آنکارا با واگن های 4 تخته 4 ستاره از 6 تیرماه و قطار تهران-وان از 4 تیر امسال خبر داد و افزود: زمان سیر برای قطار تهران-آنکارا 60 ساعت و تهران-وان 20 تا 22 ساعت خواهد بود. قیمت بلیت قطار برای هر نفر در مسیر تهران-آنکارا 43 یورو و تهران-وان حدود 20 یورو خواهد بود.

 

میرحسن موسوی

 

معاون مسافری راه آهن گفت: این قطارها هم در مسیر آنکارا و هم وان فعلا به صورت هفتگی است.

وی یادآور شد: از سال 95 شعار بخش مسافری ارتقای کمیت و کیفیت بود؛ با وجود آنکه واگن های بالای 45 و 55 سال را در سه سال اخیر از رده خارج شده است، اما به دلیل برنامه ریزی ها و همکاری های خوب نتیجه این شد که از سال 89 تا 95 که سالانه با کاهش تعداد جابجایی مسافر ریلی مواجه بودیم از سال 96 توانستیم شیب به سمت بالا برگردانده شد.

وی با بیان این که سال 97 با 28 میلیون نفر مسافری که توسط قطارهای مسافری جابجا شد نسبت به سال 96 حدود 14 درصد رشد داشتیم، ادامه داد: در بخش کیفی کار شروع شده است؛ در بخش ناوگان واگن های بدون تهویه، واگن های با عمر بالای 45 و 55 سال به دلیل ایمنی پایین و نارضایتی مردم از رده خارج شدند. بر این اساس واگن های نو یا بازسازی شده وارد چرخه شده است.

معاون مسافری راه آهن جمهوری اسلامی ایران با اشاره به این که در بخش راهبری قطارها کارگروهی را در راه آهن تشکیل داده ایم، افزود: در جلسات منظم هفتگی این کمیته نسبت به خدمات راهبری کارهایی انجام شده و دستورالعمل هایی در سال 96 و 97 تهیه و ابلاغ شده است. امسال نیز دستورالعمل تعداد مهمانداران، ساعت حضور، اطلاع رسانی به مسافران و... در حال تهیه است.

موسوی گفت: در حال تهیه دستورالعملی هستیم که در مواقع بحرانی اگر قرار است قطار با تاخیر حرکت کرده یا با تاخیر به مقصد می رسد که وظایف شرکت ها در چنین مواقعی مشخص شده است. تلاش می کنیم این دستورالعمل ها را سال 98 برای اجرا ابلاغ کنیم.

وی بیان کرد: در تجهیز قطار (ایمنی، دکوراسیون، نحوه چیدمان کپسول های گاز و آتش نشانی) دستورالعمل ها بازبینی و به روز شده و آنرا به شرکت ها ابلاغ کرده ایم.

وی با اشاره به این که برای سال 98 در قطارهای بین شهری و کمربندی (سیر بالای 600 کیلومتر) به طور متوسط 20 دقیقه تاخیر دیده ایم، گفت: در حال حاضر حدود 30 دقیقه تاخیر در سیر و حرکت قطارها داریم و همچنین در تاخیر حرکت قطارهای مسافری از مبدا زیر 25 ثانیه است.

منبع: تسنیم

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!