چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۲۹ | ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
نماد اسب در لوگوی خودروسازان از ایران خودرو تا پورشه و فراری
۱۳:۲۹ | ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
اجاره خودرو
/اختصاصی/ خودروسازانی با لوگوی حیوانی!(1)

نماد اسب در لوگوی خودروسازان از ایران خودرو تا پورشه و فراری

پرشین خودرو: لوگو، نماد و هویت یک شرکت را درقالب گرافیکی به بیننده منتقل می کند و در کسب و کار و بازاریابی از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، در گزارش های سریالی که از امروز در پرشین خودرو منتشر می شود، تصمیم داریم شما را با لوگوی خودروسازانی که از نماد حیوانات استفاده کرده اند، آشنا کنیم.

براساس این گزارش، در طبیعت حیواناتی وجود دارد که به واسطه هزاران سال تکامل، به نمادی از قدرت و شجاعت و ... در دنیای ما انسان ها تبدیل شده است. حیواناتی مانند اسب، شیر و عقاب از جمله موجوداتی هستند که به واسطه توانایی های ذاتی خود هر یک به نمادی خاص برای ما انسان ها تبدیل شده است به طوری که از نقاشی های انسان های اولیه و غارنشین تا طراحان گرافیک دنیای مدرن امروزی، هر یک به نوعی از این حیوانات در طرح های خود بهره برده اند.

صنعت خودروسازی دنیا را باید یکی از صنایعی دانست که بیشترین استفاده را از حیوانات در لوگوی خود برده است تا بتواند قدرت و سرعت محصولات تولیدی خود را به واسطه قدرت های ذاتی حیوانات که در ذهن ما جای گرفته است، منتقل کند.

امروزه در حدود 50 برند خودروسازی در دنیا از حیواناتی مانند اسب، شیر و عقاب در لوگوی خود استفاده کرده اند که برخی از آنان برای همه ما شناخته شده اند و البته بسیاری دیگر را نیز نمی شناسیم. به همین دلیل ما در پرشین خودرو بر آن شدیم تا در سلسله گزارش هایی شما را با آنها آشنا کنیم.

موستانگ Mustang

موستانگ یکی از معروف ترین خودروها با لوگوی اسب است. در لوگوی موستانگ یک اسب در حال تاخت رفتن به سمت چپ به تصویر کشیده شده است. این لوگو را فیلیپ توماس كلارك که تجربه زیادی در استفاده از حیوانات برای طراحی لوگو داشت به تصویر کشید. نکته جالب و حاشیه ای در طراحی لوگوی موستانگ، مسیر حرکت اسب به سمت چپ بود که بسیاری دلیل اصلی آن را راست دست بودن کلارک می دانستند.

 

موستانگکاماز Kamaz

برند کاماز، یک خودروساز روسی در فدراسیون روسیه است که به تولید کامیون و خودروهای تجاری مشغول است. کامیون های این شرکت در صنایع نظامی روسیه همچون لانچرهای پرتاپ موشک از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

کامازکارلسون Carlsson

کارلسون، یک شرکت همکار مرسدس بنز است که در تولید رینگ های آلیاژی از شهرت زیادی برخوردار است و محصولات تولیدی آن در خودروهایی همچون بنز سری اس استفاده می شود. این شرکت در سال 1989 تاسیس شده است.

 

کارلسونبائوجون Baojun

بائو جون هم مانند بسیاری دیگر از خودروسازان چینی، محصول سرمایه گذاری با برندهای مطرح صنعت خودروی جهان است. این شرکت توسط جنرال موتور آمریکا و سایک موتور چین تاسیس شده است. بائوجون در زبان چینی به معنای "اسب گران قیمت" است.

 

بائوجونایچر یا ایشر موتورز Eicher Motors

این برند نیز در حوزه خودروهای سنگین و تجاری فعال است. ایچر که در هندوستان به فعالیت مشغول است در زمینه تولید تراکتور از برندهای شناخته شده است. این برند که اصالتی آلمانی دارد امروز به طور 100 درصد به سهامداران هندی تعلق دارد.

 

ایچرپگاسو Pegaso

پگاسو یک تولید کننده اسپانیایی کامیون، تراکتور، وسایل نقلیه زرهی و ماشین های ورزشی بود. این برند پس از آن که در سال 1990 به تملک شرکت ایویکو درآمد، در سال 1994 به طور کامل از صنعت خودروهای سنگین محو شد!

 

پگاسوایران خودرو Iran Khodro

ایران خودرو یکی دیگر از خودروسازان است که در این لیست جای می گیرد. در لوگوی این شرکت خودروسازی داخلی کشورمان نیز از نماد اسب استفاده شده است. این شرکت در سال های اخیر به طور کامل لوگوی خود را تغییر داد که در تصاویر زیر می توانید لوگوهای این برند را ببینید. لوگوی ایران خودرو اولین لوگویی بود که در صنعت خودروسازی ایران طراحی شد که آن زمان ایران ناسیونال نام داشت. لوگوی ایران ناسیونال که تصویری از یک ارابه باستانی و شمایلی از یک اسب در حال حرکت بود، حدود سال ۱۳۷۰ توسط بیژن جناب طراحی شد که بر روی پیکان قرار گرفت.

 

ایران ناسیونال

 

در سال ۱۳۸۴ پیکان از خط تولید ایران خودرو خارج شد و سمند به عنوان خودروی جدید با لوگوی جدید پا به عرصه ی خط تولید این شرکت خودروسازی گذاشت. مسئولان ایران خودرو طراحی لوگوی جدید شرکت را در معرض فراخوان عمومی گذاشتند که در نهایت طرح استاد مرتضی ممیز که یک کله اسب بود بعنوان بهترین و زیباترین اثر برای قرار گرقتن روی خودروی سمند برگزیده شد. نکته حاشیه ای برند ایران ناسیونال را نیز بدنیست بدانید. به دلیل اینکه هیچ قراردادی بین سفارش دهنده لوگوی ایران ناسیونال و بیژن جناب برای طراحی این آرم وجود نداشت، وی با نسخه چاپی ای که از بسته بندی سوپاپ پیکان در اختیار داشت توانست ثابت کند که طراح لوگوی ایران خودروست و آن را کم کم در کتاب های مختلف چاپ کرد که امروزه او را به عنوان طراح اولین لوگوی ایران خودرو می شناسند (حتی در سئوال کنکور هم جواب سؤال طراح لوگوی ایران خودرو کیست نام وی در گزینه صحیح آمده است).

 

ایران خودرولیکورن Corre La Licorne

کور لا لیکورن یک شرکت کوچک فرانسوی تولید خودرو بود که در سال 1901 تاسیس شد و در سال 1949 فعالیتش خاتمه یافت. دهه 50 میلادی از بهترین سال ها برای این شرکت تولید کننده خودروهای کوچک بود.

 

لیکورنفراری Ferrari

این شرکت ایتالیایی را می توانیم یکی از مشهورترین خودروسازان دنیا بنامیم که راندن خودروهای آن آرزوی بسیاری بوده است. این شرکت توسط Enzo Ferrari در سال 1939 تاسیس شد. فراری نخستین خودروی این شرکت را در سال 1940 ساخت. با این حال بسیاری از کارشناسان دنیای خودرو، آغاز رسمی فعالیت این شرکت به عنوان تولید کننده خودرو را در سال 1947 و زمانی که اولین Ferrari-badged ماشین تکمیل شد، می دانند.

 

فراریپورشه Porsche

پورشه نیز یکی دیگر از خودروسازان دنیاست که از اسب در لوگوی خودر بهره برده است. این شرکت که در تولید خودروهای سریع و با عملکرد بالا تخصص دارد، در اشتوتگارت آلمان فعالیت می کند و یکی از زیرمجموعه های شرکت فولکس واگن به شمار می رود. لوگوی پورشه به عنوان یکی از پایدارترین و شناخته شده ترین آرم های دنیا شناخته می شود که در سال 1952 طراحی شده است.

 

پورشه

 

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!