جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸
پرشین خودرو
تولید آزمایشی خودروی برقی در دانشگاه آزاد قزوین
۱۱:۵۶ | ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
اجاره خودرو

تولید آزمایشی خودروی برقی در دانشگاه آزاد قزوین

پرشین خودرو: مدیر مرکز فناوری و نوآوری سینتیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین گفت: مرکز تحقیقات مکانیک و خودرو با درخشش تیم خودروی الکتریکی پاراکس در چندین دوره مسابقات ملی طراحی و ساخت خودروی الکتریکی دانشگاه صنعتی شریف، گام نخست را در بومی‌سازی دانش فنی و تجاری‌سازی وسایل نقلیه پاک برداشت و با تأسیس شرکت دانش‌بنیان در حال تولید آزمایشی نخستین خودروی الکتریکی در کلاس کوادری سایکل است.

به گزارش پرشین خودرو، امیر غیاثوند، اظهار کرد: «سینتیک»، مرکز فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی قزوین است که در سال ۱۳۹۰ با تجمیع مراکز تحقیقاتی دانشگاه که در حوزه‌هایی همچون رباتیک و هوش مصنوعی، مکانیک و خودرو، علوم شناختی و مدیریت فعالیت می‌کردند، آغاز به کار کرد.

وی ادامه داد: در این مرکز تبدیل‌شدن به یکی از بزرگ‌ترین اکوسیستم‌های کارآفرینی دانشگاهی به‌عنوان چشم‌انداز تعریف‌شده است؛ همچنین این مرکز خلق یک اقتصاد پر جنب‌وجوش برآمده از تحقیقات و فعالیت‌های خود را پیگیری می‌کند.

این عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین تشریح کرد: در حال حاضر این مرکز شامل چهار مرکز تحقیقات، دو شتاب‌دهنده و یک مرکز رشد است؛ دانشگاه آزاد اسلامی قزوین با اتکا به قطب رباتیک مرکز سینتیک، از سال ۱۳۸۵ تاکنون میزبان ۱۳ دوره از مسابقات بین‌المللی رباتیک آزاد ایران بوده است و هرسال میزبان صدها تیم دانشجویی و دانش‌آموزی در قالب لیگ‌های مختلف از سراسر کشور و جهان بوده و موفق به کسب ده‌ها مقام معتبر در مسابقات جهانی ربوکاپ شده است.

 

خودرو برقی

 

گام نخست در بومی‌سازی دانش فنی و تجاری‌سازی وسایل نقلیه پاک

وی بیان کرد: مرکز تحقیقات مکانیک و خودرو با درخشش تیم خودروی الکتریکی پاراکس در چندین دوره مسابقات ملی طراحی و ساخت خودروی الکتریکی دانشگاه صنعتی شریف گام نخست را در بومی‌سازی دانش فنی و تجاری‌سازی وسایل نقلیه پاک برداشت و با تأسیس شرکت دانش‌بنیان در حال تولید آزمایشی نخستین خودروی الکتریکی در کلاس کوادری سایکل است.

غیاثوند تصریح کرد: شتاب‌دهنده استودیو سورس (SRC) بخشی از اکوسیستم کارآفرینی سینتیک است که با مأموریت تسهیل شرایط ایجاد استارتاپ‌های نرم‌افزاری مبتنی بر تحقیق و توسعه و به‌خصوص فعال در زمینه هوش‌مصنوعی از سال ۱۳۹۴ آغاز به کار کرد؛ طی چهار دوره اجرای برنامه شتاب‌دهی بیش از ۱۰۰۰ طرح در این شتاب‌دهنده بررسی و درمجموع بر روی ۳۳ استارتاپ سرمایه‌گذاری اولیه (PreSeed) انجام‌شده است؛ در حال حاضر ۱۴ استارتاپ همچنان فعال هستند و چهار استارتاپ نیز موفق به اخذ درجه دانش‌بنیانی شده‌اند و درمجموع ۱۰۰ نفر مشغول به کار هستند.

وی توضیح داد: در راستای تحقق مأموریت شتاب‌دهنده و چشم‌انداز سینتیک، بر اساس تجربه‌های جهانی با توجه به میزان امکان‌پذیری در برهه‌های زمانی چندین ملاک برای انتخاب استارتاپ در نظر گرفته‌شده است که عبارت‌اند از: دارا بودن هسته اصلی توانمند و معتقد به ایده محوری، ایده محوری نوآورانه و تا حد ممکن Disruptive و در نهایت مبتنی بودن استارتاپ بر تحقیق و توسعه و تلاش برای ایجاد فناوری عمیق (Deep Technology).

مدیر مرکز فناوری و نوآوری سینتیک و شتاب‌دهنده استودیو سورس خاطرنشان کرد: شتاب‌دهنده در طی برنامه هشت‌ماهه پیش شتاب‌دهی و شتاب‌دهی با سرمایه‌گذاری اولیه، فراهم آوردن امکان استقرار و اسکان تیمی، حضور در کنار سایر استارتاپ‌ها و تیم‌های تحقیقاتی مجموعه و همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی به استارتاپ‌ها کمک می‌کند تا محصول اولیه خود را در چندین گام با گرفتن بازخورد از کاربران اولیه توسعه‌دهند تا در نهایت در پایان برنامه شتاب‌دهی در «روز ارائه» به فرشتگان سرمایه‌گذار ارائه کنند.

وی یادآور شد: استارتاپ‌ها می‌توانند در صورت تمایل برای یک دوره سه‌ساله پس از خاتمه برنامه شتاب‌دهی همچنان در مرکز رشد متعلق به مرکز فناوری و نوآوری سینتیک حضور داشته باشند.

غیاثوند مطرح کرد: «شتاب‌دهنده سورس» ِ مرکز فناوری و نوآوری سینتیک دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، یک مجموعه تحقیقاتی – مالی است تا بر این پارادوکس جامعه غلبه کنیم. ضمن حمایت از کسانی که «فراتر از هنجارها» می‌اندیشند، درصدد ایجاد جامعه مستعدی که در آن بتوانیم با تغییر رویکرد (mindset) افراد، آن‌ها را به سمت نوآوری و فناوری درآمدزا سوق دهیم.

وی عنوان کرد: راه‌حل و رسالت خود را در دستیابی به چشم‌انداز و هدف ترسیم‌شده، در طراحی و راه‌اندازی یک شتاب‌دهنده کسب‌وکارهای نوپا که رویکرد بسیار مثبتی بر روی کسب درآمد از فعالیت‌هایی که جهت‌گیری به سمت تحقیق و توسعه دارد، می‌بینیم.تمرکز بر روی بخش «تحقیق و توسعه»

مدیر مرکز فناوری و نوآوری سینتیک و شتاب‌دهنده استودیو سورس، با بیان اینکه وجه تمایز اصلی ما با دیگر فعالان این حوزه، تمرکز و رویکرد بسیار مثبت این مرکز در «تحقیق و توسعه» است، افزود: بسیار مصریم که بتوانیم اولویت بیشتری به تیم‌ها و افرادی بدهیم که با این رویکرد آشنایی دارند و سابقه فعالیت محرزی در این حوزه داشته‌اند.

وی تشریح کرد: بنا داریم که روش‌ها و تصمیم‌گیری‌های خود را به سمت کسب درآمد از حوزه «تحقیق و توسعه» بچرخانیم، زیرا باور داریم که تحقیق و توسعه زیربنای طرح‌های خدماتی و اکوسیستم کارآفرینی است و علاوه بر آن برای پایداری یک طرح تحقیقی در شرایط فعلی، بسیار لازم می‌دانیم که منابع مالی از جانب خود تیم تأمین شود و در این میان سعی داریم با حفظ تمرکز خود بر روی حوزه فناوری اطلاعات، سرویس‌های تخصصی آنلاین و همچنین هوش‌مصنوعی مسیر مشخصی به فعالیت‌های خود بدهیم.

منبع: ایسنا

نظر بینندگان
!
!
!