دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۳۳ | ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
بدون حمایت دولت انجام تعهدات معوق خودروسازان عملی نیست
۱۲:۳۳ | ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
/اختصاصی/تبعات و نگرانی های ناشی از توقف موقت خطوط تولید خودروسازان؛

بدون حمایت دولت انجام تعهدات معوق خودروسازان عملی نیست

پرشین خودرو : وزارت صنعت باید از حوزه مدیریت در صنعت خودرو خارج شود و تنها نقش حمایتی و نظارتی داشته باشد تا این صنعت در مسیر اصلی و واقعی خود قرار گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو، با اعلام این مطلب اظهار داشت: مساله حمایت دولت از تولید به خصوص در شرایط فعلی موضوعی مجزاست و همچنان برای تداوم جریان تولید خودروسازان و تثبیت اوضاع بازار قیمتی باید تزریق نقدینگی ادامه یابد.

شهرام آزادی افزود: هر چند این حمایت نمی تواند به طور دائم ادامه یابد اما تا حضور واقعی بخش خصوصی و دستیابی به نقطه تعادل قیمتی و گردش مالی حاصل از فروش شرکتها ضروری است.

به گفته وی اوضاع کنونی شرایط بسیار مناسبی برای خودروسازان نیست و همچنان حجم زیادی از تعهدات قبلی و بدهی های معوق به قطعه سازان باقی است و باید بانک مرکزی با عمل به مصوبه دولت هر چه سریعتر فکری برای تامین نقدینگی شرکتها نمایند.

 

تعهدات معوق خودروسازان


آزادی گفت : بدون حمایت و پرداخت تسهیلات نباید انتظار داشت که جریان تولید خودروهای ناقص و انجام به موقع تعهدات خودروسازان عملی شود.


این کارشناس صنعت خودرو با اشاره به برخی راهکارها برای تکمیل خودروهای ناقص خاطر نشان کرد : حفظ ظرفیت و جلوگیری از بیکاری از مهمترین دلایل ادامه تولید در شرکتهاست زیرا اگر خط تولید به دلیل کمبود قطعه ای موقتا نیز متوقف شود تبعات و نگرانی زیادی را در جامعه به دنبال خواهد داشت.

آزادی با توجه به آغاز فرایند تولید و داخلی سازی قطعات مورد نیاز در شرکتهای خودروساز تاکید کرد : فرایند طراحی و توسعه برخی از قطعات و سیستم ها زمانبر است از این رو مدیریت شرایط کنونی برای تجاری سازی خودروهای تولیدی مستلزم حمایت جدی دولت و برنامه ریزی و هماهنگی مناسب خودروسازان و قطعه سازان است.

وی گفت : البته تولید برخی از قطعات با فرآیندی سریع و با استفاده از پتانسیل های داخلی کشور ممکن بوده و هم اکنون این فرآیند از سوی خودروسازان آغاز شده و در حال اجراست.

او ضمن تاکید بر تدوام حمایت مالی دولت از صنعت خودرو در اوضاع کنونی ، یادآور شد : با اختصاص تسهیلات ارزی و ریالی و رفع نقص خودروها حجم زیادی از نقدینگی وارد چرخه خودروسازان و قطعه سازان می شود و به این ترتیب فرایند طراحی و توسعه داخلی سازی در شرایط مناسب تری عملیاتی خواهد شد.

آزادی در پایان خاطرنشان کرد: تعمیق داخلی سازی قطعات به خصوص برای خودروهای پرتیراژ تنها مسیر خروج خودروسازان از اوضاع دشوار کنونی است.

نظر بینندگان
!
!
!