پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۱۹ | ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
خودروسازی ایران در حال پیداکردن هویت برای خود است
۱۱:۱۹ | ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
اجاره خودرو
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری:

خودروسازی ایران در حال پیداکردن هویت برای خود است

پرشین خودرو: معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: صنعت خودرو ایران باید هویت داشته باشد و با توسعه دانش طراحی و پلت فرم به تدریج این هویت را در خودروسازی ایران پیدا می کنیم.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، سورنا ستاری، با بیان این مطلب در حاشیه مراسم راه اندازی خط تولید آزمایشی محصول ۳۰۱ اظهار داشت: به بسیاری از سیاست های صنعت خودرو ایران منتقدم و معتقدم اگر بخواهیم دانش تولید داشته باشیم باید دانش طراحی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: تا زمانی که خودمان طراحی و ماشین سازی نکنیم تحولی در صنعت خودرو ایجاد نخواهد شد و یک محصول 100 درصد دانش بنیان نخواهیم داشت.

ستاری نفس صنعت خودروسازی را خروج از حوزه مونتاژ کاری عنوان کرد و افزود: خوشبختانه اتفاق خوبی در پروژه 301 رخ داده و آن هم تولید و عرضه محصول جدید پژو 301 به بازار است.

وی گفت: اینکه در زمان تحریم ها با چینی ها کار کنیم و در زمان غیر تحریم با اروپایی ها، خودروسازی نیست، البته به لحاظ تکنولوژی کارهای خوبی در این صنعت در حال اجراست.

ستاری تاکید کرد: چنانچه بخواهیم با نگاه سنتی صنعت خودرو را اداره کنیم رشد و توسعه ای در این صنعت نخواهیم داشت و اگر جریان تکنولوژی و تحول در این صنعت در نظر گرفته نشود متحول نخواهیم شد.

وی با اشاره به اینکه ساختار ما واردات چی است، تصریح کرد: اگر بخواهیم به سمت صادرات برویم باید بسیاری از ساختارها را بشکنیم و تغییرات جدی در شرکتها صورت گیرد.

وی گفت: آن چیزی که ما را از اقتصاد خام فروشی به اقتصاد صنعتی سوق می دهد شکست ساختارهایی سنتی است و هم اکنون این کار در ایران خودرو به صورت ارزشمند در حال اجراست و تا کنون ایران خودرو تجربیات خوبی در حوزه پلت فرم داشته است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اظهار داشت: باید در حوزه خودروسازی بر روی پای خودمان بایستیم و اگر بخواهیم با شیوه قبلی به پیش برویم قطعا در آینده با مشکل مواجه خواهیم شد و الان زمان تحول ایران خودرو است.

ستاری خاطر نشان کرد: امیدواریم پلت فرم های جدید را به زودی در صنعت خودرو ببینیم و در آینده نزدیک شاهد خودکفایی در حوزه قطعه سازی در کشور باشیم.

وی در پایان یاد آور شد: بحران ها موجب می شود که رشد کنیم و دوست و دشمن را بشناسیم.


رونمایی از خط تولید پژو 301


همچنین هاشم یکه زارع مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، گفت: فاز نخست تولید پژو 301 برای تولید 100 هزار محصول برنامه ریزی شده که ظرف چهار سال و بدون اتکا به طرف خارجی، این میزان به سالانه ۲۵۰ هزار دستگاه می رسد.

به گفته وی، در حال حاضر ۶۰ درصد قطعات پژو ۳۰۱ داخلی سازی شده و در زمان تحویل به مشتری میزان داخلی سازی به ۸۰ درصد افزایش خواهد یافت.

یکه زارع خاطرنشان کرد: برای راه اندازی خط تولید بدنه پژو301 در مجموع ۶۰ میلیون یورو سرمایه گذاری انجام شده است.

براساس این گزارش، پس از ترك بازار ایران توسط شركای خارجی، گروه صنعتی ایران خودرو عزم خود را جزم كرد تا با تقویت زنجیره ارزش تولید، محصول پژو 301 را به صورت مستقل و بدون حضور شریك خارجی به تولید برساند.

گروه صنعتی ایران خودرو توانسته تا به توسعه همكاری با قطعه سازان توانمند، ارتباط با مراكز دانش بنیان و همچنین نهادها و مراكزی كه با تولید قطعات با تكنولوژی بالا توانمندی حمایت از صنعت خودرو را دارند بتواند نتیجه اقتدار و مقاومت در برابر تحریم های ظالمانه غرب را با تولید محصول جدید و به كارگیری دانش و تخصص جوانان و متخصصان ایرانی به منصه ظهور برساند.

با برنامه ریزی ها و سرمایه گذاری كه در شركت های قطعه سازی صورت گرفته، محصول 301 درحال آماده سازی برای تولید انبوه بوده و‌ این آمادگی وجود دارد تا با سطح داخلی سازی بالاتر از 60 درصد تولید و روانه بازار شود. این میزان به مرور زمان افزایش یافته و بخش زیادی از تولید این محصول به صورت خودكفا شده تولید خواهد شد.

برنامه ریزی و هدف ایران خودرو در 5 سال نخست، تولید 400 هزار دستگاه از این محصول است. محصول 301 در قالب 3 تیپ و واریانت شامل دو واریانت با گیربكس دستی و موتور EC5 و یك تیپ و نوع با گیربكس اتوماتیك و موتور EC5 به تولید خواهد رسید.

حجم موتور این خودرو 1.6 لیتر، حداكثر قدرت آن 115 اسب بخار و حداكثر گشتاور آن 150 نیوتن متر در دور موتور 4 هزار است. در تیپ تولیدی 301 در سال نخست، گیربكس دستی 5 سرعته تعبیه خواهد شد. گنجایش صندوق عقب آن با ظرفیت 640 لیتر نیازهای یك خانواده ایرانی را مرتفع می كند. 301 سطح آلایندگی استاندارد یورو 5 را پاس كرده و دوستدار محیط زیست به حساب می آید.

سیستم ترمز ABS، سیستم ایمنی ESP، ایربگ جلو، چراغ های مه شكن جلو و عقب، چراغ های دی لایت به هنگام رانندگی، تهویه مطبوع دستی و رینگ آلومینیومی 15 اینچ از جمله مشخصات اصلی خودرو است.

 

رونمایی از خط تولید 301


این گزارش می افزاید: صبح امروز همچنین خط تولید بدنه محصول 301 با ظرفیت اسمی 20 دستگاه در ساعت و سالانه 100 هزار دستگاه، كه برای نخستین بار در صنعت خودرو كشور و خاورمیانه از تكنولوژی جوشكاری لیزر وCMT بهره می برد در شركت ایران خودرو به بهره برداری رسید.

خط تولید بدنه مجهز، به روز و چندمنظوره در ایران خودرو که علاوه بر بدنه 301 قابلیت تولید هم زمان سایر محصولات ایران خودرو را نیز دارد، شامل 200 جیگ، 230 گان دستی و 24 ربات است كه قطعات بدنه محصولات با استفاده از این تجهیزات تولید می شود.

فرآیند نصب تجهیزات این سالن بدنه سازی از اواخر سال 95 آغاز شده و نخستین بدنه در بهمن ماه سال 96 به تولید رسیده و تاكنون بیش از 70 بدنه در قالب فازهای مختلف پروژه تولید 301 تولید شده است. بیش از 38 میلیون یورو برای سرمایه گذاری در راه اندازی این خط تولید صرف شده است.

تکنولوژی انتقال فلز سرد روش صنعتی جدیدی است که فرآیند تکمیل شده جوشکاری قوس فلزی با گاز انجام می شود که ویژگی اصلی آن تغییر از حالت گرم به سرد و از حالت سرد به گرم با سرعت بسیار زیاد است. در این روش انتقال قطره بر پایه حالت جوشکاری قوس فلزی گازی مدار کوتاه در جوشکاری قوس الکترود گاز صورت می‌گیرد، استفاده از کلمه سرد در نام این فرآیند جدید با توجه به دمای دیگر فرآیندهای جوشکاری است. با کمک این فرآیند که توانایی اصلی آن در کنترل حرکت فلز پرکننده است، جوشکاری و لحیم کاری سخت توسط ربات فرآیند جوشکاری قوس فلزی با گاز، بدون پاشش و برای ضخامت‌های بیشتر از سه دهم میلیمتر انجام می‌شود.

یادآور می شود که صبح امروز مراسم رونمایی از خط تولید آزمایشی پژو 301 و نخستین سالن تولید بدنه چند منظوره، با حضور رئیس کمیسیون صنایع و معادن و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، مدیرعامل و مدیران گروه صنعتی ایران خودرو و دیگر دست اندرکاران بخش صنعت خودروسازی کشور برگزار شد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!