پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۲۸ | ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
اظهارات غیر کارشناسی برخی مسئولان در خصوص رشد قیمت در بازار قطعه یدکی
۱۳:۲۸ | ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
اجاره خودرو
/اختصاصی/قیمت قطعات پر مصرف 10 تا 15 درصد کاهش یافت؛

اظهارات غیر کارشناسی برخی مسئولان در خصوص رشد قیمت در بازار قطعه یدکی

پرشین خودرو: اظهارات برخی مسئولان از بازار قطعه یدکی غیر کارشناسی و ناشی از عدم اطلاع دقیق از وضعیت قیمت در بازار قطعه یدکی است.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، این روزها شاهد موج اعتراضات و انتقادات نسبت به رشد قیمت ها در بازار قطعه یدکی هستیم به طوری که در این جریان برخی از نمایندگان مجلس نیز به صف منتقدان بازار قطعه یدکی پیوستند و در این راستا به بررسی علت و عوامل افزایش قیمت قطعه یدکی پرداختند.

در جدیدترین اظهارات یکی از نمایندگان مجلس با اعلام افزایش 4 برابری قیمت قطعه یدکی در 18 ماه گذشته این وضعیت را غیر قابل توجیه عنوان کرده است. طرح این گونه گزارش ها در خصوص وضعیت بازار قطعه یدکی در حالی ادامه دارد که به گفته سخنگوی اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی ارزیابی بازار حاکی از آن است که قیمت قطعات یدکی خودروهای پرمصرف در دو ماه اخیر 10 تا 15 درصد کاهش داشته است.

به گفته وی اظهارات اخیر برخی مسئولان و نمایندگان از بازار قطعه یدکی غیر مسئولانه و ناشی از عدم اطلاع دقیق از وضعیت قیمت در بازار قطعه یدکی است.

سخنگوی اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل و ماشین آلات با توجه به این مطالب در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو ظهار داشت: متاسفانه اظهارات اخیر در خصوص رشد قیمت در بازار قطعه یدکی دقیق و کارشناسی نیست.

افت 10 تا 15 درصد قیمت قطعات پر مصرف در بازار / جهش 200 درصدی قیمت قطعات کمیاب

مهدی کاظمی تصریح کرد: به رغم برخی اظهارات، قیمت قطعه یدکی در 18 ماه گذشته 3 برابر افزایش داشته که این جهش قیمت عمدتا ناشی از نوسانات و رشد شدید نرخ ارز در این مدت بوده است این در حالی است که با کاهش نوسانات و ثبات در نرخ ارز در یکی دو ماه اخیر ، قیمت قطعات یدکی پر مصرف حدود 10 تا 15 درصد کاهش را نشان می دهد.

 

قطعات خودرومهدی کاظمی افزود: مسئولان و یا نمایندگانی که اطلاعات کافی از بازار خرید و فروش قطعه یدکی ندارند به تبع نمی توانند بر اساس شنیده ها به طور دقیق در خصوص کمبود و یا قیمت قطعه یدکی در بازار اظهار نظر درست و منطقی داشته باشند.

وی همچنین به نقش عدم تعادل در عرضه و تقاضا بر جریان قیمت قطعه یدکی در بازار اشاره کرد و گفت: در حال حاضر هیچ کمبودی در بازار قطعه یدکی خودروهای پر مصرف داخلی وجود ندارد و عمده کمبود در بازار مربوط به قطعات یدکی خودروهای مونتاژی و وارداتی است به طوری که این وضعیت موجب افزایش قیمت این گونه قطعات بین 100 تا 200 درصد ظرف دو ماه اخیر شده است.

پیش بینی افت قیمت قطعه یدکی با ادامه ثبات ارز

مسئول رسیدگی به شکایات اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی، در ادامه باه کاهش نرخ ارز بر قیمت قطعه یدکی پرداخت و خاطر نشان کرد: در صورتی که در 2 تا 3 ماه آینده شاهد ثبات در نرخ ارز باشیم قیمت قطعه یدکی بیش از این کاهش یافته و به بیش از 20 درصد خواهد رسید.

کاظمی همچنین از اشباع قطعات یدکی خودروهای داخلی در بازار خبر داد و افزود: در حال حاضر قطعات یدکی خودروهای داخلی به وفور در بازار وجود دارد این در حالی است به دلیل رکود تقاضا و از سویی بلاتکلیفی فروشندگان در خصوص آینده بازار ارز، بسیاری از عرضه کنندگان به جهت مشکل نقدینگی و تسویه تسهیلات خرید با بانک ها، ناگزیر به فروش قطعات زیر قیمت خرید شدند.

وی در پایان با اشاره به افزایش قیمت قطعات کمیاب در بازار گفت : هم اکنون قطعات یدکی برخی از خودروها مانند ال 90 با کمبود جدی در بازار همراه است به طوری که عمده این قطعات به دلیل مصرف کم و عدم تولید و واردات با قیمت های بسیار بالا در بازار به فروش می رسند.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!