دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۴۳ | ۱۳۹۸/۰۷/۰۳
تشکیل کمیته مشترک حمل و نقل ایران-عراق-سوریه
۱۴:۴۳ | ۱۳۹۸/۰۷/۰۳
اجاره خودرو

تشکیل کمیته مشترک حمل و نقل ایران-عراق-سوریه

پرشین خودرو: وزیر راه و شهرسازی از تشکیل کمیته مشترک حمل و نقل ایران-عراق-سوریه خبر داد و گفت:‌ تمرکز اصلی این کمیته روی حمل و نقل جاده‌ای و ریلی است.

به گزارش پرشین خودرو، محمد اسلامی در دیدار با علی سلیمان غانم وزیر نفت و منابع معدنی سوریه اظهار کرد:‌ معتقدیم برنامه توسعه در سوریه باید شتاب گیرد، خوشحالیم که نقشه‌های شوم دشمنان در سوریه به نتیجه نرسید و آن‌ها ناکام ماندند، ان‌شاءالله صلح و آرامش روز افزون باشد و ملت سوریه سازندگی کشورشان را با قدرت هر چه تمام‌تر انجام دهند.

 

محمد اسلامی

 

وی افزود: تلاش‌ اصلی در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و سوریه اولویت بندی سرفصل‌های اصلی همکاری‌ها و تبادلات بین دو کشور بوده و همزمان با شناسایی این سرفصل‌ها موانع و مشکلاتی که بر سر راه همکاری مشترک وجود داشت را شناسایی کردیم و برای رفع آنها تلاش می کنیم.

وی با تاکید بر اینکه بخش خصوصی موتور محرک همکاری‌های اقتصادی است، افزود: برای ترغیب و تبیین نقش بخش خصوصی در سوریه تلاش شده است. تسهیل حضور بخش خصوصی در سوریه می‌تواند همکاری‌های اقتصادی  دو کشور را سرعت بخشد.

رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و سوریه اظهار کرد: در خصوص موانع موجود با گلوگاه‌هایی مواجه هستیم که ‌موضوع اول بحث‌های مالی و بانکی است و موضوع دوم ترانزیت و حمل و نقل کالا است.

اسلامی همچنین با اشاره به اینکه برای حل مشکلات بانکی در دیدار با رئیس بانک مرکزی سوریه در دمشق به نتایج خوبی دست پیدا کردیم، گفت: با حضور رئیس بانک مرکزی سوریه در تهران و دیدارهایی که داشت باید پیشرفت‌های خوبی حاصل شده باشد. مسائل مالی موضوعی کلیدی است و تسهیل شرایط مالی در همکاری‌های اقتصادی نقش اعتمادساز، روان‌کننده و شتاب دهنده دارد.

وی بیان کرد: برای پشت سر گذاشتن گلوگاه دوم که ترانزیت و حمل و نقل کالا است، کمیته مشترک حمل و نقل ایران-عراق-سوریه را تشکیل دادیم که تمرکز اصلی آن روی حمل و نقل جاده‌ای و ریلی است. برای این بحث جلسات مشترکی در سطح کارشناسی برگزار شده است و به زودی این کمیته در سطح وزرا برگزار خواهد شد.

اسلامی ابراز امیدواری کرد تفاهم‌های بین 3 کشور به‌زودی صورت گیرد و با عملیاتی شدن این تفاهم‌ها وعملیاتی شدن آن‌ها تحرک برای توسعه روابط اقتصادی به‌صورت تصاعدی رشد خواهد کرد.

منبع: تسنیم

نظر بینندگان
!
!
!