دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۵۶ | ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
نارضایتی مردم از گرانی بلیت پروازهای اربعین
۱۳:۵۶ | ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
گرندکس

نارضایتی مردم از گرانی بلیت پروازهای اربعین

پرشین خودرو: اگرچه متولیان حمل و نقل هوایی ثبات قیمت بلیت پروازهای اربعین امسال را یک امتیاز ویژه برای زائران اربعین معرفی می کنند اما بسیاری معتقدند با توجه به کاهش قیمت ارز، نرخ بلیت باید کاهش می یافت.

به گزارش پرشین خودرو، از نیمه های شهریور امسال از سوی انجمن شرکت های هواپیمایی و سازمان هواپیمایی کشوری به دستور وزیر راه و شهرسازی نرخ بلیت پروازهای اربعین بر اساس تفاهم نامه ای که میان شرکت های هواپیمایی به امضا رسید، برای پروازهای تهران-نجف-تهران ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و برای پروازهای مشهد-نجف-مشهد ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شد.

«مِنّت» ی که ایرلاین ها بر زائران اربعین حسینی نهادند!


بر اساس اعلام مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی، اگرچه بر اساس قانون، تعیین نرخ پروازهای خارجی کاملا آزاد بوده و ایرلاین ها می توانند بر اساس بازار عرضه و تقاضا، نرخ بلیت را تعیین کنند، اما به دستور وزیر راه و شهرسَازی و برای رفاه حال زائران اربعین، امسال نیز مانند سال گذشته نرخ مشخصی برای فروش بلیت در ایام دهه دوم ماه صفر (۲۰ تا ۳۰ مهر) تعیین شد.

 

بلیت هواپیما


بسیاری از مردم و کارشناسان معتقدند رقم مذکور (۲.۲ میلیون تومان) برای پروازهای اربعین رقم بسیار بالایی است چراکه بر اساس اعلام عباس جمشیدی، معاون بازرگانی ایران ایر، کلیه پروازهایی که از ایران به نجف عزیمت می کنند، در فرودگاه امام خمینی (ره) برای هر دو پرواز رفت و برگشت اقدام به سوخت گیری می کنند و درنتیجه بخش مهمی از هزینه های ایرلاین های ایرانی در فرودگاه نجف (تحت عنوان خدمات فرودگاهی)، حذف می شود.

دبیر انجمن آژانسها: من هم نمی توانم با این قیمت بلیت پرواز اربعین تهیه کنم

به عنوان نمونه رفیعی، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات گردشگری و مسافرت هوایی از بالا بودن قیمت ۲.۲ میلیون تومانی بلیت پرواز رفت و برگشت تهران نجف تهران گلایه کرده و گفته است: خرید بلیت پروازهای اربعین با این قیمت حتی منِ آژانس دار نمی توانم بلیت تهیه کنم چه رسد به مردم عادی!

عضو هیئت رئیسه مجلس: نرخ بلیت و ۳ شب اقامت تفلیس کمتر از پرواز نجف

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس نیز اخیرا در صفحه شخصی خود د رفضای مجازی نوشته: هزینه بلیت رفت و برگشت تفلیس یا آنکارا (۳ تا ۴ ساعت زمان پرواز) همراه با ۳ شب اقامت حدود ۱ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان است اما هزینه بلیت صرفا پرواز یک و نیم ساعته نجف بدون اقامت ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده است!

۵۵ درصد هزینه های ما «ارز» ی است!

شرکت های هواپیمایی و مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری، علت بالا بودن قیمت بلیت پروازهای اربعین امسال را ارزی بودن بین ۵۰ تا ۶۰ درصد هزینه های خود عنوان می کنند.

قیمت بلیت پروازهای اربعین (تهران نجف تهران) در سال گذشته نیز ۲.۲ میلیون تومان بود.

علی عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در نشست پاییز سال گذشته در کمیسیون عمران مجلس که با موضوع افزایش افسارگسیخته قیمت بلیت هواپیما برگزار شده بود، علت گران بودن بلیت ها را ارزی بودن ۵۵ درصد هزینه های شرکت های هواپیمایی دانسته بود.

این در حالی است که در پاییز سال گذشته قیمت دلار در بازار آزاد تا حدود ۱۷ هزار تومان رسیده بود ولی در سال جاری از ابتدای تابستان تا کنون نرخ دلار در بازه کمتر از ۱۲ هزار تومان ثابت مانده است! مشخص نیست چرا هزینه های ارزی ایرلاین ها همچنان با نرخ ارز در سال گذشته محاسبه می شود!؟

این موضوع نشان می دهد ایرلاین ها سال گذشته نیز توانسته بودند سود خوبی از فروش بلیت پروازهای اربعین کسب کنند. اما با توجه به آنکه هیچ گاه شرکت های هواپیمایی حاضر به شفاف سازی هزینه-درآمدهای خود نبوده اند، مشخص نیست سود فروش ایرلاین های ایرانی از پروازهای نجف و بغداد در سال گذشته چه رقمی بوده است.

بهانه ایرلاین ها: تورم بالا، افزایش حقوق پرسنل، نرخ دلار، تردد یک سر خالی هواپیماها...!

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره علت گران بودن نرخ بلیت اربعین گفت: سال گذشته نرخ بلیت های اربعین را با نرخ دلار ۸ هزار تومان تعیین کرده بودیم دولت در آن تاریخ قرار بود دلار نیمایی به شرکت های هواپیمایی پرداخت کند.

وی افزود: بر همین اساس سال گذشته نرخ بلیت پروازهای اربعین را بر اساس دلار ۸ هزار تومانی تعیین کردیم که نهایتا به رقم ۲.۲ میلیون تومان (تهران نجف تهران) و ۲.۸ میلیون تومان (مشهد نجف مشهد) رسیدیم.

بهانه اول: نرخ دلار

اسعدی سامانی ادامه داد: در سال جاری، هم رقم دلار نیمایی و هم نرخ دلار بازار آزاد در دامنه ۱۱ هزار تومانی در نوسان است؛ از سوی دیگر در راستای سیاستی که وزیر راه و شهرسازی اعمال کرده و شرکت های هواپیمایی از آن راضی نبودند، ایرلاین ها توافق کردند تا همان نرخ سال گذشته را برای پروازهای اربعین امسال اعمال کنند.

بهانه دوم: تورم عمومی و افزایش حقوق و دستمزد پرسنل

وی با اشاره با تورم اعلامی بانک مرکزی که بیش از ۴۰ درصد است و همچنین افزایش حداقل دستمزد نیروی انسانی در شرکت های هواپیمایی گفت: شرکت های هواپیمایی در سال جاری با افزایش هزینه ها در همه بخش ها نسبت به سال گذشته مواجه بوده اند اما صرفا برای همراهی با دستور وزیر و رفاه حال زائران اربعین، بر سر نرخ سال گذشته توافق کردند.

بهانه سوم: هواپیماها یک سر خالی تردد دارند

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی درباره گرانتر بودن قیمت بلیت پروازهای نجف نسبت به تفلیس و آنکارا علی رغم کوتاهتر بودن مسیر عراق نسبت به ترکیه و گرجستان، اظهار داشت: در پروازهای نجف حد فاصل ۲۰ تا ۳۰ مهر که قرار است شرکت ها قیمت بلیت را ۲.۲ میلیون تومان عرضه کنند، ایرلاین ها مجبورند در نیمه نخست این دهه، پروازهای برگشت را خالی تردد کنند و در نیمه دوم آن، هواپیماها مسیر رفت را خالی تا فرودگاه نجف می روند. بنابراین باید این موضوع را هم در نظر گرفت.

آژانس ها و ایرلاین ها: صندلی خالی نداریم! / مردم: در قیمت بلیت اربعین تجدید نظر شود

به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که نمایندگان شرکت های هواپیمایی از پرواز یک سر خالی هواپیماهای عملیات اربعین این شرکت ها خبر می دهند و آن را عامل بالا بودن قیمت بلیت اربعین ذکر می کنند، اما بررسی‌ها و مشاهدات میدانی نشان می دهد که امسال بر خلاف سال گذشته با توجه به حذف روادید عراق و افزایش استقبال مردم از زیارت اباعبدالله الحسین (ع) در ایام اربعین و همچنین برخی اتفاقات داخلی عراق، مسافران عتبات عالیات سعی در تقسیم روزهای زیارتی خود به یک هفته زودتر از بازه زمانی مورد نظر ایرلاین ها کرده اند.

به گونه ای که بسیاری از پروازهایی که به مقصد نجف انجام می شود، در بازگشت نیز مسافر دارد و این ادعای تردد یک سر خالی هواپیماها چندان صحیح نیست. همچنین در بررسی میدانی خبرنگار مهر از آژانس ها و دفاتر فروش بلیت هواپیما، کارشناسان این دفاتر مرتبا از کمبود بلیت در همه ایام منتهی به اربعین چه برای پروازهای رفت و چه پروازهای برگشت خبر می دهند.

سایت های فروش اینترنتی ۱۲ ایرلاین ایرانی که مجوز برگزاری پروازهای نجف و عملیات اربعین از سازمان هواپیمایی کشوری دریافت کرده اند، تقریبا از پُر بودن صندلی های همه پروازهای رفت و برگشت حکایت دارند.

به نظر می رسد دستگاه های نظارتی باید جلوی سوءاستفاده ایرلاین ها از بازی برد-باخت به نفع خود و به زیان مسافران جلوگیری کرده و آن به یک اقدام برد-برد برای همه ذی نفعان خصوصا مردم و زائران تبدیل کرده و در قیمت بلیت اربعین تجدید نظر کنند.

منبع: مهر

اجاره ماشین عروس
اجاره خودرو
نظر بینندگان
!
!
!