دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸
پرشین خودرو
بهره‌برداری از 7 كیلومتر خط 3مترو
۱۰:۵۰ | ۱۳۹۱/۰۳/۰۹
اجاره خودرو

بهره‌برداری از 7 كیلومتر خط 3مترو

پرشین خودرو: مدیر عامل شركت متروی تهران و حومه با اعلام برنامه ریزی برای بهره برداری از هفت كیلومتر میانه خط 3 تا پایان نیمه نخست امسال، وعده داد كه تا پایان سال جاری 12 كیلومتر از بخش جنوبی خط 3 نیز به بهره برداری برسد.

به گزارش «پرشین خودرو»، هابیل درویش در حاشیه بازدید از خط 3 مترو، با اشاره به اینكه بخشی از خط 3 حدفاصل چهارراه ولیعصر تا مصلی تا پایان شهریور ماه با دو ایستگاه به بهره برداری می‌رسد،‌ افزود: تكمیل خط 3 مترو اولویت یك شركت مترو در سال جاری است.

به گفته وی 12 كیلومتر از بخش جنوبی خط 3 نیز كه از ابتدای كمربندی آزادگان آغاز می‌شود و پس از طی ایستگاه‌های نعمت آباد، قلعه مرغی، راه آهن، منیریه و مولوی به چهارراه ولیعصر می رسد نیز در شش ماهه دوم امسال ساخته و به بهره برداری خواهد رسید.

وی در عین حال خاطر نشان كرد: این بخش از خط 3 امسال با سه ایستگاه كامل به بهره برداری می‌رسد و فعلا از هفت ایستگاه عبور می‌كند.

درویش دیگر پروژه در دستوركار امسال شركت متروی تهران را امتداد مترو تا فرودگاه امام خمینی(ره) دانست و گفت: پروژه اتصال حرم امام به فرودگاه امام حدود 32 كیلومتر طول دارد و در آینده با امتداد آنها تا شهر جدید پرند این خط به 50 كیلومتر خواهد رسید.

مدیر عامل شركت متروی تهران یادآور شد: متروی فرودگاه امام و پرند در قالب یك خط جداگانه و مستقل از خط یك ساخته می‌شود.

وی در خصوص نحوه تامین اعتبار متروی فرودگاه امام خمینی(ره) با توجه به اینكه در حومه شهر قرار دارد، توضیح داد: ساخت این مترو بر عهده شهرداری نیست و اعتبار آن را باید دولت تامین كند، اما به دلیل علاقمندی شهردار تهران به این پروژه و با توجه به اهمیت بین المللی آن، شهرداری تهران 100 میلیارد تومان اعتبار به عنوان كمك برای این پروژه در نظر گرفته است.

درویش با اشاره به اینكه دولت نیز قسط اول تعهدات خود را به ارزش 100 میلیارد تومان برای این پروژه پرداخت كرده است خاطر نشان كرد: كل پروژه اتصال حرم تا فرودگاه امام خمینی (ره) بدون احتساب واگن، ‌520 میلیارد تومان برآورد شده است.

مدیر عامل شركت متروی تهران پروژه اتصال حرم امام خمینی(ره) به فرودگاه را فراملی توصیف كرد و گفت: با توجه به اهمیت شهر پرند توسعه این خط تا پرند پس از عبور از شهر آفتاب در آینده در دستور كار قرار خواهد گرفت.

وی در خصوص ادعای مطرح شده از سوی برخی مسئولان مبنی بر اینكه 85 درصد سهم بودجه عمرانی مترو در سال گذشته پرداخت شده است، گفت: سال 90 شهرداری تهران 600 میلیارد تومان به مترو كمك كرد و برابر قانون حمل و نقل ریلی دولت نیز باید 50 درصد هزینه‌های مترو را كه در سال گذشته معادل 600 میلیارد تومان بود پرداخت می‌كرد، اما مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه 244 میلیارد تومان برای این ردیف تصویب كرد و این در حالیست كه دولت 193 میلیارد تومان از این رقم را در طول سال 90 پرداخت كرد.

وی در خصوص توسعه مترو به شهرك‌های اقماری اطراف تهران نیز توضیح داد: زمانی پروژه‌های اقماری اطراف شهر از متروی تهران منفك شده بود اما سال گذشته با ابلاغ رییس جمهور این مسئولیت به درستی به متروی تهران بازگشت.

وی با اشاره به آمادگی متروی تهران برای توسعه خطوط مترو به شهرك‌های اقماری همچون شهریار، پردیس و اسلامشهر نیز یادآور شد: اعتبار پروژه متروی ورامین نیز هنوز به ما واگذار نشده و در صورت واگذاری آمادگی اجرای آن را داریم.

مدیرعامل شركت بهره برداری متروی تهران نیز با اشاره به اینكه كار ایستگاه‌های بخش غربی خط 4 مترو نیز صد درصد تكمیل شده است خاطرنشان كرد: پایان سال گذشته تست گرم 4،5 كیلومتر باقی مانده از خط 4 حدفاصل ایستگاه آزادی تا ارم سبز انجام شده بود اما با وقوع سیلاب اخیر بهره برداری از آن به تاخیر افتاد.

وی با بیان اینكه قرار بود تا پایان اردیبهشت ماه ایستگاه ارم سبز به بهره برداری برسد گفت: این ایستگاه هم اكنون آماده است و قطعا تا پایان خرداد به بهره برداری خواهد رسید.

به گفته وی با توجه به سیلاب اخیر و آسیب دیدن رودخانه میانرود، كارهایی برای تحكیم ایستگاه‌های خط 4 به منظور ایمنی بیشتر در دست انجام است.

وی در خصوص خط 6 متروی تهران نیز با بیان اینكه یك دستگاه حفار اتوماتیك در این خط فعال است، افزود: خط 6 از دولت آباد آغاز شده و با طی 10 ایستگاه به میدان هفت تیر متصل می‌شود.

مدیر عامل شركت بهره برداری متروی تهران در خصوص تجهیز واگن‌های مترو نیز توضیح داد: تا پایان امسال 280 دستگاه واگن وارد كشور خواهد شد كه برای این منظور حدود 620 میلیارد تومان به صورت یك جا به شیوه تهاتر و نقدی به بانك ملت پرداخت شده است و موافقت نامه برای ترخیص واگن‌های مترو درطول سال به امضای شهرداری و بانك یاد شده رسیده است.

وی با اشاره به اینكه 170 دستگاه واگن هم اكنون در حال ترخیص است، اظهار كرد: شهرداری 50 درصد سهم دولت را نیز برای ترخیص این واگن‌ها به صورت یكجا پرداخت كرد، با این حال حدود 60 میلیارد تومان هزینه‌های جانبی همچون كرایه حمل و نقل كرایه دریایی و زمینی و مونتاژ باقی مانده كه در حال رایزنی برای تخصیص این اعتبار هستیم.

وی در خصوص علت جاری شدن سیلاب اخیر در متروی تهران نیز با اشاره به اینكه جزو نخستین كسانی بودم كه در محل حادثه حاضر شدم گفت: این گونه نبوده كه كارگاه عمرانی مترو موجب تخریب دیواره كانال میانرود شده باشد بلكه پروژه مترو كاملا از این كانال فاصله داشته است و بر اثر فشار آب جداره‌ها شكسته بود.

درویش در خاتمه در پاسخ به اینكه اگر اعتبار یك میلیارد دلاری متروی تهران از محل صندوق توسعه ملی تامین شود،‌ امكان اجرای چه پروژه‌ای فراهم می‌شود گفت: در این صورت می‌توانیم كل خط 7 را تا پایان امسال به 10 ایستگاه و به طول 27 كیلومتر به بهره برداری برسانیم.

برچسب ها:
مترو
نظر بینندگان
!
!
!