یكشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۲۸ | ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
کاهش آلودگی سواری دیزلی توسط خودروسازان ممکن است؟!
۰۹:۲۸ | ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
اجاره خودرو

کاهش آلودگی سواری دیزلی توسط خودروسازان ممکن است؟!

پرشین خودرو: یک عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی ضمن اشاره به اینکه فناوری‌های کاهش آلاینده دود موتور دیزل بسیار پیچیده‌تر از خودروی بنزینی است، گفت: برای کنترل آلودگی سواری دیزلی مجبوریم از سه فناوری کنار هم استفاده کنیم و البته تجربه نشان می‌دهد که سابقه خوبی در این زمینه نداریم.

به گزارش پرشین خودرو، تابستان امسال بود که شرکت ایران خودرو دیزل با ارسال نامه‌ای به سازمان حفاظت محیط زیست خواستار صدور مجوز برای تولید خودروی سواری دیزلی شد. پس از آن سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اعلام مخالفت خود با تولید آن گفت که خودروی دیزلی ۴۰ برابر بیشتر از خودروی بنزینی ذرات معلق و ۸ برابر بیشتر از آن آلاینده ناکس تولید می‌کند همچنین وزارت بهداشت نیز اعلام کرد که در سال ۲۰۱۲ سازمان جهانی بهداشت دود دیزل را سرطان‌زای قطعی اعلام کرد اما با تمام این‌ها شرکت ایران خودرو دیزل مجددا درخواست صدور مجوز برای تولید ۵۰ هزار خودرو سواری دیزل را کرد و همزمان جلسه‌ای برای ارائه راهکارهای خود برای کاهش آلودگی موتور دیزلی برگزار کرد.


یوسف رشیدی - عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی - ضمن اشاره به اینکه کنسرسیوم دانشگاه‌های برتر کشور پیش از این مخالفت خود با تولید خودروهای سواری دیزلی را اعلام کرده بود، اظهار کرد: در همین راستا جلسه‌ای در مرکز تحقیقات ایران خودرو برگزار شد و این شرکت گزارشی از راهکارهای خود برای کاهش آلودگی موتور دیزلی ارائه داد.


وی ادامه داد: طرح این شرکت خودروساز برای کاهش آلاینده «ناکس» موتور دیزل استفاده از سیستم بازچرخانی اگزوز و برای کاهش ذرات معلق آن استفاده از فیلتر دوده است همچنین از فیلتر اکسیداسیون برای جمع آوری هیدروکربن‌های نسوخته استفاده خواهد شد. به‌طور کلی سه تکنولوژی کنار هم کار خواهند کرد تا این سواری دیزلی در شرایط مساعدی قرار گیرد.

 

سواری دیزلی


این متخصص آلاینده‌های زیست‌محیطی با اشاره به رویکرد ایران خودرو به نصب فیلتر دوده اظهارکرد: الزام‌هایی برای نصب فیلتر دوده در «خودروهای سنگین دیزلی» وجود دارد اما خودروسازان به بهانه تحریم‌ها می‌خواهند از آن‌ها سرباز کنند این درحالیست که قصد دارند برای «تولید سواری دیزلی» از فیلتر دوده استفاده کنند.

به گفته رشیدی در خودروهای سواری بنزینی با کاتالیست می‌توان آلودگی را کنترل کرد اما در حال حاضر برای نصب همین یک قطعه با مشکلاتی مواجه هستیم. حالا در نظر بگیریم که برای کنترل آلودگی سواری دیزلی مجبوریم از سه تکنولوژی کنار هم استفاده کنیم. از این رو تجربه نشان می‌دهد که تولید سواری دیزلی گامی به عقب است.

این عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: مطالعات انجام شده در اروپا نشان می‌دهد که خودروهای سواری دیزلی در مرحله تست برای دریافت مجوز، آلودگی به مراتب کمتری نسبت به زمانی دارند که به مرحله تولید می‌رسند. با در نظر گرفتن تمام این جوانب و اینکه فناوری‌های کاهش آلاینده دود دیزل بسیار پیچیده‌تر از تکنولوژی‌های خودروی بنزینی است ما همچنان مخالف تولید سواری دیزل در کشور هستیم.

رشیدی با تاکید بر اینکه سازمان بهداشت جهانی بهداشت نیز اعلام کرده است که دود دیزل سرطان‌زا است، تصریح کرد: اروپا نیز در حال حاضر به دنبال کاهش تولید سواری‌های دیزلی است.

سازمان حفاظت محیط زیست مجددا با درخواست شرکت ایران خودرو دیزل برای تولید سواری دیزلی مخالفت کرده است و حتی به دنبال آن است که تولید سواری دیزلی را ممنوع اعلام کند اما به گفته محمدمهدی میرزایی قمی - رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم - وزارت صنعت از این سازمان خواسته تا به جای ممنوعیت تولید سواری دیزلی مصوبات قبلی در این زمینه را حذف کند چرا که شاید در آینده دنیا به تکنولوژی‌هایی دست یابد که بر اساس آن بتوان سواری دیزل را با حذف تبعات آن تولید کرد.

همچنین عیسی کلانتری - رییس سازمان حفاظت محیط زیست - اخیرا در نامه‌ای به مصطفی میرسلیم - موسس شرکت تحقیقات، طراحی و تولید موتور ایران خودرو- اظهار کرده است:«بهتر بود هزینه‌ای که جهت توسعه و طراحی موتور سواری دیزلی در آن مجموعه صورت گرفت، در راستای طراحی و پایه‌ریزی تولید خودروهای برقی صرف می‌شد که هم به لحاظ صرفه‌جویی در مصرف سوخت و هم از سایر مناظر محیط زیستی و آینده‌نگری برای کشور مفیدتر است. براساس ادعای مدیران پروژه، حدود ۵۰ میلیون یورو برای طراحی و تولید این موتور دیزلی هزینه شده است. با این مقدار هزینه می توان حدود ۸۰۰۰ خودرو برقی به ناوگان تاکسیرانی شهرهای بزرگ اضافه کرد که به‌طور یقین تأثیر مثبتی در کاهش آلودگی هوای کلان شهرها و تضمین کننده محیط زیست نسل های آینده خواهد بود.»

منبع: ایسنا

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!