جمعه ۴ تیر ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۱:۵۶ | ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
سِلتوس، شاسی بلند 22 هزار دلاری
۱۱:۵۶ | ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
اجاره خودرو

سِلتوس، شاسی بلند 22 هزار دلاری

پرشین خودرو: سلتوس در نوشتار انگلیسی با حرف C شروع می شود اما کره ای ها آنرا به S تغییر داده اند زیرا در صنعت خودرو کاربردهای زیادی دارد: اس یو وی، اسپرت، اسپید(سرعت)، استایل و بسیاری از کلمات دیگر را می توان در نظر داشت که همگی با S آغاز می شوند.

به گزارش پرشین خودرو، سِلتوس محصولی جدید از کیا موتورز است که در زمان رونمایی به عنوان خودرویی اقتصادی برای بازار هند و منطقه شرق آسیا معرفی شد. کیا موتورز؛ آندراپرادش هند و گوانگجو کره جنوبی را برای تولید این محصول انتخاب کرد اما اخیرا با ارائه تصاویری از مدل 2021 این محصول و جذابیت هایی که به عنوان یک شاسی بلند جمع و جور دارد امکان ارائه آن در سایر بازارها و بویژه آمریکا نیز مطرح شده است. حضور این محصول در نمایشگاه خودروی لس آنجلس نیز بر احتمال حضور سلتوس در آمریکا افزوده است.

سلتوس نامی است که در افسانه های یونانی برای اشاره به پسر هرکول استفاده شده است. اولین بار در سال 2018 و به شکل مفهومی معرفی شد.

سلتوس در نوشتار انگلیسی با حرف C شروع می شود اما کره ای ها آنرا به S تغییر داده اند زیرا در صنعت خودرو کاربردهای زیادی دارد: اس یو وی، اسپرت، اسپید(سرعت)، استایل و بسیاری از کلمات دیگر را می توان در نظر داشت که همگی با S آغاز می شوند.
 

 

کیا موتورز


طراحی

به عنوان یک خودروی شاسی بلند؛ سلتوس مجموعه زیبایی را پیش روی مخاطب قرار داده است تا جائیکه می توانیم آنرا یک محصول متفاوت در شاسی بلندهای چند سال اخیر کیاموتورز بدانیم.

طراحان کیا تلاش کرده اند به رغم استفاده از مواد ارزان بویژه برای قسمت های پلاستیکی بدنه، خودرویی را ارائه دهند که جلوه های یک محصول لوکس را به نمایش بگذارد.

چراغ های جلوی سلتوس، متفاوت ترین قسمت دماغه است. اینجا از دو سطح چراغ روی هم استفاده شده که امتداد آنها(چراغ ها) در گریل(جلوپنجره) نیز یک فضای دو طبقه ایجاد کرده است.

همانطور که در تصاویر مشاهده می شود این محصول همانند سایر تولیدات جدید کیا موتورز از الگوی معروف دماغ ببری برای گریل استفاده کرده است.

کیا، کمبود های کیفی بخش های پلاستیکی را با قطعات کرومی رنگ جبران کرده است که در بخش دماغه نیز شاهد حضور پررنگ این عناصر هستیم.

 

کیا موتورزاز طرف دیگر می توانیم سلتوس را به عنوان یک شاسی بلند اسپرت نیز مورد توجه قرار دهیم. ارتفاع 182 میلیمتری کف از زمین؛ فضایی مناسب را برای طراحی بامپر(سپر) ایجاد کرده است. سینی پلاستیکی نقره ای با سه ورودی بزرگ هوای مستطیلی به شکل قطعه ای مجزا روی بامپر قرار گرفته است. فرورفتگی عمیق محل قرارگیری مه شکن ها در طرفین با گرافیک خلاقانه بر زیبایی های این بخش از نما افزوده است.

اگر مقداری به خودرو نزدیک شوید در بخش هایی از نوار بالایی قاب گریل که در فاصله دور نمای کرومی دارند یک بافت مش دیده می شود که دقیقا همین بافت روی روکش صندلی ها نیز کار شده است.

باید به این نکته نیز اشاره شود که سلتوس از الگوی طراحی مکعبی الهام گرفته شده و بنابراین از ستون A تا نوک دماغه که لوگوی کیاموتورز قرار گرفته شیب مشخصی وجود ندارد. در چنین شرایطی می بینیم که هودلاین ها(خطوط روی درپوش موتور) عملا در خط دید هم سطح، به چشم نمی آیند درحالیکه دو چین کاملا برجسته روی این درپوش موتور ایجاد شده است.

 

کیا موتورزبا حرکت به سمت نمای جانبی، نشانگر راهنما چسبیده به هلال پلاستیکی فندر(گلگیر) و در ادامه عناصر کرومی شامل زه و دستگیره درب ها جلب نظر می کند. رینگ های الماسه آلومنیومی که کیا برای این محصول معرفی کرده نیز طراحی بسیار خوبی دارند و در اندازه های 16، 17 و 18 اینچی باتوجه به تریم قابل سفارش است.

در نمای عقب، سلتوس بیشتر شبیه محصولات لوکس طراحی شده تا یک شاسی بلند اقتصادی! چراغ های اصلی الگوی جالبی دارند که یک نوار کرومی با چراغ دنده عقب وارد آنها شده است.

کمی پایین تر نیز چراغ های قرمز هشدار داخل یک فرورفتگی قرار گرفته اند که این بخش در هماهنگی با مکان مه شکن ها در بامپر جلو ایجاد شده است. تقریبا بیشتر بامپر عقب را ادامه پلاستیک مشکی رنگی که دور تا دور بدنه حرکت کرده، تشکیل داده است.

خروجی های اگزوز در طرفین داخل یک قاب کرومی قرار دارند و در بخش میانی نیز یک شبه دیفیوزر نقره ای رنگ قرار گرفته است.

براساس اطلاعات وب سایت کیاموتورز؛ طول خودرو 4315 میلیمتر، عرض 1800 میلیمتر، ارتفاع 1645 میلیمتر و فاصله بین محورها 2610 میلیمتر گزارش شده است.

 

کیا موتورزکابین و امکانات هوشمند

فضای داخل کابین سلتوس در نقدهای کارشناسانه نمرات قابل قبولی را به خود اختصاص داده و نقطه قوت آن به طراحی و جانمایی جزئیات در کنسول جلو مربوط می شود.


اینجا یک نمایشگر 10.25 اینچی ویژه تنظیمات سیستم سرگرمی و دوربین های محیطی مشاهده می شود که طراحی عمودی روی کنسول آن طرفداران خاص خود را دارد.

یک نمایشگر دیجیتال 7 اینچی در قسمت نشانگرهای آمپر و همچنین نمایشگر هدآپ 8 اینچی برای این محصول استفاده شده است.

از امکانات سلتوس می توان به: پشتیبانی از اپل کارپلی و اندروید اوتو، 3 پورت یو اس بی، شارژ بی سیم ویژه تلفن هوشمند، سیستم صوتی از برند مطرح بوز با 8 اسپیکر، نورپردازی هوشمند داخل کابین، ورود بدون کلید، هماهنگی با تلفن هوشمند، و ... اشاره کرد.

در بخش ایمنی سلتوس دارای امکاناتی شامل: 6 کیسه هوا، شاسی با فولاد تقویت شده، کروز کنترل تطبیقی، سنسورهای پارک جلو و عقب، سامانه پایداری الکترونیکی، نمایش نقاط کور دید راننده، هشدار برخورد از جلو، ترمز اضطراری، سامانه ایمنی تشخیص عابر پیاده، هشدار خروج از خط و دستیار حفظ خودرو در خطوط و ...

گفتنی است بخشی از امکانات مورد اشاره در حالت آپشن روی خودرو فعال خواهد بود.

 

کیا موتورزپیشرانه

برای سلتوس 2021 دو موتور قابل سفارش است و این خودرو در 3 تریم به فروش می رسد. موتور 4 سیلندر تنفس طبیعی 2 لیتری با خروجی 146 اسب بخار و گشتاور 132 پوندفوت در تریم های اس و ال اکس و ایی اکس. موتور 4 سیلندر توربوشارژ 1.6 لیتری با خروجی 175 اسب بخار و گشتاور 195 پوندفوت قابل سفارش برای تریم های اس و اس اکس.

موتور 2 لیتری با جعبه دنده سی وی تی و نمونه 1.6 لیتری با جعبه دنده 7 سرعته دوکلاچه اتوماتیک ارائه خواهد شد.
 

 

کیا موتورز


کیا سلتوس اکس لاین مفهومی

همزمان با تولید سلتوس، کیا از دو نمونه تیونینگ شده با نام های اکس لاین تریل اتک و اکس لاین اربن مفهومی نیز رونمایی کرده که این دو محصول بر پایه پیشرانه 1.6 لیتری توربو معرفی شده اند. ویژگی های آفرودی مانند سامانه تمام چرخ محرک، سیستم تعلیق تقویت شده و افزایش ارتفاع خودرو از زمین برابر با 233 میلیمتر از ویژگی های این محصولات است.

نوع رینگ های به کار رفته در لاستیک های آفرودی نیز اختصاصی بوده و در اندازه 17 اینچی انتخاب شده است.

تزئینات اضافی برای بدنه مانند پراژکتورها نیز قابل مشاهده است.

براساس اعلام کیاموتورز قیمت پایه برای تریم ال اکس مجهز به سامانه تمام چرخ محرک کمتر از 22 هزار دلار خواهد بود. همچنین تریم اس محرک جلو نیز قیمت مشابهی خواهد داشت.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!