یكشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۵:۴۲ | ۱۳۹۸/۰۹/۰۴
سهم شرکت نفت از یارانه بنزینی کسر شد؟
۱۵:۴۲ | ۱۳۹۸/۰۹/۰۴
گرندکس

سهم شرکت نفت از یارانه بنزینی کسر شد؟

پرشین خودرو: با توجه به سهم مالیات ارزش افزوده و همچنین درآمد شرکت نفت از افزایش قیمت بنزین ابهاماتی در خصوص کل درآمد طرح حمایت معیشتی ایجاد شده است.

به گزارش پرشین خودرو، بر اساس طرح جدید سران قوا با افزایش قیمت بنزین و اعمال سهمیه بندی، هر ماه حدود 2500 میلیارد تومان و در یک سال رقمی نزدیک به 31 هزار میلیارد تومان درآمد ایجاد خواهد شد که تمام این درامد بین 60 میلیون ایرانی توزیع خواهد شد.

بر اساس این طرح کمک معیشتی به 18 میلیون خانوار ایرانی تعلق می گیرد.

بر اساس قانون بودجه 14.5 درصد از درامدهای حاصل از فروش نفت و فراورده‌های نفتی به شرکت نفت ایران تعلق دارد، این در حالی است که در طرح جدید افزایش قیمت بنزین هیچ درامد جدیدی از محل افزایش قیمت بنزین به شرکت نفت تعلق نگرفته است.

 

بنزینهمچنین بر مبنای ضوابط مالیات ارزش افزوده و عوارض بنزین 30 درصد است که 20 درصد آن مالیات و 10 درصد مابقی از محل عوارض تامین خواهد شد. کل این درامد به عنوان منابع مالیاتی به خزانه داری کشور واریز خواهد شد.

این در حالی است که پیگیریها از سازمان برنامه و بودجه نشان می‌دهد، با افزایش قیمت بنزین طبق مصوبه سران قوا این درامد جدید به طرح حمایت معیشتی اختصاص داده شده است.

گفتنی است، درآمد مذکور در حساب مشخص در خزانه داری کل کشور واریز می‌شود و سازمان برنامه و بودجه مسئولیت تخصیص آن را برای هر ماه پرداخت بر عهده دارد.

گفتنی است، علاوه بر درامد مذکور، دولت بنزین را از پالایشگاههای داخلی به نرخ فوب خلیج فارس یعنی رقمی نزدیک به 5 هزار تومان خرید می‌کند. در صورت کاهش مصرف به میزان 10 میلیون لیتر بنزین در هر روز به نظر می‌رسد رقمی نزدیک به 4 هزار تومان به ازای هر لیتر بنزین کمتر یارانه پرداخت شود.

به این ترتیب برای 3.65 میلیارد لیتر بنزین مورد اشاره با احتساب ما به التفاوت 4 هزار تومانی رقمی نزدیک به 14 هزار میلیارد تومان صرفه جویی(پرداخت یارانه کمتر) انجام خواهد شد.

منبع: تسنیم

اجاره ماشین عروس
اجاره خودرو
نظر بینندگان
!
!
!