پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۰۸ | ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
دلالان با قبضه بازار اجازه خرید به متقاضیان واقعی را نمی دهند
۱۲:۰۸ | ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
اجاره خودرو
/اختصاصی/جهت دهی قیمت ها توسط دلالان و بازیگران بازار خودرو ؛

دلالان با قبضه بازار اجازه خرید به متقاضیان واقعی را نمی دهند

پرشین خودرو: با وجود شرایط رکودی بازار خودرو، سرنوشت نهایی قیمت ها تا حد بسیار زیادی به روند عرضه خودروهای ثبت نامی توسط دو خودروساز بزرگ کشور بستگی دارد و در صورت عدم تامین تقاضا در چند ماه پایانی سال، احتمال افزایش مجدد قیمت ها با روندی تدریجی وجود دارد.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، در دو هفته اخیر بازار اغلب کالاها روزهای پر نوسانی را طی کرد و بازار خودرو نیز پس روزهایی پرچالش و موج سواری دلالان برای افزایش قیمت ها می رود که به تدریج به ساحل آرامش برسد و به نظر می رسد در این موج سازی ، دلالان و برخی فعالان غیر منصف در بازار خودرو نتوانستد قیمت های مورد انتظار خود را به مشتریان تحمیل کنند.


شوک روانی ناشی از افزایش شدید قیمت بنزین پس از گذشته دو هفته در حالی همچنان ادامه دارد که این جریان بسیاری از بازارها را با رکود و کاهش چشمگیر مشتریان مواجه کرده است. در این فرایند بازار خودرو نیز از این شرایط بی نصیب نمانده و کمتر کسی تمایل به خرید و فروش خودرو خود دارد. چرا که جهت گیری بازار خودرو برای بسیاری افراد روشن نیست.


در چنین شرایطی بسیاری از دلالان همیشگی بازار خودرو نیز کمر همت بسته اند تا با اعلام قیمت های غیر واقعی و افزایش حبابی قیمت ها، بازار را به سمت افزایش قیمت سوق دهند. اما بررسی بازار نشان می دهد که در هفته جاری با وجود تلاش بازیگران بازار، قیمت خودروهای پرتیراژ داخلی نوسانات کمتری را تجربه کرد و قیمت ها علی رغم جوسازی دلالان ،مسیر کاهش را انتخاب کرد.

 

بازار خودرو

 


در این میان کارشناسان دلیل این کاهش قیمت ها را ثبات نسبی نرخ ارز و روند نزولی آن در یک هفته اخیر و همچنین کم بودن تعداد مشتریان و فروکش نمودن هیجان کاذب بازار خودرو عنوان می کنند.
به گفته فعالان بازار در صورتی که سکون بازار در روزهای آتی ادامه یابد ، ریزش قیمت ها سرعت گرفته و قیمت ها بیشتر افت خواهد کرد.


نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو نیز معتقد است : با وجود شرایط رکودی بازار خودرو، سرنوشت نهایی قیمت ها تا حد بسیار زیادی به روند عرضه خودروهای ثبت نامی توسط دو خودروساز بزرگ کشور بستگی دارد و در صورت عدم تامین تقاضا در چند ماه پایانی سال، احتمال افزایش مجدد قیمت ها با روندی تدریجی وجود دارد.


اسد کرمی با تاکید بر عدم تاثیر افزایش قیمت بنزین بر جریان کنونی قیمت در بازار خودرو، به خبرنگار پرشین خودرو گفت: افزایش قیمت خودرو در هفته های اخیر ناشی از عدم تعادل در بازار عرضه و تقاضا و کاهش عرضه از سوی شرکتها و عدم صدور فاکتور صورت گرفته و افزایش قیمت بنزین تاثیر چندانی در بازار خودرو نداشته است.


وی همچنین علت شرایط کنونی بازار خودرو را موج سواری دلالان برای قیمت سازی در بازار عنوان کرده و می گوید: در حال حاضر خودرو صفر داخلی چندانی در بازار وجود ندارد و عمده این خودروها در دست دلالانی است که با در اختیار گرفتن بازار ، اجازه خرید به متقاضیان واقعی را نمی دهند.


این مقام صنفی در اتحادیه نمایشگاه داران تاکید می کند: در صورتی که عرضه به اندازه کافی انجام شود، گرانی در بازار خودرو ایجاد نخواهد شد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!