چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۱۲ | ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
ضوابط و مقررات فعالیت امداد خودروها ابلاغ شد / با تدوین ضوابط امداد خودروها، ایجاد انجمن امداد خودرو محلی از اعراب ندارد
۱۲:۱۲ | ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
اجاره خودرو
/اختصاصی/فعالیت شرکتهای امداد خودرویی مشمول قانون نظام صنفی می شود؛

ضوابط و مقررات فعالیت امداد خودروها ابلاغ شد / با تدوین ضوابط امداد خودروها، ایجاد انجمن امداد خودرو محلی از اعراب ندارد

پرشین خودرو: شرکت های امداد خودرویی مشمول قانون نظام صنفی می شوند به همین منظور ضوابط فعالیت امداد خودروها مطابق با قانون نظام صنفی و با همکاری معاونت امور صنایع وزارت صنعت و اتاق های اصناف تدوین و ابلاغ شده است.

رییس گروه تدوین مقررات و آیین نامه های صنفی مرکز امور اصناف و بازرگانان، در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو با اعلام این مطلب اظهار داشت: تدوین ضوابط و مقررات فعالیت شرکت های امداد خودرو خودروسازان که خدمات گارانتی ارائه می کنند بر عهده معاونت امور صنایع وزارت صمت است اما نظارت و تدوین ضوابط فعالیت سایر امداد خودروها بر عهده مرکز امور اصناف وزارت صمت قرار دارد.
 

ابوالفضل کردی افزود: در یک سال اخیر ضوابط و مقررات صدور مجوز و پروانه فعالیت امداد خودروها تدوین و به کل کشور ابلاغ شده است همچنین این ضوابط به کمیسیون های نظارت در سراسر کشور اعلام و کد آیسیک در سامانه اصناف تعریف شده است. بنابراین متقاضیانی که مایل به فعالیت در حوزه امداد خودروها هستند باید به سامانه اصناف مراجعه و پس از درخواست پروانه کسب در سامانه و ثبت کد آیسیک، مطابق با ضوابط و مدارکی که اعلام شده، پروانه کسب را دریافت کنند.


وی تصریح کرد: در حال حاضر شرکت های امداد خودرویی تحت پوشش اتحادیه های صنفی همگن قرار دارند تا زمانی که شرکت های امداد خودرویی به یک حد نصاب قانونی برسند و بتوانند اتحادیه مستقل داشته باشند.

کردی افزود: معاونت امور صنایع نیز در خصوص موضوع شرکت های امداد خودرویی ابهاماتی داشت که در پاسخ به نامه آنها اعلام شد که از آنجا که امداد خودروها مشمول قانون نظام صنفی هستند ضوابط صدور پروانه فعالیت از سال گذشته تعیین و ابلاغ شده است.

رییس گروه تدوین مقررات و آیین نامه های صنفی مرکز امور اصناف و بازرگانان، با توجه به اظهارات مدیر کل دفتر حمل و نقل وزارت صمت مبنی بر واگذاری ساماندهی و نظارت بر شرکت های امداد خودرو ایران و امداد خودرو سایپا به حوزه اصناف، گفت: با توجه به اینکه خدمات امدادی این دو شرکت در قالب خدمات گارانتی است در پاسخ به نامه معاونت امور صنایع اعلام کردیم در صورت واگذاری خدمات این شرکت ها به بخش خصوصی، ملزم به دریافت پروانه کسب خواهند بود. اما چنانچه در ارائه خدمات امکانات و نیرو و پرسنل امداد خودرویی آنها وابسته به شرکتهای خودروسازی باشد نیازی به پروانه کسب نخواهند داشت.

 

امداد خودروکردی گفت: با این حال چنانچه نظر وزیر صنعت این باشد که این دو شرکت امداد خودرو با شرایط فعلی زیر نظر امور اصناف قرار گیرند ما نیز ناگزیر به اجرای آن در چارچوب قانون خواهیم بود و در قالب سیاست های واگذاری به بخش خصوصی این موضوع را پیگیری می کنیم.

وی همچنین با توجه به طرح مباحثی در خصوص ایجاد انجمن صنفی امداد خودرو در کشور متذکر شد: تا این لحظه انجمنی تحت عنوان انجمن صنفی کارفرمایی امداد خودرو در کشور ایجاد نشده است هر چند اصناف اختیار دارند طبق آیین نامه مصوب هیات وزیران توسط وزارت کار، انجمن صنفی در قالب کارفرمایی یا کارگری را ایجاد کنند که عضویت در آن اختیاری است ضمن اینکه این انجمن ها هیچ گونه اختیارات قانونی ندارند تا امری را به جبر تکلیف کنند.

 

امداد خودرواین مقام مسئول در ادامه تاکید کرد: اما اتحادیه ها چارچوب عملکردشان قانون نظام صنفی است در حقیقت بخشی از مسائل حاکمیتی دولت همچون انجام صدور پروانه کسب به آنها تفویض شده است بنابراین عضویت در آنها اختیاری نیست.

رییس گروه تدوین مقررات و آیین نامه های صنفی مرکز امور اصناف و بازرگانان با تاکید بر اینکه تشکلی به نام انجمن صنفی امداد خودرو را نمی شناسیم، عنوان کرد: بارها اعلام کردیم که تنها باید اتحادیه تشکیل شود و چنانچه کسی متقاضی فعالیت در امداد خودرو است حتما باید از طریق اتحادیه مراجعه و در خواست پروانه کسب را ارائه و ضوابط را اخذ نموده و سپس شروع به فعالیت کند و چنانچه این کار را انجام ندهد اداره اماکن محل فعالیت آنها را پلمپ خواهد کرد.

کردی در پایان با اشاره به موضوع تشکیل انجمن امداد خودرو در کشور، خاطر نشان کرد: در یک برهه زمانی به دلیل بلاتکلیفی در خدمات خودرویی موضوع تشکیل انجمن امداد خودرو طرح شد اما با تعیین تکلیف در این بخش و تعیین اتحادیه صنفی و کد و رسته مشخص، دیگر تشکیل انجمن امداد خودرو در کشور محلی از اعراب ندارد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!