شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۴۳ | ۱۳۹۱/۰۳/۲۰
حمایت مجلس از تولید وانت نیسان دیزلی زامیاد
۱۰:۴۳ | ۱۳۹۱/۰۳/۲۰
اجاره خودرو

حمایت مجلس از تولید وانت نیسان دیزلی زامیاد

پرشین خودرو: خبر توقف خط تولید تنها خودرو سبک دیزلی کشور واکنش های متفاوتی را در بین نمایندگان مجلس به دنبال داشته است.

به گزارش خبرنگار «پرشین خودرو»، چندی پیش اخباری بر روی خروجی خبرگزاری های کشور منتشر شد مبنی بر به دنبال محقق نشدن حمایت‌های وزارت نفت، ادامه تولید وانت نیسان دیزلی زامیاد به عنوان تنها خودرو سبك دیزلی كشور در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت.

ماجرا از آنجا آغاز شد که شركت زامیاد با عرضه وانت نیسان دیزلی تولیدی خود در هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی حضور یافت و در غرفه خود بنرهایی مبنی بر احتمال توقف تولید وانت نیسان دیزلی قرار داد.

در این بنرها متن قراردادهای منعقد شده بین شركت زامیاد با شركت بهینه‌سازی مصرف سوخت منتشر شد كه براساس آن شركت بهینه سازی در سال 1387 متعهد شده بود با اختصاص منابع مالی از پروژه تولید وانت دیزلی در كشور حمایت كند. با این حال طبق اطلاعات منتشر شده به دلیل عدم تحقق حمایت‌های وعده داده شده، ادامه تولید این خودرو در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

در این میان نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر ادامه تولید تنها خودرو سبک دیزلی کشور تاکید کردند.

مجلس ‌از تولید وانت دیزل در کشور حمایت می کند

عضو سابق کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به نامگذاری سال جاری به نام سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی و ضرورت حرکت صنایع مختلف کشور در راستای تحقق این شعار، گفت: لازم است که خودروسازان داخلی به تناسب حمایت هایی که از آن صورت پذیرفته، ‌به منظور تحقق شعار سال جاری، حرکتی جدی در مسیر رشد و توسعه صنعت خودروسازی آغاز نماید.

کاظم دلخوش ضمن مثبت ارزیابی نمودن استفاده از سوخت دیزل در خودروها، ‌اظهار داشت: تولید خودروهای دیزل توسط شرکت های خودروساز داخلی از جمله اقدامات مثبت خودروسازان داخلی در راستای همگام شدن با صنایع خودروسازی کشورهای پیشرفته و جامه عمل پوشاندن شعار سال جاری است.

وی بر ضرورت حمایت ارگان های مختلف از شرکت های خودروساز داخلی جهت تحقق هرچه بهتر این مهم و تولید وانت دیزل تاکید کرد و گفت: با وجود اینکه پیش از این شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور به منظور تولید وانت دیزل تعهداتی را طی تفاهم نامه ای به شرکت سازنده این خودرو (شرکت زامیاد) متحمل شده بود، ‌اما متاسفانه این امر از سوی شرکت بهینه سازی مصرف سوخت مورد رعایت قرار نگرفت و تسهیلات پیش بینی شده به شرکت مزبور ارائه نگشت.

دلخوش متذکر شد: امیدواریم این شرکت به تعهدات خود در این زمینه عمل کند زیرا تفاهم نامه برای تولید این نوع خودروها در حد قرارداد است و باید اجرایی شود.

وی در پایان با اعلام اینکه مجلس شواری اسلامی پیگیر اخذ مطالبات شرکت زامیاد (شرکت خودروسازی تولید کننده وانت دیزل) از شرکت بهینه سازی مصرف سوخت خواهد بود، اذعان کرد: لازم است که اخذ مطالبات این شرکت در مرحله نخست از طریق مراجع ذی صلاح مورد پیگیری قرار گیرد ضمن آنکه مجلس نهم حمایت های لازم را جهت جامه عمل پوشاندن به مطالبات این شرکت خودروسازی به عمل خواهد آورد.

موانع موجود بر سرراه تولید وانت دیزل باید هر چه زودتر برطرف شود

‌یکی دیگر از اعضا سابق کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی خواستار پیگیری سریع موضوع تعهدات شرکت بهینه سازی مصرف سوخت به شرکت زامیاد شد و گفت: با توجه به قانون ارتقاء کیفیت خودرو که در مجلس به تصویب رسید، این قانون ضمن تاکید بر کاهش مصرف سوخت، ‌جایگزینی سایر سوختها از جمله دیزل را در تولید خودروها در دستور کار شرکت های خودروسازی قرارداده است.

حسین گروسی ضمن اشاره به تولید وانت دیزل در کشور گفت: تولید وانت های دیزلی علاوه براینکه مشکلات بخش حمل ونقل کشور را حل می کند در کاهش مصرف سوخت در این بخش موثر است که متاسفانه در نحوه تولید این خودروها مشکلاتی ایجاد شده که سریعاً باید برطرف شود.

وی افزود: با توجه به اینکه امسال سال تولید ملی و حمایت از کاروسرمایه ایرانی نام گرفته است دولت، مجلس و تولیدکنندگان موظف هستند راهکار های مناسبی را برای حمایت از تولید ملی ارائه دهند و بجای سنگ اندازی در تولید وانت های دیزلی که برای بخش حمل ونقل بسیار مفید و موثر است موانع موجود برسرراه تولید این خودرو هارا برطرف کند.

وی خواستار مساعدت بیشتر شرکت بهینه سازی مصرف سوخت برای پرداخت هزینه تولید این خودروها شد و گفت: مجلس انتظار دارد شرکت های ذی ربط گامهای موثر تری برای افزایش تولید ملی بردارند تا استفاده بهینه ای از سرمایه های ملی داشته باشیم و شرکت بهینه ساری مصرف سوخت نیز با پرداخت هزینه های تولید این خودروها از متوقف شدن خط تولید آن جلوگیری به عمل آورد.

مجلس ورود می کند

عضو سابق کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: باید از خودروسازانی که با توجه به مشکلاتی که در تولید خودروها وجود دارد به تولید خودروهای دیزلی از جمله وانت روی آورده اند تشکر ویژه ای کرد.

احد خیری گفت: تولید چنین خودروهایی علاوه بر اینکه در بخش روستایی و کشاورزی بسیار موثر است می تواند به حمل ونقل عمومی شهری نیز کمک به سزایی در زمینه کاهش آلایندگی ها و گسترش حمل ونقل عمومی داشته باشد.

وی خواستار حمایت از تولید وانت دیزل در کشور شد و گفت: با توجه به اینکه هم اکنون این صنعت نوپا است باید حمایت های دولتی را در کنار این صنعت داشته باشیم تا آرام آرام این صنعت شکل گیرد لذا از توقف خطوط تولید این نوع خودرو باید جداً جلوگیری به عمل آید.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شرکت بهینه سازی مصرف سوخت باید طبق تفاهم نامه ای که با شرکت زامیاد داشته است مبالغ مورد نظر را به این شرکت پرداخت کند تا علاوه بر حمایت از تولید ملی از بیکاری عده ای جلوگیری به عمل آورد.

شركت بهینه سازی مصرف سوخت ملزم به اجرای مفاد تفاهم نامه است

‌یکی دیگر از اعضا سابق کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خواستار افزایش تولید خودروهای دیزلی در کشور شد و گفت: پیشرفتهایی که امروزه در تکنولوژی های روز دنیا شاهد آن هستیم نشان می دهد کشورهای مختلف به سمت و سوی تولید خودروهای دیزلی روی آوردند.

فخرالدین حیدری خواستار پایبندی سازمان بهینه سازی مصرف سوخت به تعهدات خود در تولید وانت دیزل شد و گفت: معمولاً در تفاهم نامه هایی که بین دوشرکت منعقد می شود دو شخصیت حقوقی خواستار انجام این تعهدات هستند و به همین منظور تفاهم نامه حالت اجرایی پیدا می کند و حتی در صورت عدم پایبندی به تعهدات از سوی یک شرکت آن شرکت می تواند مشمول پیگرد قانونی شود بنابراین شرکت بهینه سازی مصرف سوخت باید به تعهدات خود در راستای پرداخت مطالبات شرکت زامیاد عمل کند تا هرچه زودتر این خودروها تولید و روانه بازار شود.

لزوم حمایت صندوق توسعه ملی از پروژه تولید وانت دیزل

‌یکی دیگر از اعضا سابق کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی عدم توزیع گازوییل سراسری را باعث کندی تولید خودروهای دیزلی در کشور عنوان کرد و گفت: در بررسی لایحه پنجم توسعه، تولید خودروهای سواری با سوخت دیزل و ورود آن به کشور به شرط رعایت قانون ارتقای کیفی تولید خودرو و قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی آزاد شده است.

شهریار طاهرپور گفت: هم اکنون وانت های بسیار مناسبی برای بخش حمل نقل در برخی شرکت های خودروسازی تولید می شود که در صورتیکه از تولید این خودروها توسط سازمان بهینه سازی مصرف سوخت حمایت نشود باعث تعطیلی تنها خط تولید وانت دیزلی کشور می شود و در این رابطه شرکت مزبور باید به تعهدات خود جامع عمل بپوشاند.

وی گفت: با توجه به اینکه این تولیدات جزء اولین تولیدات خودروهای دیزلی در کشور است در صورتی که تسهیلات از سوی دولت و صندوق توسعه ملی اعطا نشود خط تولید این خودرو نیز مانند برخی محصولات از بین خواهد رفت.

عدم تمکین از مفاد قرارداد مستلزم پرداخت جرائم خواهد بود

همچنین عضو سابق کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر تولید و حمایت از ساخت خودروهای دیزلی در کشور گفت: تولید خودروهای دیزلی از مواردی بود که ضرورت تولید آن بارها در مجلس هفتم مورد بحث و بررسی قرار گرفت اما این موضوع در آن زمان جدی گرفته نمی شد و تمرکز بیشتر برر وی خودروهای سی.ان.جی قرار گرفت در حالی که هم اکنون کشور به شرایطی رسیده که ضرورت تولید خودروهای دیزلی بیشتر احساس می شود.

محمدرضا سجادیان به ضرورت حمایت دولت از تولید خودروهای دیزلی در کشور پرداخت و افزود: باید با هماهنگی دولت و محوریت وزارت صنعت، معدن و تجارت و عضویت وزارتخانه هایی مثل نفت، اقتصاد، ‌سازمان حفاظت محیط زیست و یا نیروی انتظامی کارگروهی تشکیل شو د تا تمام جوانب کار در نظر گرفته شود و تا با تولید خودروی دیزل در کشور و سوخت مناسب آن نیز وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: در صورت عدم انجام تعهدات از سوی شرکت بهینه سازی این موضوع باید بین وزرای نفت و صنایع طرح و قطعا قابل رفع خواهد بود اما در صورت عمد رفع اختلاف موجود این موضوع در قوه قضائیه قابل طرح و بررسی خواهد بود.

وی در خصوص امکان طرح این موضوع در مجلس گفت: در صورتی این اختلاف در مجلس قابل طرح و بررسی خواهد کرد که این مشکل توسط دستگاههای مربوطه قابل حل نباشد و نیاز به ورود مجلس باشد که در این صورت مجلس و کمیسیون صنایع وارد و در کمیته ای تخصصی به رفع این مسئله خواهد پرداخت.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
وانت دیزل
نظر بینندگان
sobhan
vote
vote
۱۳۹۶/۰۴/۰۹
اقایون محترم خودرو ما همه قدیمی بدرد نخور شده حالاکه یک خودرو بروز وارد خط تولید ما شده شما نزارید تولید بشه خودرو دیزلی برای جاده های ما خوبه با این قیمت بنزین که ازاد شده دیگه کار کردن بانیسان نمی صرفه گازهم که دیگه کل جان ماشین رو میگیره
!
!
!