پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۶:۳۰ | ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
تشریح جزئیات و علل شلیک پدافند به هواپیمای اوکراینی
۱۶:۳۰ | ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
اجاره خودرو

تشریح جزئیات و علل شلیک پدافند به هواپیمای اوکراینی

پرشین خودرو: فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران: موقعی که اطمینان پیدا کردم برای هواپیمای اوکراینی این اتفاق افتاده است، واقعا آرزوی مرگ کردم.

به گزارش پرشین خودرو، سردار سرتیپ امیرعلی حاجی زاده در نشست خبری افزود: حادثه دلخراش سرنگونی هواپیمای اوکراینی را بنده در غرب کشور بعد از اجرای عملیات ضربات موشکی علیه پایگاه‌های آمریکا شنیدم و موقعی که اطمینان پیدا کردم این اتفاق افتاده است، واقعا برای خودم آرزوی مرگ کردم که‌ای کاش می‌مردم و چنین حادثه‌ای را شاهد نبودم.


وی گفت: ما یک عمر خودمان را پیشمرگ مردم کردیم و امروز همه آبروی خودمان را با خداوند متعال معامله می‌کنیم و در این شرایط سخت در مقابل دوربین‌ها ظاهر شدیم و توضیح می‌دهیم.


سردار حاجی زاده افزود: همین ابتدا عرض می‌کنم که بررسی‌ها و ارزیابی‌های این حادثه را ستاد‌های بالاتر و مجموعه قوه قضاییه انجام می‌دهند و اطلاعات کامل می‌شود و ابتدای صحبتم عرض می‌کنم که ما گردنمان از مو باریک‌تر است و همه مسئولیت این کار را می‌پذیریم و هر تصمیمی مسئولان بگیرند، مطیع هستیم.

 

سقوط هواپیماصبح چهارشنبه موضوع برخورد موشک به هواپیما را گزارش دادم


فرمانده هوافضای کشور گفت: بنده وقتی مطلع شدم صبح چهارشنبه بلافاصله مسئولان را مطلع کردم که موشک پرتاب شده به خودی زده شده است.


سردار امیرعلی حاجی زاده افزود: از زمان حادثه سقوط هواپیمای اوکراین در کشور مقامات سازمان هواپیمایی این حادثه را اصابت موشک نمی‌دانستند و براساس دانسته‌های خود عمل می‌کردند و از این حادثه خبر نداشتند.


وی ادامه داد: من در غرب کشور بودم که وقتی مطلع شدم موشک پرتاب شده به خودی زده شده است، بلافاصله مسئولان را مطلع کردم و بعد از این که به تهران رسیدم ستاد کل یک تیم بررسی حادثه تشکیل داد و این تیم و کسانی را که در آن دخیل بودند، بلافاصله قرنطینه کردند که لازم بود بررسی‌هایی در این زمینه صورت بگیرد و ظرف مدت ۴۸ ساعت بررسی‌ها صورت گرفت و صبح جمعه تمام اطلاعات جمع بندی و مشخص شد که واقعیت چه چیزی بوده است.


سردار حاجی زاده افزود: طبیعتا بعد از نهایی شدن موضوع ستاد کل اقدام به رسانه‌ای کردن پرتاب موشک به هواپیمای مسافربری اوکراین کرد.


وی گفت: بنده در ابتدا مطلع شدم و به مقامات اطلاع دادم و سازمان هواپیمایی کشوری که اصابت موشک به هواپیما را رد می‌کرد براساس اطلاعات هوایی خودشان بود و در واقع مقصر ما بودیم و خطا از سوی ما بوده است، چون نیرو‌های تحت فرمان ما دچار خطا شده اند.


فرمانده هوافضای سپاه تصریح کرد: سازمان هواپیمایی کشوری تجربه‌ای در زمینه اصابت موشک به هواپیما نداشته و اعتقاد داشته است که اگر موشکی به هواپیما اصابت کند هواپیما باید در ارتفاع منهدم شود، اما این هواپیما در زمان نشستن منهدم شده است.


سردار حاجی زاده گفت: موشک اصابت شده به هواپیما موشک کوتاه برد بوده و چون سرجنگی آن کوچک بوده، هواپیما را در ارتفاع متلاشی نکرده و زمانی که هواپیما روی زمین نشسته متلاشی شده است.


اپراتور فقط ۱۰ ثانیه فرصت تصمیم گیری داشت


فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: اپراتوری که به هواپیمای مسافربری شلیک کرده است، فقط ۱۰ ثانیه فرصت تصمیم گیری داشت.


سردار حاجی زاده در خصوص سامانه‌ای که درگیر شده و شلیک موشک داشته است، گفت: پیش بینی کردیم که مصاحبه‌ای نیز با اپراتوری که هواپیما را مورد حمله قرارد داده است، گرفته و پخش شود، اما وی تاکید دارد که ما چندین بار درخواست کردیم که فضای کشور از پرواز خالی یا متوقف شود.


سردار حاجی زاده گفت: در شرایط ۳- ۳ که بیشترین میزان آمادگی پدافندی است، این فرمان طبیعی است و البته برخی به این موارد توجه نمی‌کنند و پرواز‌ها در شرایط جنگی ادامه پیدا می‌کند و این سامانه در فاصله ۱۹ کیلومتر با یک هدفی که کروز تشخیص داده است، مواجه می‌شود.


سردار حاجی زاده ادامه داد: این سامانه ساعت ۲۴ مستقر شده و آماده شلیک بوده است و وقتی هواپیما بلند می‌شود، با توجه به اخطاری که اپراتور داده بود که وضعیت جنگی است و موشک کروز شلیک شده را اپراتور ما کروز تشخیص می‌دهد و موظف بوده است در این شرایط با خلبان تماس بگیرد، اما در آن شرایط سیستم ارتباطی با مشکل مواجه بوده است که علت آن می‌تواند وجود سامانه‌های جمینگ یا شلوغی خطوط باشد.


وی تصریح کرد: اپراتور به هر ترتیب نمی‌تواند ارتباط بگیرد و فقط ۱۰ ثانیه فرصت تصمیم گیری داشت و می‌توانسته است هدف را بزند یا از آن صرف نظر کند و متاسفانه در این شرایط این تصمیم بد را می‌گیرد و موشک به سمت هدف شلیک می‌شود و به هواپیما اصابت می‌کند.

 


این حادثه نتیجه شیطنت‌های آمریکا در منطقه است


فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران با بیان اینکه نیرو‌های مسلح و سپاه قصد پنهان کاری نداشتند و ما از این حادثه متاسفیم و همانند خانواده این شهدا غمگین هستیم و خود را شریک غم آن‌ها می‌دانیم، گفت: این اتفاق هزینه شیطنت‌ها و التهاب‌های آمریکا در منطقه است.


سردار حاجی زاده با تاکید بر اینکه در آن شب سطح آمادگی درگیری همه جانبه را داشتیم و تعداد زیادی هواپیمای دشمن در حال پرواز و احتمال شلیک کروز بود، به همین علت در آمادگی بسیار بالایی به سر می‌بردیم که متاسفانه به واسطه تصمیم گیری عجولانه یک فرد این حادثه رخ داد.


وی با بیان اینکه درباره این حادثه اطلاع رسانی می‌شود و گروه‌های مسئول باید رسیدگی کنند، گفت: از دید ما وقتی شرایط جنگی است باید توسط مسئولان تصمیم گیری شود.


سردار حاجی زاده افزود: بخش هوانوردی کشور در این حادثه مشکلی نداشته و هر مشکلی است به نیرو‌های مسلح مربوط است و هیچ کس در کشور در این خصوص تقصیری ندارد.


وی در پاسخ به سوالی درباره لغو پرواز‌های تجاری در این مقطع گفت: مسئول این بخش کسان دیگری بودند و باید به همانگونه که من در غرب کشور عملیات موشکی را کنترل می‌کردم آن‌ها نیز در این خصوص مسئولیت داشتند، ولی متاسفانه زمینه‌ای فراهم شد که این حادثه تلخ رخ داد.


آمریکایی‌ها تهدید کرده بودند ۵۲ نقطه ایران را می‌زنند


سردار حاجی زاده گفت: آمریکایی‌ها تهدید کرده بودند ۵۲ نقطه ایران را می‌زنند و طبیعتا سامانه‌های مستقر در تهران و پدافند در شرایط آماده باش به سر می‌بردند.


سردار امیرعلی حاجی زاده افزود: بیش از یک هفته شرایط منطقه و التهاب‌های منطقه و احتمال درگیری در منطقه واقعا نسبت به خیلی از سال‌ها بی سابقه بود و از ابتدای انقلاب ما شاید چنین شرایطی را شاهد نبودیم و خیلی احتمال درگیری بالا بود، هم آمریکایی‌ها در آماده باش صددرصد بودند و هم نیرو‌های مسلح ما در آماده باش صددرصد قرار داشتند.


وی گفت: ضمن اینکه آمریکایی‌ها تهدید کرده بودند ۵۲ نقطه ایران را می‌زنند و به خاطر همین همه یگان‌های آفندی و پدافندی در آماده باش صددرصد بودند، طبیعتا سامانه‌های مستقر در تهران و پدافند تهران در همین شرایط به سر می‌بردند.


فرمانده هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: بر اساس بررسی‌هایی که ما انجام دادیم و دوستان ما توضیح دادند، در شب حادثه وضعیت آمادگی را در شرایط جنگی قرار دادند، بالاترین سطح آماده باش توسط شبکه یکپارچه پدافند به سامانه‌ها ابلاغ شد، در این شرایط یک تعدادی از سامانه‌های پدافندی به رینگ پدافند هوایی اضافه شد.


وی گفت: یعنی نخستین سامانه‌ای که در محدوده غرب تهران مستقر می‌شود، همین حادثه‌ای که توسط آن رقم خورده است، در اطراف بیدگنه مستقر می‌شود.


سردار حاجی زاده افزود: در چندین مرحله این آماده باش ۳-۳ که بالاترین سطح آماده باش است، به همه شبکه تاکید می‌شود و همه سامانه‌های پدافندی در بالاترین سطح آمادگی به سر می‌بردند.


سردار حاجی زاده گفت: در مراحل مختلف چندین بار به این سامانه‌ها از جمله همین سامانه‌ای که درگیر شده، توسط شبکه یکپارچه اعلام می‌شود که موشک‌های کروزی به سمت کشور شلیک شده است و در یکی دو مرحله باز تاکید می‌شود گزارش‌های واصله مبنی بر این است که موشک‌های کروز در مسیر است و آمادگی داشته باشید و این سامانه‌ها نیز در بالاترین سطح آمادگی قرار داشتند که فقط کافی بود شاسی را فشار دهید و به آن‌ها نیز گفته شد که موشک‌ها شلیک شده و در مسیر است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!