سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۵:۵۳ | ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
ساخت آلیاژی با خواص ویژه صنعت حمل و نقل
۱۵:۵۳ | ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
اجاره خودرو

ساخت آلیاژی با خواص ویژه صنعت حمل و نقل

پرشین خودرو: محققان کشور موفق به ساخت قطعات آلومینیمی نانو ساختار در مقیاس آزمایشگاهی شدند که استحکام بالا و صرفه جویی در استفاده از مواد ویژگی این فلز است و در صنعت حمل و نقل کاربرد دارد.

به گزارش پرشین خودرو، محققان دانشگاه امیرکبیر با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موفق به ساخت قطعات آلومینیمی نانو ساختار در مقیاس آزمایشگاهی شدند. دستاورد مهم آن تولید مواد با استحکام بالا و به اندازه کافی سبک است. پس می‌تواند کاربردهای گسترده‌ای در صنایع گوناگون داشته باشد.

کامران دهقانی مجری این طرح پژوهشی گفت: این مواد به طور گسترده می‌تواند در صنایع حمل و نقل و هوافضا که علاوه بر بحث ایمنی، کاهش وزن نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است مورد توجه قرار گیرد. همچنین در این طرح دانش فنی تولید مواد فوق ریزدانه و نانو ساختار با روش ترکیبی جدید توسعه یافت و نمونه محصول تولید شده و آزمایشات لازم روی آن انجام شد.

 

آلیاژ


به گفته وی، تلاش برای کاهش وزن وسیله نقلیه و از طرفی بهبود مسائل ایمنی با تولید مواد خاص سال‌ها است که در حال انجام است. تحقیقات مختلفی برای افزایش استحکام مواد و در کنار آن کاهش وزن و حجم مواد مورد استفاده در صنایع مختلف انجام شده است و تکنیک‌های مختلفی در این زمینه پیشنهاد شده است.

این محقق افزود: یکی از روش‌های افزایش نسبت استحکام به وزن مواد استفاده از روش‌های تغییر شکل پلاستیک شدید است. استفاده از فرایند ترکیبی تغییر فرم پلاستیک شدید و عملیات حرارتی پخت سختی برای نخستین بار در این طرح ارائه شد. با استفاده از این روش امکان تولید مواد با نسبت استحکام به وزن بسیار بالا با قابلیت استفاده در صنایع حمل ونقل و در نتیجه مصرف انرژی کمتر و آلودگی کمتر وجود دارد.

منبع:م هر

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!