چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۳۱ | ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
تسهیلات در حوزه پارکینگ دلیل ترافیک و آلودگی
۱۴:۳۱ | ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
اجاره خودرو

تسهیلات در حوزه پارکینگ دلیل ترافیک و آلودگی

پرشین خودرو: رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه ارائه تسهیلات در حوزه پارکینگ و قیمت پایین سوخت سبب افزایش استفاده از خودروهای شخصی می‌شود، گفت: جراحی اقتصادی در کشور یک تصمیم حاکمیتی است.

به گزارش پرشین خودرو، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در حاشیه یکصد و نود و سومین جلسه شورای شهر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ماه بهمن آغاز شده و شورای شهر و شهرداری باید تا 15 این ماه عوارض درآمد پایدار شهرداری را تصویب کنند، بر همین اساس 4 لایحه عوارضی با قید یک فوریتی مطرح شد که به تصویب رسید و ان‌شاءالله برای سال 99 پس از بررسی جزئیات آن اجرایی می‌شود.

وی افزود: موضوع عوارض ساختمانی، فضای سبز و طرح ترافیک از جمله این لوایح مربوط به عوارض بود که امیدوارم هر چه سریع‌تر به کمیسیون‌ها ارجاع شود و آنها پاسخ دهند و در صحن شورا، جزئیات مورد بررسی قرار گیرد.


رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: بحث دیگری که امروز در صحن مطرح شد، مسئله متمم بودجه است که به تصویب رسید و همچنین لایحه بودجه 99 را شهرداری قول داده طی یک هفته به شورای شهر می‌فرستد.

 

محسن هاشمی


به گفته وی ، 5 میلیارد و 300 میلیون تومان میزان متمم بودجه بوده که بخشی از آن برای دیون و بخشی از آن برای هزینه‌ها تا پایان سال اختصاص داده شده است.

هاشمی گفت: همچنین عوارض مشاغل و کسب و پیشه در صحن امروز مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت،‌ به دلیل اینکه شکایات بسیاری در این زمینه به ما واصل شده بود و بررسی‌ها نشان داد طی پنج سال گذشته تاکنون نسبت به تغییر عوارض کسب و پیشه اقدامی صورت نگرفته است.

هاشمی بیان داشت: براساس تصویب شورای شهر، قرار شد شهرداری بازبینی یک‌هزار و 120 کد مشاغل را انجام دهد و هرکدام جدا جدا در کمیسیون مربوطه مورد بررسی قرار گیرد.

وی اعلام کرد: امروز در صحن شورا افزایش 10 تا 50 درصدی عوارض مشاغل و کسب و پیشه را مطرح داشتیم که البته این عوارض مربوط به پنج سال است و اگر برای یک سال درنظر بگیریم، کمتر از پنج سال خواهد بود.

رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به اینکه چرا نرخ حمل و نقل ترافیک، میزان آن هنوز برای سال آینده مشخص نشده است، گفت: تعیین عوارض تا قبل از 15 بهمن انجام می‌گیرد که موضوع کرایه‌ها متفاوت است و یک مسئله خدماتی است و در طول سال می‌توان آن را بررسی کرد.

وی در مورد اینکه چرا عوارض کاهش نمی‌یابد و همیشه بیشتر می‌شود گفت: به دلیل اینکه تورم زیاد است و مسلما عوارض افزایش می‌یابد.

وی در مورد کمبود پارکینگ در پایتخت گفت:‌ بحث پارکینگ همیشه در جهان مطرح است. در دهه 50 میلادی یک دفعه موضوع خودرومحوری و اتوبان‌محوری مطرح شد ولی با گذشت زمان، مبحث پارکینگ جدی شد و برخی از دانشگاهیان گفتند ضرورتی برای ارائه تسهیلات در قالب پارکینگ برای خودروهای سواری نباید باشد، چرا که این موضوع سبب ترافیک و آلودگی خواهد شد.

وی بیان داشت:‌ در برخی از کشورها با افزایش قیمت سوخت، ترافیک را کنترل می‌کنند و اگر قیمت سوخت گران نباشد، مردم تشویق به استفاده از خودروی شخصی می‌شوند. در دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که سوخت باید آنقدر گران باشد که استفاده از حمل و نقل عمومی به صرفه‌تر باشد، همچنین بخشی از درآمد حاصل از سوخت باید به توسعه این ناوگان اختصاص یابد.

هاشمی بیان داشت: در کشورهای توسعه‌یافته قیمت سوخت برایشان 50 سنت تمام می‌شود ولی آن را یک و نیم یورو می‌فروشند، این در حالی است که ما در ایران سوخت را هم که می‌خواهیم به قیمت تمام شده بفروشیم مردم قبول نمی‌کنند.

وی بیان داشت: توجه به موضوع افزایش حمل و نقل عمومی همیشه مدنظر بوده و برخی از مطالعات نشان داده که هرمتر تجاری برای پارکینگ اگر آنقدر گران باشد صرف نمی‌کند مردم خودرو از منزل بیرون آورند، بنابراین مسئله پارکینگ پیچیده است و ابعاد مختلفی دارد.

رئیس شورای شهر تهران خاطرنشان کرد:‌ اقتصاد کشور بر روی فندانسیون درستی قرار نگرفته و از طبقه 10 یک‌دفعه به طبقه 30 رفته‌ایم، در حالی که باید آن را از پایه درست کرد، ولی باید دید که نظام می‌تواند این جراحی اقتصادی را انجام دهد که البته همراهی مردم حائز اهمیت است و همه این موارد یک تصمیم حاکمیتی محسوب می‌شود که رسانه‌ها می‌توانند در این امر نقش کمک‌کننده داشته باشند.

منبع: فارس

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!