شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۵۸ | ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
ثبت نام ۳۰ هزار متقاضی سفر‌های نوروزی عتبات
۱۴:۵۸ | ۱۳۹۸/۱۱/۲۹

ثبت نام ۳۰ هزار متقاضی سفر‌های نوروزی عتبات

پرشین خودرو: رئیس سازمان حج و زیارت گفت: بیش از ۳۰ هزار نفر از متقاضیان سفر‌های نوروزی عتبات در سامانه مربوطه ثبت نام اولیه کرده اند.

به گزارش پرشین خودرو، علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت گفت:بیش از ۳۰ هزار نفر از متقاضیان سفر‌های نوروزی عتبات در سامانه مربوطه ثبت نام اولیه کرده اند.

وی افزود:از این تعداد حدود ۲۰ هزار نفر برای سفر زمینی به عتبات و حدود ۱۰ هزار نفر هم برای سفر‌های هوایی نوروزی ثبت نام کردند.

رشیدیان گفت: نتایج ثبت نام اولیه ۲۹ بهمن ماه طی قرعه کشی انجام می‌شود و زمان اعزام زائران نوروزی عتبات تعیین و به آنان اعلام خواهد شد.

وی با بیان اینکه طی ماه‌های گذشته با وجود شرایط خاص عراق اعزام زائران به عتبات متوقف نشده بود، عنوان کرد: سفر‌های عتبات به صورت هوایی به مقصد شهر نجف از آنجا به کربلا، کاظمین و سامرا و دوباره به نجف انجام می‌گرفت.

 وی افزود: امروز نیز با توجه به امنیت پایدارتری که در کشور عراق به واسطه خون شهدایی همانند سردار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس ایجاد شده و همچنین با توجه به بررسی‌ها و مجوز‌هایی که دریافت شده است، ثبت نام برای اعزام‌های زمینی هم آغاز شد و از ۱۶ تا ۲۵ بهمن ماه از متقاضیان ثبت نام شدند.

اعزام زمینی زائران عتبات از ۲۷ بهمن ماه کلید خورد

وی تصریح کرد: از ۲۷ بهمن ماه دوباره اعزام‌های زمینی عتبات فعلا فقط از طریق مرز مهران از سر گرفته شده و امید است به زودی از سایر مرز‌های زمینی هم انجام شود.

رشیدیان با بیان اینکه اعزام هوایی زائران عتبات عالیات هم همانند قبل تداوم می‌یابد، گفت: ثبت نام برای اعزام‌های نوروزی هم انجام شده است و بعد از قرعه کشی زمان اعزام‌های نوروزی به متقاضیان اعلام می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به وجود برخی آسیب‌ها و نواقص در سفر‌های عتبات اظهار کرد: در فرصتی که کاهش اعزام‌های عتبات برای ما ایجاد کرد، کارشناسان مربوطه در بخش‌هایی که در اختیار و حیطه کاری سازمان است اعم ازحوزه‌های تغذیه، تدارکات و حمل و نقل پیگیری و تلاش کردند تا بخشی از آسیب‌ها را رفع نموده و خدمات مناسب‌تر و بهتری به زائران مان داشته باشیم.

وی تصریح کرد:، اما بخشی از این خدمات هم از جمله مراکز اقامتی عراق همان است که در این کشور وجود دارد و ناچار باید از همان استفاده کنیم، اما هم اکنون با کمک سرمایه گذاران ایرانی در نجف هتل مناسبی در حال ساخت است که می‌تواند شرایط مناسبی برای اقامت زائران ما فراهم کند.

رشیدیان در بحث هزینه‌های سفر به عتبات عالیات هم گفت: با توجه به شرایط کاهش ارزش پول ملی در برابر ارز‌های خارجی خیلی نرخ‌ها تغییر نکرده، چنانکه هزینه اعزام زمینی زائران از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و اعزام‌های هوایی نیز از سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان تا ۴ میلیون تومان تعیین شده و بسته سفر شامل زیارت شهر‌های نجف، کربلا، کاظمین و سامرا بوده و همچنان هم هست.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه تصریح کرد: سفر‌های انفرادی در شرایط فعلی متوقف است، اما امید است با راه اندازی کاروان‌ها شرایط به مرور برای سفر‌های عمومی زائران عتبات هم فراهم شود.

وی در عین حال تاکید و توصیه کرد: متقاضیان سفر به عتبات عالیات از ظرفیت‌های سازمان حج و زیارت و دفاتر زیارتی برای سفر‌های عتبات بهره گیرند، زیرا برای کاروان‌های دارای مجوز سازمان حج و زیارت، ملاحظات مربوط در حوزه‌های مختلف از جمله عزت، کرامت و نیز امنیت زائران و مباحث فرهنگی به خوبی دارند حال آنکه آزادبر‌ها در موارد متعدد دچار مشکل شده اند و برای زائران ما مشکلاتی را ایجاد نموده اند که انتظار می‌رود متقاضیان به توصیه‌ها و تاکیدات مربوطه در این حوزه توجه جدی داشته باشند.

وی تصریح کرد: حتی برای افرادی که تصمیم به سفر‌های کوتاهتری فقط به یکی دو شهر زیارتی در عراق دارند را هم بسته‌های مناسبی تهیه و تدارک شده است.

نظر بینندگان
!
!
!