پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۷:۱۰ | ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
خودروهای برقی نیاز به تعویض كدام قطعات دارند؟
۱۷:۱۰ | ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
اجاره خودرو

خودروهای برقی نیاز به تعویض كدام قطعات دارند؟

پرشین خودرو: بعد از پیمایش بیش از نیم میلیون كیلومتر، خودروهای برقی نیاز به تعویض كدام قطعات دارند؟ اولین خودروی برقی تسلا كه پیمایش آن از نیم میلیون كیلومتر گذشته می تواند این اطلاعات را به ما بدهد.

به گزارش پرشین خودرو، در وبسایتی كه مخصوص فروش تسلای دست دوم است، آخرین خودرویی كه فروخته شده، بیشترین پیمایش را برای خودروهای تسلا به ثبت رسانده كه یك خودروی مدل X 2016 اجاره ای است و كیلومترشمار آن از 400 هزار مایل عبور كرده است. شركتی كه صاحب این خودرو است، تسلوپ، Tesloop، تمامی سابقه تعمیرات و نگهداری این خودرو را حفظ كرده و بر اساس این سابقه می توان گفت یك خودروی كراس اور برقی در طی پیمایش 400 هزار مایل به تعویض چه قطعاتی نیاز دارد.


تسلوپ، تعدادی خودروی برقی برای جابه جایی مسافر در یك محدوده مشخص را در شبكه خود مورد استفاده قرار داده است. به بیان دقیق تر مردمی كه بین شهرهای لس آنجلس، سان دیگو، پام اسپرینگ و لاس وگاس تردد دارند می توانند از خودروهای اجاره ای تسلوپ استفاده كنند. برای همین است كه می توان گفت این كمپانی بیشترین پیمایش خودروهای تسلا را به ثبت رسانده است. این كمپانی به ثبت دقیق خدمات تعمیر و نگهداری هم معروف است. تجزیه و تحلیل این خدمات به معنی انتقاد از كمپانی تسلا نیست و معنی ضمنی این خبر هم این نیست كه خودروهای تسلا قابل اعتماد نیستند.


بر اساس فهرست تعمیرات، هزینه تعمیرات در این سه سال 29 هزار دلار بوده و به طور طبیعی در بخش های برقی، باتری از همه بیشتر، بعد تریم داخلی و صندلی ها، در رده بعدی قوای محركه و سرآخر هم تعمیرات مربوط به ترمزها است.

در 72 هزار مایل و 115 هزار مایل كمپرسور سیستم گرمایشی سرمایشی باید تعویض شود. دلیل اصلی آن هم این است كه این تسلای مدل X بیشترین مسافتی كه طی كرده در بیابان بوده است. نكته بعدی این كه كمپرسور كولر این خودروها از باتری های ولتاژ بالا تغذیه شده نه از تسمه ای كه به موتور احتراق داخلی در خودروهای بنزینی وصل است. یك نگاه به نظرات مردم در فضای اینترنتی هم نشان می دهدكه بیشترین شكایت دارندگان خودروهای برقی كمپرسورهای AC است.

در 144 هزار مایل سویچ در روی ستون B تسلای X دچار نقص می شود. خود تسلا هم نقطه ضعف این سویچ را می داند و در مدل های بعدی رفع كرده است.

 

خودروهای برقیمورد شایع بعدی كه در این خودرو هم مشاهده شده، نقص در دكمه های لمسی صفحه نمایش داشبورد است. كه البته در 374 هزار مایل خود را نشان داده است. اما هزینه آن 2400 دلار بوده است.

در حدود 375 هزار مایل چراغ ایربگ این خودرو روشن شده است. این هم در اثر كار زیاد و به خاطر سیمكشی داخل كابین خودرو است.

در طول این 400 هزار مایل باتری 12 ولتی، سه بار نیاز به تعویض پیدا می كند.

دكمه های روی فرمان هم بعد از 250 هزار مایل ممكن است نیاز به تعویض داشته باشند. در مورد این خودروی مدل X در تعمیرات شاهد تعویض آن هستیم.

در این خودرو بعد از سپری شدن پیمایش 317 هزار مایل، باتری ولتاژ بالا دیگر به خوبی شارژ نمی شد كه صاحب شركت تصمیم به تعویض آن گرفته است. به طور طبیعی وقتی مشاهده می كنید كه با هر بار شارژ بیشتر از 56 مایل نمی توانید طی كنید، خودتان هم نگران می شوید كه نكند در راه بمانید. نكته نگران كننده آن این است كه روز داشبورد می بینید كه هنوز باتری دارید و می توانید چند مایل دیگری طی كنید كه باتری می میرد و شما را جا می گذارد.

تسلا در مدل های بالاتر و سالهای جدید این نقص را هم تا حدودی برطرف كرده است. اما به هر حال عمر این باتری های ولتاژ بالا هم یك حدی دارد و از یك جایی به طور كامل شارژ نمی شود و به طور كامل پیمایش روزهای اول را نخواهد داشت. به طور طبیعی هم تسلا در گارانتی خود اعلام كرده است كه این باتری های ولتاژ بالا تا 8 سال یا 150 هزار مایل دوام می آورند و بعد از آن باید تعویض شوند. بعد از آن دیگر این باتری ها زیر 70 درصد می روند.

نكته جالب تعمیرات این تسلای x این است كه لنت ترمز و روتورهای مخصوص آن در 166 هزار مایل نیاز به تعویض پیدا كرده اند كه البته بخشی از دلایل آن مسیرهای طی شده و ترافیك كم مسیر بوده است. شاید یكی از دلایل دیگر آن هم این است كه ترمز این خودروها مجهز به سیستمی است كه هنگام ترمز، انرژی كینتیك آن برای شارژ دوباره باتری خودرو به كار می رود.

این حرف درست است كه نمی توان موارد اجرا شده در مورد یك خودرو را به تمام محصولات تعمیم داد. از لحاظ آماری هم بهتر است كه جامعه آماری بزرگ باشد. اما نگاه به فهرست تعمیرات انجام شده برای این خودرو تا حدودی كارگشا و راهنمایی دهنده است كه صاحبان خودروها در بلند مدت باید مراقب كدام بخش های خودروی خود باشند. برای جزئیات دقیق تر به جداول منبع خبر مراجعه كنید.

منبع: سایپا

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!