چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۵:۳۴ | ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
موزه خودروی ریگا، سفر به دوران اتحاد جماهیر شوروی
۱۵:۳۴ | ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
اجاره خودرو

موزه خودروی ریگا، سفر به دوران اتحاد جماهیر شوروی

پرشین خودرو: وقتی صحبت از موزه می شود، آن چه به ذهن خطور می كند، چند خودروی فراری خیلی قدیمی و چند لامبورگینی است. بعضی از آنها هم چند خودروی فورد اوایل قرن بیستم دارند. خانه ی پر موزه ها چند خودروی عضلانی است. اما آیا نامی از خودروهای گاز، رافس، زیس، زیل یا مسكویچ شنیده اید؟

به گزارش پرشین خودرو، كنار دریای بالتیك، شهر ریگا در كشور لاتویا، میزبان كلكسیون تحسین برانگیزی از خودروهای دوران اتحاد جماهیر شوروی سابق است. برخی از این خودروها علاوه بر روسیه در لاتویا تولید شده اند. برخی از این خودروها، همان خودروی مردمی [مثل پراید خودمان] هستند و برخی لیموزین هایی از پلیتبرو [دفتر حزب كمونیسم] به نمایش گذاشته اند كه تحسین هر بیننده ای را برمی انگیزد.

در میان این خودروهای موزه ای، یك رولزرویس به چشم می خورد كه صاحب آن ژنرال لوئونید برژنف بوده است. برژنف در آن زمان به اقتضای نیاز این رولزرویس را به یك وانت تبدیل كرده است.


نوع چیدمان و عرضه ی خودروها در این موزه هم با موزه های دیگر متفاوت است. البته چون موزه اتحاد جماهیر شوروی سابق است دلیل نمی شود كه همه خودروهای عرضه شده روسی باشند. در این موزه تعداد زیادی خودروی پورشه قدیمی به نمایش گذاشته شده اند. و چون تعداد خودروها نسبت به فضای موزه بیشتر بوده، در فضای بیرونی هم چیدمان صورت گرفته است. در چیدمان آن هم سلیقه به كار رفته و هر چه جدیدتر بوده بیرون چیده شده و قدیمی تر ها را در مكان مسقف گذاشته اند. بنابراین در فضای داخلی پورشه نچیده اند.


در كنار این موزه چند رویداد در نظر گرفته شده تا بازدید كنندگان را به خود جلب كند. سالن اصلی این موزه، سفر به زمان است. تنها خودروی باقی مانده از آن دوره یك كریستین Kristin است كه درحقیقت یك سازنده اهل لاتویا در ایالات متحده دو سال پیش از كمپانی فورد راه اندازی است.

در طبقه زیر سالن اصلی، انواعی از وانت ها و ون ها چیده شده اند. خیلی از این وسایل نقلیه در كارخانه اتوبوس سازی ریگا در لاتویا تولید شده اند. ون های برند راف RAF در سرتاسر اتحاد جماهیر شوروی سابق پراكنده بوده اند. اگر شما سریال معروف چرنوبل از شبكه اچ بی او را دیده باشید، حتماً این ون ها را دیده اید.

 

موزه خودرودر طبقه بالای این موزه، محل نگهداری خودروهای گران قیمت و عتیقه است مثل لیموزین ها است. و این جا تفاوت بین قشر كارگر و خودروهای سدان كوچك آنها با حاكمان حزب و خودروهای بزرگ آنها مشخص می شود.

اكثر طراحی های دوران اتحاد جماهیر، تقلیدهایی از غرب است كه به تدریج رنگ و زبان و سبك بومی به خود گرفته است.

شاید نادرترین خودروی این موزه رولزرویس سیلور شدو مدل 1966 است كه به برژنف هدیه شده بوده است. و در ظاهر یكی از خودروهای محبوب وی هم بوده است. از خودروهای وی معلوم است كه او از عاشقان خودرو بوده.

اگر برژنف شخصیت مورد علاقه شما نیست، در همین موزه خودروی لیموزین ZIS استالین را می توانید ببینید. ظاهرا در آن دوره این لیموزین ها هواداران زیادی داشته است.

در این موزه بخشی از فضا به سبك زندگی دوران جنگ سرد و «پرده آهنین» بازسازی شده است. درست زمانی كه دنیا محل عبور و تردد آخرین مدل های خودرو میشد، شهروندان بلوك شرق خودروهای بدنه پلاستیك و سنگین وزن Traban سوار می شدند. به احتمال زیاد زندگی برای مردم عادی در آن زمان بسیار سخت بوده است. این موزه برای خود شهروندان اتحاد جماهیر سابق یاد و خاطره جوانی و نوجوانی و دور دور كردن با مسكویچ در مسیرهای پر از گل و لای را در ذهنشان بازآوری می كند.

 

موزه خودروبرای برخی از جوانان و نوجوانان امروزی در لاتویا، خیلی از این خودروها فقط در عكس ها و در خاطره وجود داشته و برای نوجوانان هم تازگی دارد. برگزاركنندگان موزه، با سلیقه اطلاعات مروبط به هر خودرو را كنار آن عرضه كرده اند. چند صفحه نمایش ال ایی دی هم به چند زبان تاریخچه برخی از این خودروها را به نمایش گذاشته است. كافه های این موزه هم قهوه و همبرگر سرو می كنند.

این موزه به جز تعطیلات مهم، با ورودی 10 یورو پذیرای علاقه مندان است. در این موزه یك تور عكاسی از اماكن پرجاذبه مثل زیردریایی هسته ای، ناوبرهای عظیم، برج و باروهای دوران قرون وسطی و گورستان هواپیما نیز در نظر گرفته شده است.

منبع: سایپا

نظر بینندگان
!
!
!