پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۵۵ | ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
وانت، آمار تولید تجاری‌ها را بالا برد!
۱۴:۵۵ | ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
اجاره خودرو

وانت، آمار تولید تجاری‌ها را بالا برد!

پرشین خودرو: آمار تولید خودروهای تجاری سبک و سنگین در کشور طی ۱۱ ماه امسال و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت، افزایشی که البته از صدقه سر وانت‌ها بوده است. در واقع اگر آمار وانت را از خودروهای تجاری حذف کنیم، تیراژ انواع کامیون و اتوبوس و ون در کشور طی ۱۱ ماه امسال و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، منفی خواهد شد.

به گزارش پرشین خودرو، طبق آمار ارائه شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، تا پایان بهمن امسال تنها ۶۵ هزار و ۴۸۸ دستگاه انواع محصول تجاری سبک و سنگین شامل کامیون، کشنده، اتوبوس، مینی‌بوس، ون و وانت توسط تجاری‌سازان خصوصی و همچنین شرکت‌های وابسته به خودروسازان نیمه دولتی به تولید رسیده است. این آمار از افزایش حدود۱۱ درصدی تولید تجاری‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد.


در حالت تفکیکی، تا پایان بهمن امسال ۲ هزار و ۸۴۱ دستگاه انواع کامیون، کامیونت و کشنده در کشور به تولید رسیده که نسبت به ۱۱ ماه سال گذشته افت بیش از ۷۰ درصدی را نشان می‌دهد. در این بخش، ایران خودرویی‌ها آماری هزار و ۹۹ دستگاهی را به خود اختصاص داده‌اند که نشان‌دهنده کاهش تیراژ ۴/ ۸ درصدی نسبت به ۱۱ ماه سال گذشته است. سایپایی‌ها اما تنها ۵۵۸ دستگاه از این مدل خودروهای تجاری را در ۱۱ ماه امسال تولید کرده و بنابراین در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، بیش از ۸۲ درصد افت را به ثبت رسانده‌اند. باقی تولیدات کامیون، کامیونت و کشنده نیز که عدد پایینی به شمار می‌رود، به شرکت‌های خودروساز بخش خصوصی تعلق دارد.

 

تولید خودرو

 


در بخش اتوبوس اما کل تولید طی ۱۱ ماه امسال فقط ۴۶۲ دستگاه بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت بیش از ۱۷ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین در مجموع ۸۵۰ دستگاه مینی‌بوس و میدل باس در کشور تا پایان بهمن به تولید رسیده که در مقایسه با ۱۱ ماه سال گذشته، از افت بالغ بر ۴۷ درصدی حکایت می‌کند. ازآنجاکه در حالت تفکیکی، آمار تولید اتوبوس و مینی بوس و میدل باس شرکت‌ها به‌صورت تجمیعی لحاظ شده، ایران خودرویی‌ها در کل آماری ۱۶۲ دستگاهی از خود به جا گذاشته‌اند. این آمار نشان می‌دهد تولید اتوبوس و مینی‌بوس و میدل‌باس در بخش تجاری‌ساز این شرکت (ایران خودرودیزل) ۵/ ۵ درصد کاهش نسبت به ۱۱ ماه ۹۷ داشته است. از واحدهای تجاری‌ساز سایپا نیز خبر می‌رسد تیراژ اتوبوس، مینی‌بوس و میدل باس آنها تا پایان بهمن، ۱۵۵ دستگاه بوده است. باقی‌مانده خودروهای تولیدی در این بخش نیز سهم شرکت‌های خصوصی است.

در بخش وانت اما روند تولید مثبت بوده، چه آنکه تا پایان بهمن امسال رشد ۳۳ درصدی در مقایسه با ۱۱ ماه ۹۷ به ثبت رسیده است. در مجموع ۶۱ هزار و ۱۳۴ دستگاه وانت در کشور تا پایان بهمن ۹۸ به تولید رسیده که سایپا بیشترین سهم را به واسطه وانت پراید داشته است. طبق آمار، این شرکت در ۱۱ ماه امسال ۴۷ هزار و ۵۶۵ دستگاه وانت را به تولید رسانده تا نسبت به مدت مشابه سال گذشته بالغ بر ۵۷ درصد رشد کند. ایران خودرو اما تنها پنج هزار و ۴۷۵ دستگاه وانت را به تولید رسانده که نشان از کاهش بیش از ۲۹ درصدی داشته است. شرکت‌های بخش خصوصی نیز در تولید وانت نقش داشته‌اند که البته آمار دقیق آنها در دست نیست.

در نهایت اما کل تولید ون در ۱۱ ماه امسال ۲۰۱ دستگاه بوده که در مقایسه با سال گذشته بیش از ۸۴ درصد افت را نشان می‌دهد. سهم ایران خودرو از تولید ون ۵۲ دستگاه و افت بالغ بر ۹۰ درصدی بوده و سایپا نیز تنها چهار دستگاه از این محصول تولید داشته که نشان از افت بالغ بر ۹۰ درصدی دارد. باقی ون‌ها را نیز شرکت‌های بخش خصوصی تولید کرده‌اند.

منبع: دنیای اقتصاد

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!