پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۵:۱۳ | ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
قطعه سازی از وضعیت قرمز خارج شد / مطالبات معوق 80 درصد از قطعه سازان تسویه شد
۱۵:۱۳ | ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
اجاره خودرو
/اختصاصی/دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی:

قطعه سازی از وضعیت قرمز خارج شد / مطالبات معوق 80 درصد از قطعه سازان تسویه شد

پرشین خودرو: دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور با اشاره به پرداخت تمام مطالبات معوق قطعه سازان کوچک توسط دو خودروسازی بزرگ کشور گفت: تا پایان روز گذشته بیش از 70 درصد از تسهیلات مصوب شورای پول و اعتبار به دو شرکت ایران خودرو و سایپا پرداخت شد و با تزریق منابع نقدینگی چه از محل تسهیلات مصوب و یا منابع خود خودروسازان به قطعه سازان، قطعه سازی کشور پیش از پایان سال از بحران خارج شد.

آرش محبی نژاد در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو، با اعلام این مطلب افزود: تاکنون بدهی 120 روزه هیچ کدام از خودروسازان به کل زنجیره تامین صفر نشده است و فقط قطعه سازان کوچک بودند که مطالبات معوق آنها صفر شد.

وی گفت: شاخص های پرداخت نشان می دهد که قطعه سازی از وضعیت قرمز خارج شده است بنابراین قطعه سازان سال 98 را نه به نحو مطلوب اما به صورت قابل قبولی به پایان رسانده و به تعطیلات سال جدید می روند.


تمام مطالبات 120 روزه قطعه سازان کوچک تسویه شد

محبی نژاد با اشاره به نقش موثر پرداخت این تسهیلات برای مقابله با ویروس کرونا، خاطر نشان کرد : در صورتی که پرداخت تسهیلات در این شرایط پرداخت نمی شد یقینا قطعه سازی وضعیت حاد و غیر قابل جبرانی را داشت با این وجود اقدام دیر هنگام مسئولان به نتیجه رسید و جای دارد که از بانک مرکزی و بانک های عامل ( ملی ، تجارت ، ملت و صنعت و معدن، پارسیان ، صادرات ، سپه و اقتصاد نوین ) و همچنین رسانه ها تشکر کنم که با همکاری و کمک آنها، بخشی از بدهی های معوق 120 روزه قطعه سازان تسویه شد.

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازان تصریح کرد: گزارش پرداخت ها مربوط به آخرین ساعات روز گذشته است و همچنان در آخرین روز سال خودروسازان در حال انجام پرداخت مطالبات بوده و الباقی تسهیلات مصوب شورای پول واعتبار نیز توسط برخی بانک های عامل در حال تخصیص به خودروسازان است .

محبی نژاد بیان کرد: هر چند بدهی های معوق هر دو خودروساز بزرگ به قطعه سازان به صفر نرسید و قطعه سازان کماکان طلبکار به پیشواز سال جدید می روند اما این طلب قابل تحمل است و تقریبا همه قطعه سازان بخشی از مطالباتشان را دریافت کردند.

وی در ادامه ضمن تشکر از تدبیر وزارت صمت در پرداخت مطالبات قطعه سازان کوچک تاکید کرد : با تدبیر وزارت صمت تقریبا تمام مطالبات 120 روزه قطعه سازان کوچک پرداخت شد در حالی که به رغم آنکه 80 درصد از حجم قراردادها در اختیار 20 درصد قطعه سازان است اما 20 درصد از مطالبات مربوط به 80 درصد قطعه سازان کوچک است که مسلما از توان مالی کمتری نیز برخوردارند که تسویه مطالبات این حجم 80 درصدی قطعا حرکتی خوبی بوده است.
 

خط تولید


مطالبات قطعه سازان بزرگ با توافق خودروسازان تعیین تکلیف شد

این قطه ساز داخلی افزود: همچنان قطعه سازان بزرگ و متوسط طلب کار عمده باقی ماندند هر چند بخشی از مطالبات آنها با ابزارهایی چون خرید دین و توافق با شرکتها تعیین تکلیف و تسویه شده است.

این مقام مسئول در انجمن قطعه سازان همگن در ادامه با اشاره به اختصاص تمام تسهیلات دریافتی توسط ایران خودرو به زنجیره تامین خاطر نشان کرد : در صورتی که تمام 5 هزار میلیارد تومان تسهیلات هم به زنجیره تامین تزریق شود باز هم مطالبات معوق قطعه سازان تسویه نمی شود .

مجبی نژاد همچنین ضمن تشکر از بانک مرکزی و بانک های عامل در پرداخت تسهیلات 5 هزار میلیاردی ، از بلوکه شدن بخشی از تسهیلات مصوب در نزد بانک ها انتقاد کرد و گفت : به رغم پرداخت هایی که صورت گرفته متاسفانه حدود 20 درصد از تسهیلات 5 هزار میلیارد تومانی نزد بانک های عامل بلوکه می شود و این مساله موجب می شود که تسهیلات کمتری به خودروسازان بابت تسویه مطالبات زنجیره تامین پرداخت شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با پرداخت تسهیلات و تسویه بخش مهمی از بدهی معوق قطعه سازان در سال 98 ، قطعه سازان آماده ادامه جهاد با تحریم ها و مقابله با کرونا در سال جدید می شوند.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!