پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۰۱ | ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
قضاوت علم بین رانندگی مردان و زنان
۱۳:۰۱ | ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
اجاره خودرو
/اختصاصی/زنان رانندگان بدی هستند؟

قضاوت علم بین رانندگی مردان و زنان

پرشین خودرو: خانم ها و آقایان تفاوت های فاحشی در سبک رانندگی خود دارند بطوریکه نه آقایان رانندگی خانم ها را قبول دارند و نه خانم ها رانندگی آقایان را. اینکه آقایان رانندگان بهتری هستند یا خانم ها یک بحث قدیمی و همیشگی است. علم در این باره چه توضیحی دارد؟

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، خانم‌ها می‌گویند که ویراژ دادن بین ماشین‌ها مختص آقایان است؛ چرا که می‌خواهند زودتر به مقصد برسند، اما پاسخ آقایان هم به این موضوع جالب است؛ چرا که آنها اعتقاد دارند خانم‌ها پشت فرمان قدرت تصمیم‌گیری ندارند، به همین دلیل خیلی آرام رانندگی می‌کنند. همچنین خیلی از آقایان، خانم‌ها را مقصر ترافیک شهری می‌دانند؛ چرا که معتقدند آنها رانندگان حرفه‌ای نیستند.

نتیجه مطالعه جدیدی که شرکت های بیمه ای درباره میزان ایمنی رانندگی زنان و مردان انجام داده اند، نشان داده است که رانندگی زنان ایمن تر از مردان است .

مطالعات انجام شده نشان می دهد که مردان 5 درصد بیشتر از زنان قوانینی را که موجب تصادف می شوند زیر پا می گذارند.

بیشتر بررسی ها و تحقیقات انجام شده در این زمینه این تئوری را که مردان به ویژه مردان جوان گرایش بیشتری به رانندگی پر خطر دارند و این خشونت را به طور مستقیم نشان می دهند، تایید کرده اند در حالی که زنان به روش های غیرمستقیم این خشونت را بروز می دهند.


به عنوان یک قانون رانندگان مرد قانون شکن ترند و خطر پذیری شان هم بیشتر است. با این حال به راحتی نمی توان گفت که زنان رانندگان بهتری هستد، هر چند که طبق آمار آنها ایمن تر رانندگی می کنند. میزان تصادفات در دو جنس برابر است، هر چند میزان شدت و خسارت تصادفات زنان کمتر است. مردان پس از تصادف تمایل دارند کار مناسبی انجام دهند و خسارت زیادی بر عهده شرکت بیمه کننده شان قرار می دهند.مقایسه رانندگی زنان و مردان

تصادفات

از لحاظ تصادفات منجر به هزینه ی سنگین، آمار زنان نسبت به مردان کمتر است.

مردان در تصادف های جدی بیشتر گرفتار می شوند. به این معنی که مردان تصادف شاخ به شاخ شدن چپ کردن و از کنترل خارج شدن و برخورد با عابر ، دوچرخه سوار و حیوانات را بیشتر تجربه می کنند. این در حالی است که زنان احتمال برخورد شان با وسائل ثابت موجود در خیابان و یا به صورت دنده عقب برخورد کردنشان با خودروهای دیگر بیشتر است.

در کل تجربه ی تصادف مردان از زنان بیشتر است-82 درصد در مقابل 77 درصد.

احتمال برخورد با حیوانات در حین رانندگی در بین مردان بیشتر است یعنی 60 درصد در مقابل 41 درصد.

به عنوان راننده، احتمال تصادف قریب الوقوع با دوچرخه سوار و یا عابر پیاده در بین مردان بیشتر است.
 

اخلاق رانندگی

20 درصد مردان قبول دارند که در مورد رانندگی اصلاً صبور نیستند در حالی که این آمار در بین زنان 16 درصد است.

احتمال برخورد خشن با رانندگان دیگر در بین مردان بیشتر است-59 درصد در مقابل 55 درصد.

احتمال برخورد لفظی با رانندگان دیگر در بین مردان بیشتر است-60 درصد در مقابل 57 درصد.


حواس پرتی در حین رانندگی

به عنوان راننده، احتمال حواس پرت شدن و از دست دادن تمرکز مردان در حین کار کردن با ضبط خودرو بیشتر از زنان است-42 درصد در مقابل 38 درصد.

21 درصد مردان قبول کرده اند که معمولاً از تلفن همراهشان بدون استفاده از هندز فری استفاده می کنند و این در حالی است که این امار در بین زنان 16 درصد است.
 

 

رانندگی

 


سرعت غیر مجاز

تقریباً دو برابر زنان، مردان اقرار به داشتن سرعت غیر مجاز کرده اند.

برای زودتر رسیدن به خانه یا محل کار، مردان قبول دارند که معمولاً سرعت خود را به طور غیر مجاز بالا می برند، 36 درصد در مقابل 30 درصد

13 درصد مردان قبول دارند که معمولاً محدودیت های سرعتی را نادیده می گیرند در حالی که 6 درصد زنان چنین ویژگی دارند.


رانندگی در شرایط غیر عادی-در حالت مستی، استفاده از دارو، و یا خستگی

تقریباً 48 درصد مردان قبول دارند که محدودیت های قانونی رانندگی را شکسته اند و این در بین زنان 26 درصد است.

احتمال تغییر مسیر همیشگی جهت فرار از تست مصرف الکل توسط پلیس در بین مردان بیشتر از زنان است، 19درصد در مقابل 11 درصد.

آمار استفاده از مواد مخدر قبل از رانندگی در بین مردان تقریباً دو برابر زنان است، 14 درصد در مقابل 9 درصد.

میزان خواب افتادن موقتی پشت فرمان در بین مردان بیش از دو برابر زنان است، 37 درصد در مقابل 15 درصد.


حتی اگر این آمارها نبود و رانندگی زنان و مردان درست در یک سطح کیفی بود، باز هم خطاهای ذهنی باعث می‌شد که رانندگی زنان بدتر به‌نظر برسد:

 

دلیل اول) مغالطه تایید

شاید شنیده باشید که «هر بار که می‌روم کارواش، باران می‌بارد». از نظر علمی قطعا هیچ ارتباطی بین بارش‌های جوی و تمیزی ماشین شما وجود ندارد. اما واقعا این اتفاق می‌افتد، حتی در یک روز گرم تابستانی! چرا؟!

وقتی ما یک نظریه در ذهن داریم، بیشتر شواهدی را می‌بینیم که آن نظریه را تایید می‌کنند.

دارید رانندگی می‌کنید. یک راننده مرد می‌پیچد جلوی‌تان. ترمز می‌زنید و رد می‌شوید درحالی‌که دارید به کارهای امروز فکر می‌کنید. چندین راننده زن از کنار شما رد می‌شوند و توجه نمی‌کنید. یک راننده زن می‌زند روی ترمز. خودآگاه شما دوباره متوجه رانندگی می‌شود. راننده خاطی زن است؟ دیدی! آن‌ها همیشه بد هستند.


دلیل دوم) استرس و فشار

رانندگی من بد نیست، تا امروز تصادف رانندگی نکرده‌ام و معمولا قوانین را رعایت می‌کنم. اما زمانی که می‌خواهم وارد مغازه مکانیکی بشوم، وقتی صاحب مغازه فریاد می‌زند «سریع بیا تو» عملکردم به شکل چشمگیری بد می‌شود.

از نظر علمی ما در موقعیت‌های استرس‌زا، سروتونین ترشح می‌کنیم. این هورمون روی ذهن منطقی ما تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود که رفتارهایی هیجانی و غیرعقلایی داشته باشیم.

وقتی یک آقا پشت فرمان است و خانمش کنارش نشسته، معمولا خانم هیچ دخالتی در رانندگی او نمی‌کند و نمی‌کوشد که رانندگی او را ارزیابی کند. اما معمولا آقایان کنار خانم‌ها، مدام نظر می‌دهند و هر اشتباه کوچک را گوشزد می‌کنند.

برای همین وقتی یک آقا کنار یک خانم می‌نشیند، احساس می‌کند که رانندگی او خیلی خوب نیست. اما خبر ندارد که رفتار خودش باعث می‌شود که عملکرد راننده افت پیدا کند.


دلیل سوم) فرصت تجربه

در سفرهای خانوادگی کم‌تر پیش می‌آید که زنان پشت فرمان بنشینند. معمولا زنان وقتی فرصت رانندگی پیدا می‌کنند که هیچ مردی در کنارشان نباشد، حتی اگر خودشان مالک ماشین باشند. برای کسب مهارت رانندگی باید تمرین کنیم و زنان کم‌تر از مردان فرصت تمرین پیدا می‌کنند.
 

رانندگی

 


دلیل چهارم) خطای طراحی

از نظر ریچارد تیلر، اقتصاددان رفتاری، باهوش‌ترین افراد در یک طراحی بد، رفتاری نامناسب دارند. درحالی‌که افراد معمولی در یک طراحی مناسب عملکردی فوق‌العاده خواهند داشت.

این موضوع در طراحی خودرو نمود پیدا می‌کند. بیشتر ماشین‌ها برای مردانی با قد حدود ۱۷۶ سانتیمتر طراحی می‌شوند. اما میانگین قد زنان ۱۴ سانتیمتر کم‌تر از این مقدار است. صندلی، فرمان، فاصله دکمه‌ها از راننده، فاصله دنده از بدن، دید کافی در اطراف ماشین و نحوه قرارگیری صندلی در مقایسه با ارتفاع کاپوت، برای یک مرد متوسط ایده‌آل است.

دلیل پنجم) مغالطه میانگین

فرض کنید که به‌صورت میانگین رانندگی زنان از مردان بدتر باشد. حالا می‌خواهید به سفر بروید و قرار است دوست شما یا همسرش پشت فرمان بنشیند. آیا درست است که بگویید راننده مرد از راننده زن امن‌تر و ماهرتر است؟ خیر!
وقتی می‌توانید نتیجه کلی بگیرید که تمامی مردان از تمامی زنان ماهرتر باشند. اگر وضعیت میانگین بهتر باشد، باز هم تعداد زیادی از بانوان در مقایسه با تعداد زیادی از آقایان رانندگی بهتری خواهند داشت.

دلیل ششم) مهارت در نبود KPI

یک موضوع بسیار مهم تعریف ما از راننده خوب و بد است. چه معیار و متری قرار است خوبی و بدی یک راننده را گزارش کند؟ آیا سرعت زیاد، تعویض مداوم لاین و استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی قرار است راننده خوب و بد را جدا کند؟ یا نرخ تصادفات، میزان رعایت قوانین و رعایت سرعت مطمئن؟

شاید شما براساس مشاهدات خودتان بگویید که فلان شخص رانندگی‌اش بهتر است. اما آیا می‌توانید دقیقا بگویید که با چه معیارهایی این حکم را صادر کرده‌اید؟ (یکی از دوستانم که ادعا دارد راننده خوبی است، بیشتر از بقیه دوستانم جریمه شده و تصادف کرده‌ است، اما همچنان باور دارد که راننده بهتری است!)
در بیشتر موارد ما بدون اندازه‌گیری حکم صادر می‌کنیم.


دلیل هفتم) بدون هیچ دلیلی!

ممکن است عده‌ای بعد از شنیدن تمام این موارد، هنوز بگویند «خیر، زنان رانندگان بدتری هستند، بحث ندارد.» برای آن‌ها نه استدلال مهم است و نه آمار. چشمشان را می‌بندند و حکم صادر می‌کنند. حتی اگر به ادعای پوچ خود رنگ علمی بزنند باز هم چیزی تغییر نمی‌کند.

قطعا این‌طور نیست که هر زنی از هر مردی راننده بدتری باشد. این حکم حتی در مقام میانگین هم صادق نیست. اما نحوه قضاوت ما در مورد عملکرد کسانی که نمی‌شناسیم، آن‌ هم تنها با دانستن یک پارامتر (جنسیت) باعث می‌شود که یک‌بار دیگر در مورد معیارهای داوری خود، داوری کنیم.
 

مرد و زن ندارد

مردان زیادی هستند که بد رانندگی می کنند. اما مردان زیادی هم هستند که رانندگان خوبی هستند. این خوب یا بد بودن را نباید به صفت و جزو خصلت های شخصیتی و فردی دانست. رانندگی مهارتی است که با تمرین بهتر می شود، زن یا مردش هم فرقی ندارد. رانندگی مهارتی است که با اخلاق و تعهد های فردی رابطه مستقیم دارد؛ رانندگی زن و مرد ندارد و فشار دادن پدال گاز نیست.

 

خبرنگار: عطیه بیگی

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!