پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۳۴ | ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
نگاهی به علل یاتاق زدن خودرو
۱۰:۳۴ | ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
اجاره خودرو

نگاهی به علل یاتاق زدن خودرو

پرشین خودرو: وقتی موتور خودرو یاتاقان می زند بلافاصله باید موتور خاموش شود در غیر اینصورت سبب کج شدن میل لنگ هم به دنبال خواهد داشت.

به گزارش پرشین خودرو، مهم‌ترین بخش چرخشی موتور خودرو یاتاقان‌ها است و، چون وجود آن‌ها موجب می‌شود که اصطکاک بین فلزات حذف شود هر گونه اختلالی در این مکانیزم باعث از بین رفتن لایه روغن و تماس فلز با فلز می‌شود که در اصطلاح به آن یاتاقان زدن می‌گویند.

توجه داشته باشید که وقتی موتور یاتاقان می زند بلافاصله باید موتور خاموش شود در غیر اینصورت سبب کج شدن میل لنگ می‌شود.

استفاده از روغن نامرغوب و غیر اصلی و تعویض دیرهنگام آن سبب بروز حالت لجنی در روغن می‌شود، در این حالت با پدیدار شدن رسوبات و جرم قطعات خودرو دچار جرم‌گرفتگی می‌شوند زمانی که این جرم‌گرفتگی به مجاری روغن نفوذ کند سبب اختلال در فرآیند روغن‌کاری می‌شود که این جرم‌گرفتگی مسیر‌های انتقال روغن و جرم‌گرفتگی خود پمپ روغن سبب عدم روغن‌کاری صحیح یاتاقان‌ها می‌شود و یاتاقان‌ها در شرایط بسیار بدی قرار می گیرد.

علائمی که نشان می دهد موتور ممکن است یاتاقان بزند:

چراغ روغن روشن مانده و گاهی چشمک می زند. در دور آرام (۹۷۰rpm) هیچ صدایی از موتور به گوش نمی‌رسد. با افزایش دور از ۱۲۰۰rpm به بالا صدای یاتاقان‌های متحرک کاملاً واضح شنیده می‌شود، این صدا شبیه به صدای برخورد دو فلز به یکدیگر است.

اگر خودرو یاتاقان یا شاتون بزند که باید میل لنگ هم به تراشکاری رفته و بر اساس مقدار خرابی که در آن ایجاد شده بر اساس اندازه‌های استاندارد میل لنگ و یاتاقان تراش داده شود گاهی هم اصلا میل لنگ قابل تعمیر نیست، چون یا قبلا تراش رفته و به اصطلاح اندازه اش ۶۰ است و یا آن قدر صدمه دیده که قابل تعمیر نیست.


دلایل یاتاقان زدن موتور چیست؟

- خرابی پمپ روغن
- بدون آب ماندن موتور
- کثیف بودن فیلتر روغن و یا کهنه بودن بیش از اندازه روغن
- راندن موتور با سرعت‌های خیلی زیاد بطوریکه دور موتور به محدوده قرمز نزدیک شود


منبع میزان

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
یاتاقان زدن
نظر بینندگان
!
!
!