جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۰۳ | ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
نحوه بازگشایی 2 لیدر خودرویی در بازار سرمایه بررسی شد
۱۳:۰۳ | ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
اجاره خودرو
/اختصاصی/ 3 استراتژی مهم در بازگشایی نماد سایپا و ایران خودرو؛

نحوه بازگشایی 2 لیدر خودرویی در بازار سرمایه بررسی شد

پرشین خودرو: چنانچه نماد ایران خودرو و سایپا به عنوان لیدرهای مهم بازار سرمایه به درستی بازگشایی نشوند می تواند موجب اصلاح و افت کلی شاخص بازار و گروه خودرو در کوتاه مدت شود.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، بورس تهران این روزها همچنان روی نوار صعودی حرکت می‌کند و با توجه به اینکه همچنان نقدینگی قدرتمندی در بازار در جریان است، این امیدواری وجود دارد تا پایان سال همچنان رشد بازار سرمایه ادامه داشته باشد در حالیکه گروه خودرویی به‌ عنوان لیدر این روزهای بازار، همچنان توجهات را به خود جلب کرده است.

در این جریان موضوع افزایش سرمایه یکی از خبرهای خوبی است که می تواند برای فعالان بازار سرمایه همیشه جذاب باشد. چرا که موجب می شود تا بسیاری از شرکتها با تجدید قوا در بخش نقدینگی چالش های خود را برطرف کنند و شاهد افزایش قیمت سهام آنها نیز باشیم.

دو شرکت ایران خودرو و سایپا که در ماه های اخیر موضوع افزایش سرمایه آنها از محل تجدید ارزیابی دارایی ها مطرح بود در آخرین روزهای اسفند سال گذشته در جریان برگزاری مجامع خود و تایید افزایش سرمایه، از شمول ماده 141 قانون تجارت خارج شدند، خبر افزایش سرمایه این دو شرکت در حالی اعلام شد که طی یک ماه اخیر نماد این دو شرکت بورسی به دلیل عدم ثبت افزایش سرمایه متوقف است. رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه صنعتی سازمان بورس بازگشایی نمادهای سایپا و ایران خودرو، روز گذشته بازگشایی نماد شرکت ها را طبق ضوابط و مقررات بعد از افزایش سرمایه و منوط به ثبت سرمایه جدید در اداره ثبت شرکت ها اعلام کرده است.

حال در شرایطی بیش از یک ماه از توقف دو نماد اصلی گروه خودرویی به دلیل افزایش سرمایه می گذرد که برخی کارشناسان بازار سرمایه معتقدند با توجه به اینکه دو شرکت سایپا و ایران خودرو به عنوان لیدرهای این صنعت در بورس محسوب می شوند تا زمانی که تابلوی معاملات سهام این شرکت ها بازگشایی نشود نمی توانند لیدری بازار را پس بگیرند.

در همین زمینه یک کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو، با اشاره به برآورد کلی گروه خودرویی در کوتاه مدت و در جریان توقف نماد دو شرکت ایران خودرو و سایپا گفت: نماد این دو شرکت بورسی به دلیل افزایش سرمایه بسته است اما این مساله می تواند با توجه به رشد اخیر بازار موجب عقب ماندگی رشد سهام این دو شرکت در بازار شود به همین دلیل نکته مهم بازگشایی نماد این شرکت ها است و باید دید این دو سهم بازگشایی مناسبی را خواهند داشت یا خیر.

بابک طهماسبی افشار، با اشاره به اینکه اهمیت برخی ارقام در بازگشایی این دو سهم، به 3 استراتژی مهم در بازگشایی نماد دو شرکت ایران خودرو و سایپا در بورس پرداخت و عنوان کرد: بر اساس استراتژی موجود اینکه چگونه نماد این شرکت ها بازگشایی می شود مساله مهمی است و احتمال اینکه شرکتها بخواهند روی همان عددی که سهام آن ها بسته شده، باز شوند که نکته مهمی است به عنوان مثال نماد خساپا( سایپا ) که بر روی عدد 625 ریال و خودرو (ایران خودرو) بر روی عدد 587 ریال ثبت شدند، اگر بخواهد روی همین عدد باز شوند اگر چه بسیار بعید است با این حال این مساله نیز نوعی استراتژی از سوی این شرکتها تلقی می شود.

وی نحوه بازگشایی سهام این شرکت ها در هدف گذاری کوتاه مدت برای بازار و گروه خودرو را مهم ارزیابی کرد و افزود: اینکه سهام این شرکت ها در چه قیمتی بازگشایی شوند ممکن است افزایش تقاضا را به همراه داشته باشد و یا موجب افت بازار در کوتاه مدت شود چرا که این دو سهم جزء لیدرهای مهم گروه خودرو و بازار بورس محسوب می شوند.

به گفته طهماسبی افشار، اگر سهام این شرکتها درست بازگشایی نشوند می تواند موجب اصلاح و افت بازار در کوتاه مدت شود.

 

بازار بورسبرآورد رشد 30 درصدی سهام سایپا در نتیجه استراتژی درست بازگشایی نماد

این کارشناس بازار سرمایه در بررسی نحوه بازگشایی نماد ساپیا گفت: چنانچه در حالت اول نماد سایپا بر روی عدد 625 ریال باز شود اگر چه می توان نکته مثبتی برای بازار تلقی شده و موجب افزایش تقاضا و رشد سهام سایپا تا 86 تومان در کوتاه مدت شود بلکه می تواند حدود 30 درصد آورده را برای سایپا و بازار به همراه داشته و روند مثبت شاخص ها در بازار ادامه یابد.

طهماسبی افشار افزود: حالت بعدی بازگشایی سهام با 40 تا 50 درصد مثبت و بالای 91 تومان است و اگر با این رقم نماد سایپا باز شود برآورد هدف گذاری کوتاه مدت آن رشد قیمت 100 تا 142 تومان برای سهام این شرکت خواهد بود که می تواند مانع از نگرانی سهام دار در خصوص عقب ماندگی ظرف مدت توقف شود.

وی گفت: اما حالتی که می تواند روند منفی را به همراه داشته باشد بازگشایی نماد زیر 91 تومان است که در این صورت ریزش حدود 30 درصدی را در سهام این شرکت و گروه خودرو شاهد بوده و تا 62 تومان و محدوده ثبت شده سهام سایپا جایگاه افت خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه همچنین به استراتژی نحوه بازگشایی نماد ایران خودرو پرداخت و گفت: ایران خودرو نیز چنانچه در حالت اول و بر روی عدد 587 ریال باز شود در کوتاه مدت می تواند تا 64 تومان رشد داشته باشد اما حالت دوم بازگشایی با رقمی بالای 64 تا 65 تومان است که در این صورت سهام این شرکت می تواند تا بالای 75 تا 84 تومان رشد کند و تا حدود 15 یا 30 درصد رشد سهام این شرکت را در کوتاه مدت لحاظ کرد.


نوع بازگشایی تابلوی معاملات رشد 100 درصدی سهام ایران خودرو را رقم می زند

به گفته این کارشناس بازار سهام، حالت سومی که می تواند روند مثبتی را برای سهام ایران خودرو به همراه داشته باشد بازگشایی بالای 80 تومان و عرضه سهام با بالای 30 درصد مثبت است که پیش بینی می شود با رشد 100 درصدی سهام ایران خودرو، سهام این شرکت در محدوده قیمتی 85 تا 145 تومان رشد کوتاه مدت داشته باشد.

طهماسبی افشار تاکید کرد: در صورتی که سهام ایران خودرو زیر 80 تومان نیز باز شود علاوه بر اینکه در گروه خودرو و بازار فشار فروش ایجاد می کند، سهام این شرکت را تا زیر 65 تومان افت خواهد کرد.

وی در پایان با پیش بینی بازده 30 تا 50 درصدی رشد کل بازار در کوتاه مدت خاطر نشان کرد: پس از رشد کلی بازار و اصلاحی که صورت گیرد در نهایت جریان مثبتی را در بازار بورس شاهد خواهیم بود و تا انتهای سال 99 روند مثبت ادامه خواهد یافت.

خبرنگار: زهرا حریری

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!